Մաքենիսում կկառուցվի խմելու ջրատարի արտաքին ցանց
ԳԱՎԱՌ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Մաքենիս համայնքում ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում կկառուցվի խմելու ջրատարի արտաքին ցանց՝ շուրջ 1,5 կիլոմետր երկարությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին  Գեղարքունիքի մարզպետարանի զարգացման ծրագրերի, զբոսաշրջության եւ վերլուծության բաժնից՝ ծրագրի նախնական ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 13 միլիոն դրամ, որի 70 տոկոսը կամ 9 միլիոն 100 հազար դրամը հատկացնում է ՀՀ կառավարությունը, 30 տոկոսը կամ 3 միլիոն 900 հազար դրամը՝ Մաքենիսի համայնքապետարանը:
Մաքենիս համայնքի ղեկավար Ռադիկ Ավետիսյանի տեղեկացմամբ՝ շինարարական աշխատանքների մրցույթը կհայտարարվի առաջիկայում:  «Համայնքի խմելու ջրատարի արտաքին ցանցը կառուցվել է շուրջ 60 տարվա վաղեմությամբ: Այն արդեն քայքայված է եւ մեծ դժվարությամբ է ծառայում: Այս ծրագրով կհիմնանորոգվի արտաքին ցանցի 1,5-կիլոմետրանոց հատվածը, իսկ ցանցն ամբողջովին նորացնելու համար մենք պետք է կառուցենք եւս երեք կիլոմետր երկարության ջրատար, որը կընդգրկենք արդեն եկող տարվա ծրագրում»,- ընդգծեց համայնքի ղեկավարը:

В Макенисе будет заложена внешняя сеть водопровода питьевой воды
В общине Макенис Гегаркуникской области в рамках субвенциальных программ, осуществляемых правительством Армении, будет заложена внешняя сеть водопровода питьевой воды длиной около 1,5 км.
Как сообщили Арменпресс в отделе программ развития, туризма и анализа администрации Гегаркуника, предварительная общая стоимость программы составляет около 13 млн драмов, 70% или 9 млн 100 000 драмов выделяет правительство Армении, 30% или 3 млн 900 000 драмов -муниципалитет Макениса.
По словам главы общины Макенис Радика Аветисяна, тендер на строительные работы будет объявлен в ближайшее время. “Внешняя сеть водопровода питьевой воды общины построена около 60 лет назад. Она уже разрушена и служит с большим трудом. По этой программе будет отремонтирован 1,5-километровый участок внешней сети, а для полного обновления сети мы должны построить водопровод длиной еще в три километра, это мы включим в программу будущего года”, - подчеркнул глава общины.