ՀՀ դեսպանությունը մեկնաբանել է Մոսկվայում հայերի վրա հարձակված ադրբեջանցիների գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՌԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը, Ռուսաստանի հայերի միությունը և այլ կառույցներ նախօրեին Մոսկվայում հայերի վրա հարձակված ադրբեջանցիների գործողությունների վերաբերյալ տեղեկացրել են ՌԴ պատկան մարմիններին:
«Արմենպրեսի» հաղորդմամբ՝ դեսպանությունունում կարծում են, որ պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկվեն իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ՝ հետագա զարգացումներից խուսափելու համար։
«Վերջին օրերին մենք շարունակում ենք արձանագրել, որ ադրբեջանական կողմը փորձ է անում հայ-ադրբեջանական սահմանին առկա լարված իրավիճակը տեղափոխել Ռուսաստանի Դաշնության տարածք և երկու ժողովուրդների համայնքների միջև կոնֆլիկտ ստեղծել։ Մասնավորապես, այդ դրսևորումները տեղի են ունենում Մոսկվայի և Ռուսաստանի այլ քաղաքների առևտրատնտեսական հարթակներում, որոնք այս կամ այն կերպ փոխկապակցված են Ադրբեջանի իշխանությունների հետ: Վերջին գիշերվա իրադարձությունները, որոնք ուղեկցվել են բազմաթիվ սադրանքներով, ինչպես նաև հայերի վրա հարձակումներով, ի մեծ ափսոսանք մեր, հերթական անգամ ցույց են տալիս ադրբեջանական կողմի գործողությունների միտումնավոր լինելը։ Այդ սադրանքների նպատակն է խարխլել Ռուսաստանում ազգամիջյան համաձայնության հիմքերը, նպաստել բազմազգ հասարակության մեջ լարվածության աճին և երկրում կոնֆլիկտային իրավիճակների նախադեպեր ստեղծել»,- ասվում է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության հայտարարությունում։
Դեսպանությունից տեղեկացնում են, որ Ռուսաստանի տարածքում տնտեսավարող սուբյեկտները, անկախ ազգությունից և քաղաքացիությունից, պետք է պահպանեն ՌԴ օրենքները:
Միաժամանակ, ելնելով ստեղծված իրավիճակից և հայկական համայնքին տարբեր սադրիչ գործողությունների մեջ ներգրավելու փորձերից, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը հայերին խնդրում է լինել զգոն, զուսպ և չտրվել սադրանքներին, չմասնակցել ադրբեջանական կողմի սադրանքներին ի պատասխան կազմակերպված տարբեր ակցիաներին կամ նախաձեռնություններին:
Դեսպանատունը շարունակում է աշխատանքները ծագած խնդիրների լուծման ուղղությամբ՝ հավատարիմ մնալով ազգամիջյան հանգստության պահպանման սկզբունքին։
Սադրիչ դրսևորումների դեպքում հայերը կարող են անհապաղ տեղեկացնել դեսպանության, Ռուսաստանի հայերի միության և այլ կառույցների թեժ գծերին, ինչպես նաև դիմել իրավապահ մարմիններին:
Թեժ գծի համարներն են՝ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատուն- + 7 (966) 118-89-84, Ռուսաստանի հայերի միություն- +7 (916) 417-88-82

Посольство Армении прокомментировало действия азербайджанцев, напавших на армян в Москве
Посольство Республики Армения в Российской Федерации, Союз Армян России и другие структуры проинформировали соответствующие органы РФ о действиях азербайджанцев, напавших накануне на армян в Москве.
Как сообщает «Арменпресс», в посольстве считают, что должны быть предприняты незамедлительные меры по урегулированию ситуации во избежание дальнейших развитий.
“В последние дни мы продолжаем замечать, что азербайджанская сторона пытается перенести напряженную ситуацию на армяно-азербайджанскую границу на территорию Российской Федерации и создать конфликт между общинами двух народов. В частности, это происходит на торгово-экономических площадках Москвы и других городов России, которые так или иначе связаны с властями Азербайджана. События последней ночи, сопровождавшиеся многочисленными провокациями, а также нападениями на армян, к нашему большому сожалению, в очередной раз показали преднамеренность действий азербайджанской стороны. Цель этих провокаций - подорвать основы межнационального согласия в России, способствовать росту напряженности в многонациональном обществе и создать прецеденты конфликтных ситуаций в стране”,- говорится в заявлении посольства Армении в РФ.
В посольстве сообщают, что все хозяйствующие субъекты на территории России, независимо от национальности и гражданства, должны соблюдать законы РФ.
В то же время, исходя из сложившейся ситуации, и попыток вовлечь армянскую общину в различные провокационные действия, посольство Армении в РФ просит армян быть бдительными, сдержанными и не поддаваться на провокации, не участвовать в различных акциях или инициативах, организованных в ответ на провокации азербайджанской стороны.
Посольство продолжает работу по решению возникших проблем, оставаясь верным принципу сохранения межнационального спокойствия.
В случае провокационных проявлений армяне могут незамедлительно позвонить на горячие линии посольства, Союза Армян России и других структур, а также обратиться в правоохранительные органы.
Номера горячей линии: посольство Республики Армения в РФ - + 7 (966) 118-89-84, Союз Армян России - +7 (916) 417-88-82