Գյումրիում անձրևի հետևանքով առավել տուժած ընտանիքները ստացան բնակարաններ
ԳՅՈՒՄՐԻ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում այս տարվա հուլիսին գրանցված աննախադեպ անձրևի ու կարկուտի հետևանքով առավել տուժած ընտանիքները ստացան բնակարանների բանալիներ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 5-ին «Գյումրու օր» տոնակատարության ժամանակ բնակարանի բանալիներ ստացան աղետից տուժած 6  ընտանիքներ: Բնակարանները սոցիալական  են, կառուցվել են Գյումրու համայնքապետարանի և «ԱՌԴԱ» բարեգործական հիմնադրամի համագործակցությամբ: Բնակարանները բնակիչների  են հանձնվել կահավորված:  Քաղաքապետարանը խոստանում է նաև տարածքն ասֆալտապատել: «Միակ  պայմանն այն է, որ դուք պարտադիր պետք է տնակները քանդեք: Եթե  տնակները չեք  քանդում, բանալիները հետ ենք  վերցնելու՝  պայմանը սա է»,-բանալիների հանձնման ժամանակ նշեց Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը:
«Իմ սեր Գյումրի» խորագրի ներքո  սեպտեմբերի 5-ին  Գյումրին նշում է  քաղաքի օրը: Արդեն ավանդույթ  դարձած տոնակատարությունն այս  տարի առաջին անգամ նշվում  է հիմնականում առցանց տիրությում՝ համավարակի կանոններով:

В Гюмри получили квартиры наиболее пострадавшие от стихии семьи
Семьи, наиболее пострадавшие от беспрецедентно сильного  дождя и града в Гюмри  в июле этого года, получили ключи от квартир.
Как  передает Арменпресс, во время празднования  Дня Гюмри 5 сентября ключи от квартиры получили 6 семей, пострадавших в результате стихийного бедствия. Квартиры социальные, построенные в сотрудничестве с муниципалитетом Гюмри и благотворительным фондом ARDA. Квартиры переданы жильцам уже  меблированные. Муниципалитет также обещает заасфальтировать территорию.
«Единственное условие – вы должны снести времянки. Если вы их не снесете, мы отберем ключи, это условие», - сказал мэр Гюмри Самвел Баласанян при выредаче ключей.
5 сентября Гюмри отмечает день города под названием «Любовь моя, Гюмри». Впервые в этом году традиционный праздник отмечается преимущественно в сети, согласно правилам  карантина.