Ճապոնիայի հարավ-արեւմուտքում մոլեգնող տեղատարափների եւ հեղեղումների զոհերի թիվը հասել Է 49-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի հարավ-արեւմուտքում հորդառատ անձրեւներից առաջացած հեղեղումների եւ փլուզումների պատճառով զոհվածների թիվը հասել Է 49-ի, եւս 11 մարդ համարվում Է անհետ կորած: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է NHK հեռուստաալիքը:
Հուլիսի 6-ին ժամը 22:00-ի տվյալներով (Երեւանի ժամանակով 17:00) բժիշկները հաստատել են 49 մարդու մահ, եւս մեկ մարդու մոտ բացակայում են կյանքի նշանները, բայց նրա մահը պաշտոնապես դեռ չի հաստատվել:
Եւս 11 մարդ համարվում Է անհետ կորած: Գլխավոր օդերեւութաբանական գործակալությունը, ըստ հինգբալանոց սանդղակի, վտանգավորության առավել բարձր մակարդակ Է հայտարարել Ճապոնիայի հարավ-արեւմուտքի մի շարք պրեֆեկտուրաների համար՝ կապված հորդառատ անձրեւների եւ դրանցով պայմանավորված հեղեղումների հետ: Հեռուստաալիքների եթերում հաղորդավարները մարդկանց կոչ են անում անհապաղ տարհանվել ժամանակավոր բնակության մոտակա կետ, իսկ եթե դա հնարավոր չԷ, բարձրանալ շենքերի վերին հարկեր կամ տանիքներ: Երկրի օդերեւութաբանական գործակալության ներկայացուցիչների խոսքով՝ աղետի գոտիներում դիտվում են «հզորությամբ աննախընթաց տեղատարափներ: Ճապոնիայի հարավ-արեւմուտքի առանձին շրջաններում գրանցվել են մինչեւ 800 միլիմետր տեղումներ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Число жертв ливней и паводков на юго-западе Японии возросло до 49
Число погибших на юго-западе Японии из-за вызванных ливневыми дождями наводнений и оползней увеличилось до 49, еще 11 человек числятся пропавшими без вести, передает телеканал NHK.
По данным на 22.00 понедельника (16.00 мск), медики подтвердили гибель 49 человек, еще у одного человека нет признаков жизни, но его смерть официально пока не подтверждена. Еще 11 человек числятся пропавшими без вести,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Главное метеорологическое агентство объявило наивысший уровень опасности по пятибалльной шкале для ряда префектур на юго-западе Японии в связи с ливневыми дождями и вызванными ими наводнениями. В эфире телеканалов дикторы призывают людей немедленно эвакуироваться в ближайший пункт временного размещения, а если это невозможно, подняться на верхние этажи зданий или крыши.
По словам представителей метеорологического агентства страны, в районах бедствия наблюдаются "небывалые по мощности ливни". В некоторых районах на юго-западе Японии выпало до 800 миллиметров осадков.