Արբանյակային լուսանկարները ցույց են տվել ԿԺԴՀ-ի միջուկային օբյեկտի վնասվածքները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արբանյակային լուսանկարները վկայում են այն մասին, որ Հյուսիսային Կորեայում վերջերս տեղի ունեցած հեղեղումները, հնարավոր Է, վնաս են հասցրել պոմպակայաններին, որոնք միացված Էին Յոնբենում գտնվող երկրի գլխավոր միջուկային օբյեկտին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդում Է 38 North ամերիկյան կայքը, որն զբաղվում Է ԿԺԴՀ-ի խնդիրներով: Վերլուծելով օգոստոսի 6-ի արբանյակային լուսանկարները՝ կայքի փորձագետները հայտարարել են, որ ջուրը «հասել Է երկու պոմպակայանների, որոնք սպասարկում են Յոնբենի միջուկային համալիրի ռեակտորները: «Օգոստոսի 6-ի լուսանկարները, հուլիսի 22-ի պատկերների համեմատությամբ, ցույց են տալիս ջրի մակարդակի կտրուկ բարձրացում Կուլեն գետում, որը հոսում Է Յոնբենի համալիրի կողքով»,-նշվում Է հոդվածում:
«Պոմպերի եւ խողովակաշարերի վնասումը պոմպակայանների ներսում ամենախոցելի տեղն Է ռեակտորների համար: Եթե ռեակտորներն աշխատեին, ապա դրանց սառեցման անհնարինությունը կպահանջեր դրանք կանգնեցնել»,-ասվում Է զեկույցում: Կորեական թերակղզում մոլեգնել են տեւական անձրեւները, առաջացնելով հեղեղումներ եւ փլուզումներ, որոնք հանգեցրել են ավերածությունների եւ մարդկանց զոհվելու ինչպես Հյուսիսային, այնպես Էլ Հարավային Կորեայում: Յոնբենը ԿԺԴՀ-ի խոշորագույն միջուկային օբյեկտն Է, որը հիմնվել Է 1964 թվականին: Ամփոփելով ԱՄՆ-ԿԺԴՀ երկրորդ գագաթնաժողովի արդյունքները՝ հյուսիսկորեական կողմը հայտարարել Է, որ Փհենյանը պատրաստ Է եղել «ընդմիշտ եւ լիովին» փակել Յոնբենի միջուկային օբյեկտները՝ միջազգային պատժամիջոցները մասնակիորեն հանելու դիմաց: Գագաթնաժողովի ընթացքում համաձայնություն ձեռք չի բերվել, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Спутниковые снимки показали повреждения ядерного объекта КНДР
Спутниковые снимки свидетельствуют о том, что недавнее наводнение в Северной Корее, возможно, повредило насосные станции, подключенные к главному ядерному объекту страны в Йонбене, сообщает американский сайт 38 North, занимающийся проблемами КНДР.
Проанализировав спутниковые снимки от 6 августа, эксперты сайта заявили, что вода "достигла двух насосных станций, обслуживающих реакторы" на ядерном комплексе в Йонбене,сообщает Арменпресссо ссылкой на INTERFAX.RU.
"Снимки от 6 августа, по сравнению с изображениями от 22 июля, показывают резкое повышение уровня воды в реке Кулен, которая протекает рядом с комплексом Йонбен", - отмечается в статье.
"Повреждение насосов и трубопроводов внутри насосных станций самое уязвимое место для реакторов. Если бы реакторы работали, то невозможность их охлаждения потребовала бы их остановки", - говорится в докладе.
На Корейский полуостров обрушились продолжительные дожди, вызвавшие наводнения и оползни, которые привели к разрушениям и гибели людей как в Северной, так и в Южной Корее.
Йонбен - крупнейший ядерный объект КНДР, основанный в 1964 году. По итогам второго саммита США-КНДР северокорейская сторона заявляла, что Пхеньян был готов "навсегда и полностью" закрыть ядерные объекты в Йонбене в обмен на частичное снятие международных санкций. Соглашение в ходе саммита достигнуто не было.