Խուան Կառլոս Ա-ն արդեն գտնվում Է Դոմինիկյան Հանրապետությունում. ABC
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գահից հրաժարված Խուան Կառլոս Առաջինը, որը հայտարարել Է Իսպանիայից հեռանալու որոշման մասին, արդեն գտնվում Է Դոմինիկյան Հանրապետությունում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 4-ին հաղորդել Է ABC թերթը:
Հրատարակության տեղեկատվությամբ՝ պետության նախկին գլխավորը դեռ հանգստյան օրերին մեկնել Է Գալիսիա, այնտեղից հասել Է մինչեւ Պորտու, իսկ այնուհետեւ նստել ինքնաթիռ մինչեւ Դոմինիկյան Հանրապետություն: Ամենայն հավանականությամբ, Խուան Կառլոս Ա-ն ընդունել Է իր բարեկամների բազմաթիվ հրավերներից մեկը: Հայտնի չԷ, գրում Է թերթը, թե այդ երկիրը կմնա արդյոք նրա վերջնական նպատակակետը: Թերթի վարկածով՝ պետության նախկին գլխավորը ասել Է, որ, եթե ինքն ստիպված լինի մեկնելու Իսպանիայից, ինքը կուղեւորվեր Նոր Զելանդիա:
Իր հերթին Պորտուգալիայի TVE հեռուստաալիքը հավաստիացնում Է, որ Խուան Կառլոս Ա-ն գտնվում Է Էշտորիլ բնակավայրում, որտեղ նա ապրել Է իր մանկության մի մասը: El Confidencial թերթը չի բացառում, որ պետության նախկին գլխավորը կարող Էր մեկնել Իտալիա կամլՖրանսիա: Ըստ որում պաշտոնապես այն մասին, թե ուր կարող Էր մեկնել Խուան Կառլոս Ա-ն, չի հաղորդվում:
Օգոստոսի 3-ին հայտնի Է դարձել, որ Խուան Կառլոս Ա-ն իր որդի Ֆիլիպ VI-ին հայտնել Է երկրից հեռանալու որոշման մասին:
Պետության նախկին գլխավորը հայտնվել Է խոշոր սկանդալի Էպիկենտրոնում: Շվեյցարիայում եւ Իսպանիայում վարվում են հետաքննություններ, որոնք այսպես թե այնպես կապված են Իսպանիայի մեծավաստակ թագավորի, այս տիտղոսն Է կրում Խուան Կառլոս Ա-ն որդու օգտին գահից հարժարվելուց հետո, հնարավոր արտասահմանյան հաշիվների հետ:
Զանգվածային լրատվամիջոցներում հայտնվել Է տեղեկատվություն, թե 2008 թվականին Շվեյցարիայի բանկերի հաշիվներ կարող Էր փոխանցվել 100 միլիոն դոլար՝ որպես միջնորդադրամ պետության նախկին գլխավորին սաուդյան կողմի հետ բանակցություններում, որպեսզի Մեքքա - Մեդինա արագընթացիկ երկաթուղու կառուցման պատավորագիրը բաժին հասնի Իսպանիայի ընկերությունների կոնսորցիումին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Хуан Карлос I уже находится в Доминиканской Республике
Отрекшийся от престола Хуан Карлос I, объявивший о решении покинуть Испанию, уже находится в Доминиканской Республике. Как передает Арменпресс, об этом сообщила во вторник газета ABC.
По информации издания, экс-глава государства еще в выходные отправился в Галисию, откуда добрался до Порту, а затем сел на самолет до Доминиканской Республики. Вероятнее всего, Хуан Карлос I принял одно из многочисленных приглашений его друзей. Неизвестно, пишет газета, станет ли эта страна его конечным пунктом назначения. По ее версии, экс-глава государства говорил, что, если ему придется уехать из Испании, он направился бы в Новую Зеландию.
В свою очередь португальский телеканал TVE заверяет, что Хуан Карлос I находится в населенном пункте Эшторил, где он прожил часть своего детства. Газета El Confidencial не исключает, что экс-глава государства мог отправиться в Италию или во Францию. При этом официально о том, куда мог уехать Хуан Карлос I, не сообщается.
3 августа стало известно о том, что Хуан Карлос I сообщил своему сыну Филиппу VI о решении покинуть страну. Экс-глава государства оказался в эпицентре крупного скандала. В Швейцарии и Испании ведутся расследования, так или иначе связанные с возможными зарубежными счетами заслуженного короля Испании - такой титул носит Хуан Карлос I после отречения от престола в пользу сына.
В СМИ появилась информация о том, что на счета в швейцарские банки могли быть переведены в 2008 году $100 млн в качестве комиссионных экс-главе государства за посредническую роль в переговорах с саудовской стороной, чтобы контракт на строительство скоростной железной дороги на линии Мекка - Медина достался консорциуму испанских компаний.