Այա-Սոֆյայում 86 տարվա ընթացքում առաջին անգամ նամազ են կատարել Ղուրբան- բայրամիի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիսի 31-ին ամբողջ Թուրքիայից հազարավոր մուսուլմաններ 86 տարվա ընթացքում առաջին անգամ առավոտյան նամազի են այցելել Այա-Սոֆյայի մզկիթ՝ Ղուրբան-բայրամիի (արաբական ավանդույթով՝ Իդ-ալ-Ադհա) զոհաբերության տոնի կապակցությամբ:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 31-ին հաղորդել Է «Սաբահ» թուրքական թերթը: Մզկիթում նամազն անցկացրել Է Թուրքիայի կրոնների գործերի վարչության ղեկավար Ալի Էրբաշը:
Աղոթքին միացել են Թուրքիայի խորհրդարանի խոսնակ Մուստաֆա Շենթոփը, տրանսպորտի եւ ենթակառուցվածքների նախարար Ադիլ Ղարաիսմայիլօղլուն, Ստամբուլի նահանգապետ Ալի Երլիկայան եւ Ստամբուլի նահանգի Ֆաթիհի շրջանի ղեկավար Մեհմեթ Էրգյուն Թուրանը:
Հուլիսի 10-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հրամանագիր ստորագրեց Ստամբուլի Սուրբ Սոֆյայի թանգարանին մզկիթի կարգավիճակ տալու վերաբերյալ: Երկու շաբաթ անց մզկիթում կայացավ 86 տարվա ընթացքում առաջին մուսուլմանական աղոթքը, որին մասնակցել Է մոտավորապես 350 հազար մարդ, այդ թվում նաեւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Սուրբ Սոֆյայի տաճարը թանգարանի կարգավիճակ Էր ստացել Թուրքիայի առաջին նախագահ Մուստաֆա Քեմալ Աթաթյուրքի որոշմամբ:
1985 թվականից տաճարն ընդգրկվել Է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցուցակի մեջ: «Սաբահ»-ը հիշեցնում Է, որ հուլիսի 31-ին մուսուլմաններն սկսում են Ղուրբան-բայրամիի չորսօրյա տոնակատարությունը՝ զոհաբերության տոնը, որը նշանավորում Է հաջի ավարտը:
Այդ տոնի ժամանակ մուսուլմանները զոհ են մատուցում անասուն, հատկապես ոչխարներ, այծեր, կովեր կամ ուղտեր՝ ի հիշատակ Իբրահիմ մարգարեի՝ իր որդուն՝ Իսմայիլին, Ալլահի պատվիրանով զոհաբերելու պատրաստակամության: Ղուրբան-բայրամիի ժամանակ մուսուլմանները միմյանց նվերներ են տալիս, ինչպես նաեւ կերակուրը կիսում ընտանիքի, բարեկամների եւ չքավոր մարդկանց հետ:
Զոհ մատուցված կենդանու միսը սովորաբար բաժանում են երեք մասի՝ մի մասը նախատեսված Է ընտանիքի համար, երկրորդը՝ ազգականների, երրորդը տալիս են կարիքավորներին: Մուսուլմաններն այդ տոնի ժամանակ նաեւ նվիրատվություններ են անում բարեգործական կազմակերպություններին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Айя-Софии впервые за 86 лет совершен намаз в честь Курбан-байрама
Тысячи мусульман со всей Турции в пятницу посетили первый за 86 лет утренний намаз в мечети Айя-София в честь праздника жертвоприношения Курбан-байрам (в арабской традиции Ид-аль-Адха). Как передает Арменпресс, об этом сообщила в пятницу турецкая газета "Сабах".
Намаз в мечети провел глава Управления по делам религий Турции Али Эрбаш. К молитве присоединились спикер турецкого парламента Мустафа Шентоп, министр транспорта и инфраструктуры Адиль Караисмаилоглу, губернатор провинции Стамбул Али Ерликая и мэр района Фатих провинции Стамбул Мехмет Эргюн Туран.
10 июля президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подписал указ о придании музею Святой Софии в Стамбуле статуса мечети. Две недели спустя в мечети состоялась первая за 86 лет мусульманская молитва, в которой приняли участие порядка 350 тысяч человек, в том числе и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
Музейный статус храм Святой Софии получил в 1934 году по решению первого президента Турции Мустафы Кемаля Ататюрка. С 1985 года собор включен в список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
"Сабах" напоминает, что в пятницу мусульмане начинают четырехдневное празднование Курбан-байрама - праздника жертвоприношения, который знаменует окончание хаджа.
В этот праздник мусульмане приносят в жертву скот, а именно овец, коз, коров или верблюдов в память о готовности пророка Ибрахима пожертвовать своим сыном Исмаилом по велению Аллаха. Во время Курбан-байрама мусульмане дарят друг другу подарки, а также делят еду с семьей, друзьями и бедными людьми. Мясо принесенного в жертву животного обычно делят на три части - одна часть предназначена для семьи, вторая - для родственников, третью отдают нуждающимся.