Հունիսին Ճապոնիայի վճարային հաշվեկշռի պրոֆիցիտը 86,6 տոկոսով նվազել Է
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի վճարային հաշվեկշռի հավելուրդն անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատհությամբ 86,6 տոկոսով նվազել Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է օգոստոսի 11-ին Ճապոնիայի ֆինանսների նախարարության պաշտոնական կայքում հրապարակված հաշվետվության մեջ:
Նշված Է, որ հունիսի հավելուրդի ծավալը կազմել Է 167,5 մլրդ իեն (շուրջ 1,5 միլիարդ դոլար): Հուլիսի 20-ին Ճապոնիայի ֆինանսների նախարարությունը հայտնել Է, որ հունիսին երկրի արտահանման ծավալը կրճատվել Է 26,2 տոկոսով, ըստ որում ներմուծման ծավալը նվազել Է 14,4 տոկոսով: Այս պահին Ճապոնիայի իշխանությունները կանխատեսում են 2020 թվականի վերջին երկրի համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) նվազում՝ տեղական տնտեսության վրա կորոնավիրուսի հետ կապված իրադրության ազդեցության պատճառով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Профицит платежного баланса Японии снизился в июне на 86,6%
Профицит платежного баланса Японии в июне уменьшился на 86,6% в сравнении с аналогичным периодом прошлого года. Об этом говорится в отчете, опубликованном во вторник на официальном сайте японского министерства финансов.
Отмечается, что объем июньского профицита составил 167,5 млрд иен (около $1,5 млрд),сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
20 июля японский Минфин сообщил, что объема экспорта страны в июне сократился на 26,2%, при этом объем импорта снизился на 14,4%.
В настоящий момент власти Японии прогнозируют снижение валового внутреннего продукта (ВВП) страны на 2,2% к концу 2020 года из-за влияния ситуации с коронавирусом на местную экономику.