Դատարանը չփոխեց Քոչարյանի և մյուսների գործով տուժածների դատավարական կարգավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Աննա Դանիբեկյանը անդրադարձավ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանի՝ դատակոչի ցուցակում ներառված 102 հոգուն որպես գործով վկա հրավիրելու միջնորդությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ երկրորդ նախագահի պաշտպանական թիմից` պաշտպանը նշեց, որ մեղադրող կողմը անհասկանալի չափանիշներով է տուժողներին ընդգրկել դատակոչի ցուցակ։
Նա հիշեցրեց, որ ՀՔԾ-ում քննվող գործով տուժող է ճանաչվել 228 հոգի, ովքեր, ըստ դատախազության, պետք է դատակոչվեին այս նիստին։ Սակայն դատակոչվել են ընդամենը 102 հոգի։
Նա նաև երկու ցուցակ ներկայացրեց․մեկում ընդգրկված են տուժող ճանաչված 126 հոգի, ովքեր, սակայն, դատակոչված չեն, իսկ մյուսում՝ դատակոչված 102 տուժողները։
«Կամ այստեղ տուժող ընդհանրապես չկա, կամ կան 228 տուժող։ Անհասկանալի է, թե ինչ չափանիշներով է որոշվում՝ տվյալ անձը տուժո՞ղ է, թե ոչ, պե՞տք է հարցաքննվի դատարանում, թե ոչ», - ասաց Ալումյանը։
Մեղադրող կողմը ոչ հիմնավոր համարեց պաշտպանների ներկայացրած փաստարկները և առարկեց միջնորդության դեմ։
Լսելով պաշտպանական և մեղադրող կողմերին՝ դատարանը գտավ, որ տուժածների դատավարական կարգավիճակի որևէ փոփոխության կարիք չկա։

Суд не изменил процессуальный статус пострадавших по делу Кочаряна и других
В суде общей юрисдикции Еревана судья Анна Данибекян обратилась к ходатайству адвоката второго президента Армении Роберта Кочаряна Айка Алумяна о включении в список приглашенных в качестве свидетелей 102 человек.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе второго президента Армении, адвокат отметил, что сторона обвинения включила потерпевших в список по непонятным критериям.
Он напомнил, что потерпевшими по расследуемому в ССС делу признаны 228 человек, которые, по мнению прокуратуры, должны были быть на этом заседании. Однако на суд были вызваны всего 102 человека.
Он также представил два списка - в одном - 126 потерпевших, которые, однако, не вызваны в суд, а в другом -102 вызванных потерпевших.
“Либо здесь потерпевших вообще нет, либо есть 228 потерпевших. Непонятно, по каким критериям определяется, является ли данное лицо потерпевшим или нет, оно должно быть допрошено в суде или нет”, - сказал Алумян.
Сторона обвинения аргументы, представленные адвокатами, сочла необоснованными и возразила против ходатайства.
Выслушав стороны защиты и обвинения, суд посчитал, что нет необходимости в изменении процессуального статуса потерпевших.