Բելառուսը օգոստոսին կնվազեցնի նավթի գնումը ՌԴ-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսական նավթավերամշակման գործարանները (ՆՎԳ) օգոստոսին նավթի գնումները ռուսաստանյան ընկերություններից կնվազեցնեն մինչեւ 1,21 մլն տոննա՝ հուլիսի 1,58 մլն տոննայից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Բելառուսական ՆՎԳ-ի օգոստոսյան սպառումները որոշվել են 1,37 մլն տոննա նավթի ծավալով: Ռուսաստանյան ընկերությունները հաստատել են 1,21 մլն տոննա մատակարարման հայտերը, որից 77 հազար տոննան կմատակարարվի երկաթուղային փոխադրամիջոցով, մնացածը՝ նավթատարով»,-լրագրողներին հայտնել Է «Բելնեֆտեխիմ» կոնցեռնի մամուլի քարտուղար Ալեքսանդր Տիշչենկոն:
Նա հաստատել Է, որ օգոստոսին մատակարարումները պլանավորվել են երկու լցանավ ադրբեջանական եւ ամերիկյան նավթ՝ 160 հազար տոննա ծավալով: Նավթավերամշակման ծավալների նվազումը կապված Է «Նավտան» ԲԲԸ-ի (Նովոպոլոցկ, Վիտեբսկի մարզ) պլանային վերանորոգման հետ: Ինչպես հաղորդվել Է, SOCAR ընկերությունը (Ադրբեջանի պետական նավթընկերություն, ԱՊՆԸ) օգոստոսի 2-ին Բելառուս Է ուղարկել ադրբեջանական նավթի հինգ խմբաքանակ:
Ադրբեջանից նավթի մատակարարումների ընդհանուր ծավալը կհասնի 420 հազար տոննայի: Ավելի վաղ նաեւ հաղորդվել Է, որ ռուսաստանյան նավթընկերությունները 2020 թվականի հունվար-հուլիսին Բելառուս են մատակարարել 6,14 տոննա նավթ, ինչը 37,4 տոկոսով պակաս Է 2019 թվականի հունվար-հուլիսի համեմատությամբ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Белоруссия снизит закупку нефти в РФ в августе
Белорусские НПЗ в августе снизят закупки нефти у российских компаний до 1,21 млн тонн с 1,58 млн тонн в июле.
"Августовские потребности белорусских НПЗ определены в объеме 1,37 млн тонн нефти. Российские компании подтвердили заявки на поставку 1,21 млн тонн, из которых 77 тысяч тонн будет поставлено железнодорожным транспортом. Остальное – по нефтепроводу", - сообщил пресс-секретарь концерна "Белнефтехим" Александр Тищенко журналистам.
Он подтвердил, что на август запланированы две танкерные поставки азербайджанской и американской нефти общим объемом 160 тыс. тонн,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Снижение объемов нефтепереработки связано с плановым ремонтом ОАО "Нафтан" (Новополоцк, Витебская обл.).
Как сообщалось, компания SOCAR (Государственная нефтяная компания Азербайджана, ГНКАР) 2 августа отправила в Белоруссию пятую партию азербайджанской нефти. Общий объем поставок нефти из Азербайджана достиг 420 тыс. тонн.
Ранее также сообщалось, что российские нефтяные компании в январе-июле 2020 года поставили в Белоруссию 6,14 млн тонн нефти, что на 37,4% меньше, чем в январе-июле 2019 года.