Կորոնավիրուսային ինֆեկցիան կարող է թափանցել ցանկացած օրգան և հյուսվածք. վարակաբան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսային ինֆեկցիան կարող է ախտահարել և թիրախավորել ոչ միայն թոքն ու թոքի բջիջները, այլև արտաթոքային բազմաթիվ օրգաններ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հուլիսի 6-ին կազմակերպված առցանց քննարկման ընթացքում ասաց «Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հիվանդանոցի վարակաբան, լյարդաբան Հասմիկ Ղազինյանը:
«COVID-19-ը կարող է ախտահարել և թիրախավորել ոչ միայն թոքն ու թոքի բջիջները, այլև արտաթոքային բազմաթիվ օրգաններ՝ սիրտը, երիկամներն, արյունատար անոթները, կենտրոնական նյարդային համակարգն ամբողջությամբ, որի մեջ մտնում է գլխուղեղը, ողնուղեղը։ Նեյրո-Covid հասկացություն ունենք, սա նշանակում է, որ կորոնավիրուսային ինֆեկցիան կարող է թափանցել ցանկացած օրգաններ և հյուսվածքներ, մասնավորապես ուղեղի հյուսվածք, ախտահարելով կենտրոնական նյարդային համակարգն ամբողջությամբ»,- ասաց Ղազինյանը:
Վարակաբանը նշեց, որ կենտրոնական նյարդային համակարգի ախտահարումը բնորոշ է ծանր ընթացքին:
«Գլխացավերը, գլխապտույտները, համի և հոտի բացակայություններն այն մինիմալ նևրոլոգիական մանիֆեստացիաներն են, որոնց առկայության դեպքում առաջինը մտածում ենք կորոնավիրուսի մասին, արտահայտված թուլություններն ու մկանացավերը բոլորը մտնում են նևրոլոգիական մանիֆեստացիաների մեջ, սրանք ավելի շուտ կարող են առաջանալ, քան ջերմությունը, հազը և մնացած ախտանիշները»,- նշեց Հասմիկ Ղազինյանը:
«Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հիվանդանոցի վարակաբան, լյարդաբան Հասմիկ Ղազինյանը նշեց, որ աշխարհը հիմա առնչվում է կորոնավիրուսային հիվանդության 7-րդ սերնդի հետ:
Հայաստանում հուլիսի 6-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 28936 դեպք, որոնցից 16302-ն` առողջացած, 491-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 11984 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ կատարվել է 123815 թեստավորում: Արձանագրվել է մահվան 159 դեպք, երբ պացիենտի մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով:

Коронавирусная инфекция может проникнуть в любые органы и ткани: подробности от инфекциониста
Коронавирусная инфекция может поражать не только клетки легких, но и других органов. Как передает «Арменпресс», об этом в ходе онлайн-обсуждения 6 июля сказала инфекционист инфекционной клинической больницы “Норк”, гепатолог Асмик Казинян.
COVID-19 может поражать не только легкие и легочные клетки, но и клетки многих других органов - сердца, почек, кровеносных сосудов, центральной нервной системы в целом, в которую входят головной мозг, спинной мозг. Это означает, что коронавирусная инфекция может проникнуть в любые органы и ткани, в частности, в ткани мозга, при этом полностью поражая центральную нервную систему”, - сказала Асмик Казинян.
Есть понятие нейро-Covid. Доктор отметила, что поражение центральной нервной системы обычно имеет тяжелый ход болезни.
”Головные боли, головокружения, отсутствие вкуса и запаха - это минимальные неврологические проявления, при наличии которых мы в первую очередь думаем о коронавирусе, выраженные слабость и мышечные боли все это неврологические проявления, они могут возникать раньше, чем температура, кашель и другие симптомы”, - отметила Асмик Казинян.
Доктор инфекционной клинической больницы “Норк”, гепатолог Асмик Казинян отметила, что мир сейчас столкнулся с 7-м поколением Covid.
По состоянию на 11:00 6 июля в Армении подтверждено 28 936 случаев Covid-19, из которых 16 302 выздоровели, 491 имели смертельный исход. На данный момент фактическое лечение от COVID-19 получают 11 984 пациентов. Всего было проведено 123 815 тестов. Зафиксировано 159 случаев смерти, наступившей не по причине подтвержденной коронавирусной  инфекции, а вследствие другой болезни.