ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը մեկնաբանել է Սուրբ Սոֆիայի տաճարի կարգավիճակը փոխելու Թուրքիայի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼՒՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՉԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանել է Սուրբ Սոֆիայի տաճարի կարգավիճակի փոփոխության վերաբերյալ Թուրքիայի իշխանությունների որոշումը։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը․
«Մեզ խորապես մտահոգել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության վայր հանդիսացող Սուրբ Սոֆիայի տաճար-թանգարանը մզկիթի վերածելու Թուրքիայի իշխանությունների որոշումը:
Սուրբ Սոֆիայի տաճարը զուտ պատմական և մշակութային կոթող չէ։ Իր պատմության ընթացքում այն ունեցել է տարբեր կրոնական, մշակութային և քաղաքական նշանակություն:
Սուրբ Սոֆիայի տաճարին թանգարանի կարգավիճակի շնորհումը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկումը հնարավորություն են տվել դարձնել այն ոչ թե քաղաքակրթությունների բախման, այլ համագործակցության և մարդկության միասնության խորհրդանիշ: Ցավով պետք է արձանագրել, որ Թուրքիայի իշխանությունների վերջին որոշումը փակում է Սուրբ Սոֆիայի տաճարի պատմության այդ՝ կարևոր խորհրդանիշի և առաքելության էջը։
Այս որոշումը ստեղծում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության վայրի բնույթի և նպատակի էական փոփոխության վտանգավոր նախադեպ և անհրաժեշտ է դարձնում Թուրքիայի տարածքում նման կարգավիճակ ունեցող  պատմական վայրերի պահպանման նպատակով միջազգային հանրության և հատկապես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշտադիտարկումը»։

Пресс-секретарь МИД РА прокомментировала решение властей Турции изменить статус собора Святой Софии
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел  РА Анна Нагдалян.  прокомментировала решение властей Турции изменить статус собора  Святой  Софии.
Арменпресс представляет комментарий  пресс-секретаря  МИД РА.
«Мы глубоко обеспокоены решением властей Турции превратить храм-музей Святой Софии, являющийся объектом всемирного наследия ЮНЕСКО, в мечеть.
Собор Святой Софии является не только историко-культурным памятником. На протяжении всей своей истории он имел различное религиозное, культурное и политическое значение.
Присвоение статуса музея собору Святой Софии и включение его в список Всемирного наследия ЮНЕСКО позволили сделать его не символом  столкновения цивилизаций, а символом сотрудничества и единства человечества. С сожалением приходится констатировать, что последнее решение властей Турции закрывает страницу этого важного символа и миссии в истории собора Святой Софии.
Данное решение создает опасный прецедент существенного изменения характера и цели Всемирного наследия ЮНЕСКО и делает необходимым мониторинг международного сообщества и, в особенности, ЮНЕСКО с целью сохранения исторических мест, имеющих подобный статус на территории Турции».