Կապանում գործարկվում է Հայաստանի ամենաերկար զիփլայնը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Սյունիքի մարզի Կապան համայնքում դեռևս 2019 թվականի վերջին սկսված, 2020-ին շարունակված աննախադեպ երկարությամբ զիփլայնի կառուցման ծրագիրը մոտեցավ ավարտին։ Հուլիսի 20-ին պաշտոնապես բացվում է Հայաստանի ամենաերկար զիփլայնը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրեց նախագծի ինժեներ Գեղամ Միրոյանը։ Այս ծրագրով Կապանը դառնում է հետաքրքիր էքստրիմի սիրահարների համար:
«Համավարակը հաշվի առնելով՝ բացումը լինելու է բաց տարածքում։ Ներկաներին տրամադրվելու են դիմակներ, ախտահանիչ միջոցներ։ Պահպանվելու են անվտանգության բոլոր կանոնները»,-ասաց Գեղամ Միրոյանը։
Զիփլայնի ծառայություններից հենց այսօր՝ հուլիսի 20-ին, օգտվողներն արդեն նախապես գրանցվել են։ Գեղամ Միրոյանը նշեց, որ բավական հետաքրքվողներ կան։ Տոմսի արժեքը 10 հազար դրամ է։
Կապանի՝ երկու մասից բաղկացած զիփլայնի ընդհանուր երկարությունը 1750 մետր է, մեկ կետից մյուս կետի երկարությունը 1080 մետր է, այն երկար է Ենոքավանի (750 մ) և Երևանի (մոտ 870 մ) զիփլայններից: Նախագծի ինժեները վստահեցնում է, այն իր երկարությամբ ու տեղակայմամբ առանձնանում է տարածաշրջանում։ Զիփլայնն անցնում է քաղաքի վրայով: Այսինքն` զբոսաշրջիկն անցնելու է շենքերի վրայով: Հիմնականում զիփլայնները բնության գրկում են լինում, սա քաղաքի մեջ է, անցնում է քաղաքի վրայով:
Արագությունը ճոպանի վրա հասնում է մինչև 120 կմ/ժ։ Մասնագետը նշում է, որ անվտանգության առումով որևէ խնդիր չկա: Աշխատանքները կատարվել են ամենաբարձր մակարդակով: Այցելուների հետ տեղում աշխատանք կկատարվի, կլինի հրահանգավորում

В Капане запущен самый длинный в Армении зиплайн
Зевершена беспрецедентная программа строительства линии зиплайна, начавшаяся в общине Капан Сюникской области Армении еще в конце 2019 года и продолженная в 2020 году. 20 июля состоится официальное открытие самого длинного в Армении зиплайна. Об этом «Арменпресс» сообщил инженер проекта Гегам Мироян. Эта программа делает Капан интересным для любителей экстрима.
“С учетом эпидемии открытие состоится на открытой территории. Присутствующим будут предоставлены маски, дезинфицирующие средства. Будут соблюдены все правила безопасности”, - представил Гегам Мироян.
На сегодня, 20 июля, пользователи услуг зиплайна зарегистрировались уже заранее. Гегам Мироян отметил, что интересующихся довольно много. Стоимость билета - 10 000 драмов.
Общая длина зиплайна, состоящего из двух частей - 1 750 метров, длина от одной точки до другой - 1 080 метров, зиплайн Капана длиннее енокаванского (750 м) и ереванского (около 870 м). Инженер проекта уверяет, что в регионе он выделяется и по своей длине и по расположению. Зиплайн тянется над городом. Пользователь будет пролетать над строениями города. Скорость  достигает до 120 километров в час. Специалист отмечает, что в плане безопасности никаких проблем нет. Работы выполнены на самом высоком уровне. Инструктаж посетители будут получать на месте.