Երկրին ֆուտբոլի դաշտի չափով աստերոիդ Է մոտենում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2009 PQ1 պոտենցիալ վտանգավոր աստերոիդը Երկրից մեկուկես տասնյակ միլիոն կիլոմետր հեռավորությամբ կանցնի օգոստոսի 5-ին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է NASA-ն: Ամերիկյան տիեզերական գործակալնության հաշվարկներով՝ աստերոիդի տրամագիծը կազմում Է 84-ից մինչեւ 190 մետր: Համեմատության համար նշենք, որ ֆուտբոլի դաշտի միջին երկարությունը կազմում Է շուրջ 100 մետր: Նվազագույն տարածությունը, որ երկնային մարմինը կարող Է մոտենալ Երկրին, NASA-ի մասնագետները գնահատում են 13,2 միլիոն կիլոմետր, ինչը թույլ Է տալիս 2009 PQ1 աստերոիդը դասել պոտենցիալ վտանգավոր աստղագիտական օբյեկտների շարքին:
Նշվում Է, որ աստերոիդի եւ Երկրի առավելագույն մոտեցումը տեղի կունենա օգոստոսի 5-ին Երեւանի ժամանակով 20:35-ին: 2009 PQ1 աստերոիդը հայտնաբերվել եւ գրանցվել Է 2009 թվականին: Այն դասվում Է այսպես կոչված Ապոլոն-աստերոիդների խմբին, որոնց ուղեծրերը Երկրի ուղեծիրը հատում են արտաքին կողմից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Астероид размером с футбольное поле приближается к Земле
Потенциально опасный астероид 2009 PQ1 пролетит в полутора десятках миллионов километров от Земли 5 августа, сообщает NASA.
По расчетам американского космического агентства, диаметр астероида составляет от 84 до 190 метров. Для сравнения: средняя длина футбольного поля составляет около 100 метров.
Минимальное расстояние, на которое небесное тело может приблизиться к Земле, специалисты NASA оценивают в 13,2 млн км, что позволяет отнести астероид 2009 PQ1 к потенциально опасным астрономическим объектам,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Отмечается, что максимальное сближение астероида и Земли произойдет в среду, 5 августа в 19:35 по московскому времени.
Астероид 2009 PQ1 был открыт и зарегистрирован в 2009 году. Он относится к так называемой группе Аполлонов - астероидов, чьи орбиты пересекают орбиту Земли с внешней стороны.