«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի կրթաթոշակներ` տասը տաղանդավոր երեխաների
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Տասը շնորհաշատ երեխաներ դարձել են  «Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի կրթաթոշակառուներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նրանց հանձնվել են տարեկան անվանական կրթաթոշակի վկայականներ, յուրքանչյուր ամիս նրանց կփոխանցվի 100 եվրոյին համարժեք դրամ:
«Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը, հաշվի առնելով հիմնադրամի առաքելությունները, այս տարվա սկզբին որոշում կայացրեց սահմանել կրթաթոշակ Հայաստանի տաղանդավոր պատանի կատարողների համար։ Երաժշտական դպրոցներում սովորում են բազում տաղանդավոր երեխաներ, և այս կրթաթոշակը, ինչպես նաև հիմնադրամի կազմակերպած այլ ծրագրերը հնարավորություն կտան  երեխաներին կրթվել և հմտանալ իրենց մասնագիտության մեջ՝ բարձրացնելով իրենց կատարողական վարպետությունը: Կազմակերպելու ենք վարպետության դասեր աշխարհի լավագույն պրոֆեսորների և աշխարհահռչակ արտիստների հետ։ Այս կրթաթոշակը սահմանելու հարցում շատ մեծ է հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի դերը. հենց նրա օգնությամբ մենք կարողացանք հայթայթել սահմանված կրթաթոշակի համար գումար»,-նշել է հիմնադրամի տնօրեն Աննա Տեր- Հովակիմյանը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը  իր ողջ կազմով նույնպես միացել է այս նախաձեռնությանը: «Մենք հնարավորություն ունենք մեր կրթաթոշակառուներին ոչ միայն տրամադրել նվագախմբի բոլոր համերգների տոմսեր, այլև հանդիպումներ կազմակերպել նվագախմբի կողմից Հայաստան հրավիրված հայտնի երաժիշտների հետ, ապահովել նրանց մասնակցությունը նվագախմբի փորձերին, ինչը մեծ փորձ կլինի մեր պատանիների համար»,-ընդգծել է Տեր-Հովակիմյանը:
Նա նաև ափսոսանք է հայտնել, որ այս անգամ մարզային երաժշտական դպրոցների երեխաները չկարողացան ընդգրկվել ծրագրում: «Մրցույթին մասնակցած, բայց ծրագրում չընդգրկված երեխաների համար հիմնադրամը կկազմակերպի կրթական հետաքրքիր նախագծեր, որոնց մասին մենք հիմա ունենք տարբեր քննակումներ։ Ցանկությունը մեծ է, որ մարզերի երեխաներին նույնպես հնարավոր լինի հետագայում ընդգրկել կրթաթոշակի ծրագրում: Մենք պետք է օգնենք մարզերի երեխաներին զարգացնել իրենց կատարողական վարպետությունը»,- տեղեկացրել է հիմնադրամի տնօրենը:
Մրցույթին մասնակցած երեխաները ուղարկել են տեսաձայնագրություններ իրենց կատարումներով, իսկ ընտրությունը կատարել է միջազգային հանձնաժողովը, որի կազմում են աշխարհում ճանաչում ունեցող հայազգի երաժիշտները՝ Էդվարդ Հայրապետյանը (կոմպոզիտոր), Վահագն Պապյանը (Թել Ավիվի Սամուել Ռուբին երաժշտական ակադեմիայի պրոֆեսոր, դիրիժոր և դաշնակահար), Սուրեն Բագրատունին (Միչիգանի պետական համալսարանի երաժշտական քոլեջի պրոֆեսոր, թավջութակահար) և Բորիս Ալլախվերդյանը (Լոս Անջելեսի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կոնցերտմայստեր, կլարնետահար)։
Մրցույթին մասնակցել են 85 երեխա, որոնցից ժյուրին ընտրել է 10 առավել տաղանդավոր պատանի երաժիշտ-կատարողների: Ահա նրանք.
Բոյաջյան Դավիթ Հարությունի, ջութակ, Երևանի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոց,
Անիսիմովա Ասյա Իգորի, ջութակ, Երևանի Պ. Չայկովսկու անվան երաժշտական միջնակարգ մասնագիտական դպրոց,
Հակոբյան Մարի Արմանի, թավջութակ, Երևանի Պ. Չայկովսկու անվան երաժշտական միջնակարգ մասնագիտական դպրոց,
Հեքեքյան Հայկ Տիգրանի, հոբոյ, Երևանի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոց,
Գասպարյան Տիգրան Արմենի, հոբոյ, Երևանի Ստ. Ջրբաշյանի անվան երաժշտական դպրոց,
Տոնոյան Դավիթ Արայիկի, ֆագոտ, Երևանի Պ. Չայկովսկու անվան երաժշտական միջնակարգ մասնագիտական դպրոց,
Գալստյան Սաթենիկ Արտյոմի, գալարափող, Երևանի Պ. Չայկովսկու անվան երաժշտական միջնակարգ մասնագիտական դպրոց,
Առաքելյան Միհրան Աշոտի, շեփոր, Երևանի Ռ. Մելիքյանի անվան պետական երաժշտական քոլեջ,
Դավթյան Սամվել Կարենի, տրոմբոն, Երևանի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոց,
Սարգսյան Գուր Գոռի, դաշնամուր, Երևանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական մասնագիտական դպրոց:
«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամը,  որն իր գործունեությունը սկսել է 2019 թվականից, սահմանում է «Երաժշտություն հանուն ապագայի» տարեկան անվանական կրթաթոշակ 10-16 տարեկան տաղանդավոր երիտասարդ երաժիշտների համար:

Десять одаренных детей стали стипендиатами Фонда “Музыка во имя будущего”
Как передает «Арменпресс», им были вручены свидетельства о годовой именной стипендии, ежемесячно они будут получать по 100 евро.
“Совет попечителей фонда, учитывая миссию фонда, в начале этого года приняло решение учредить стипендию  одаренным юным исполнителям Армении. В музыкальных школах учится много талантливых детей, и эта стипендия, а также и другие программы, организованные Фондом, позволят детям получить образование и навыки в своей профессии, повысить свое исполнительское мастерство. Мы организуем мастер-классы с лучшими профессорами и всемирно известными исполнителями мира. В установлении этой стипендии очень велика роль председателя Совета попечителей фонда, художественного руководителя и главного дирижера Государственного симфонического оркестра Армении Сергея Смбатяна. Именно с его помощью мы смогли собрать деньги на стипендию”, - отметила директор фонда Анна Тер-Овакимян.
Она добавила, что Государственный симфонический оркестр Армении в полном составе также присоединился к этой инициативе. У нас есть возможность не только предоставлять нашим стипендиатам билеты на все концерты оркестра, но и организовывать встречи с известными музыкантами, приглашенными в Армению, с оркестром, обеспечить их участие в репетициях оркестра, что станет большим опытом для наших юных исполнителей”, - подчеркнула Тер-Овакимян.
Она также выразила сожаление, что на этот раз дети областных музыкальных школ не включены в программу. “Для детей, участвовавших в конкурсе, но не включенных в программу, фонд организует интересные образовательные проекты, которые мы сейчас обсуждаем. Очень велико желание, чтобы и детей из областей можно было в дальнейшем включить в программу стипендий. Мы должны помочь детям из регионов развивать свое исполнительское мастерство”, - сказала директор фонда.
Дети, принимавшие участие в конкурсе, отправляли видеозаписи своих исполнений,  отбор сделала международная комиссия, в состав которой вошли всемирно известные музыканты армянского происхождения. Вот они:
Бояджян Давид Арутюнович, скрипка, Ереванская музыкальная школа им. Саят-Новы;
Анисимова Ася Игоревна, скрипка, Ереванская средняя специальная музыкальная школа им. Чайковского;
Акопян Мари Армани, виолончель, Ереванская средняя специальная музыкальная школа им. Чайковского;
Экекян Айк Тигранович, гобой, Ереванская музыкальная школа им. Саят-Новы;
Гаспарян Тигран Арменович, гобой, старшая музыкальная школа им. Джрбашяна;
Тоноян Давид Араевич, фагот, Ереванская средняя специальная музыкальная школа им. Чайковского;
Галстян Сатеник Артемович, валторна, Ереванская средняя специальная музыкальная школа им. Чайковского;
Аракелян Мигран Ашотович, труба, Ереванский Государственный музыкальный колледж им. Меликяна;
Давтян Самвел Каренович, тромбон, Ереванская музыкальная школа им. Саят-Новы;
Саркисян Гор Горович, фортепиано, Ереванская средняя специальная музыкальная школа им. А. Спендиаряна.
Фонд “Музыка во имя будущего”, начавший свою деятельность с 2019 года, устанавливает ежегодную именную стипендию “Музыка во имя будущего” для одаренных молодых музыкантов в возрасте с 10 до 16 лет.