Մնացականյանն ու Լավրովը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին լարված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հուլիսի 13-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանի մի հատվածում լարված իրավիճակը և այն հաղթահարելու ուղիները: Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցերի:
ՀՀ ԱԳ նախարարը բացարձակ անընդունելի է համարել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումը, որն ուղեկցվել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տեղակայված ՀՀ զինված ուժերի հենակետի հանդեպ ոտնձգության փորձով:

Мнацаканян и Лавров обсудили напряженную ситуацию на армяно-азербайджанской границе
13-го июля состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым. Об этом «Арменпресс» сообщили в департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
Собеседники обсудили напряженную ситуацию на одном из участков армяно-азербайджанской границы и пути ее преодоления. Они обсудили и вопросы региональной стабильности и безопасности.
Глава МИД Армении нарушение Азербайджаном режима прекращения огня, которое сопровождалось попыткой нападения на опорную позицию Вооруженных сил Армении, счел абсолютно неприемлемым.