Թորոսյանը իրավիճակի շտկման բանալին է համարում հակահամաճարակային կանոնների պահպանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի իրավիճակի շտկման բանալին հակահամաճարակային երեք կանոնները պահելու մեջ է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման կարծիք հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ պարետատան նիստից հետո առցանց ճեպազրույցում:
«Կարծես թե, ամեն օր արձանագրվող դեպքերի բացարձակ թվի առումով բավական կայուն վիճակում ենք, այսինքն՝ օրական արձանագրվող դեպքերը, բացառությամբ երեկվա դեպքի, երբ հարաբերականորեն քիչ թեստեր էին արվել, տատանվում է մոտ 500-600-ի շրջանակներում: Այդ իմաստով, կարծում եմ, որ կարող ենք արձանագրել, որ իրավիճակի ավելի բարդացումը դեռ տեղի չի ունեցել: Դա, կարծում եմ, որ մեր վերջին շրջանի հակահամաճարակային միջոցառումների արդյունք է նաև, երբ մեր քաղաքացիները, անսալով իշխանությունների, վարչապետի, ԱՆ-ի կոչին, ավելի ակտիվ սկսեցին կրել դիմակներ, ավելի շատ տեղերում, ավելի շատ իրավիճակներում, ավելի հաճախ սկսեցին լվանալ իրենց ձեռքերը և ավելի շատ իրավիճակներում փորձեցին պահել սոցիալական հեռավորությունը: Եվ միայն դրանում է, և մենք ենք զգում իրավիճակի շտկման բանալին: Նույնիսկ այս կայուն վիճակի, լավ իմաստով, «մեղավորը» մեր կանոնները պահպանելն է»,-ասաց նախարարն ու կոչ արեց պահել կանոնները:
Թորոսյանը մեծապես կարևորեց արձանագրվող թվերի նվազեցումը: Նա նշեց, որ նույնիսկ առողջապահական մեծ հզորությունների պայմաններում վարակված անձանց ինչ-որ տոկոս, որը բարեբախտաբար Հայաստանում դա դեռ փոքր է, դժբախտաբար մահանում է: «Այսինքն, մենք գիտենք, որ եթե այսօր արձանագրվել է 320 դեպք, ապա, դժբախտաբար, նույնիսկ ամենաբարձր որակի և պատշաճ բուժօգնության արդյունքում, միևնույն է, այդ քաղաքացիներից մոտ 1.6 տոկոս մահանալու է, այսինքն՝ օրինակ 5-6 հոգի մահանալու է այս քաղաքացիներից: Հենց դրանով է պայմանավորված, որ կարևոր է ոչ միայն պատշաճ բուժօգնութուն մատուցելը, այլ նաև այդ թվերը փոքրացնելը, որ ունենանք քիչ մահացություն»,-ասաց նախարարը:

Торосян считает соблюдение противоэпидемических правил ключом к нормализации ситуации
Ключом к нормализации ситуации с коронавирусом в Армении является соблюдение трех противоэпидемических правил. Как сообщает Арменпресс, такое мнение на онлайн-брифинге после заседания комендатуры высказал министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
«Похоже, что мы находимся в довольно стабильном положении с точки зрения абсолютного числа случаев, регистрируемых каждый день, то есть случаев, регистрируемых ежедневно, за исключением вчерашнего случая, когда было проведено относительно мало тестов. Этот показатель колеблется в пределах 500-600 случаев в день. В этом смысле, думаю, мы можем констатировать, что ситуация не ухудшилась.
Думаю, это является также результатом наших противоэпидемических мероприятий, когда наши граждане, прислушиваясь к призыву властей, премьер-министра, министерства здравоохранения, стали более активно и в большем количестве мест носить маски, чаще стали мыть руки и соблюдать социальную дистанцию. И именно в этом мы видим ключ к нормализации ситуации. Даже в этой стабильной ситуации, в хорошем смысле «виновником» является соблюдение правил», - сказал министр, призвав соблюдать правила.
Торосян подчеркнул важность сокращения числа новых случаев заражения. Он отметил, что, к сожалению, даже при условиях увеличения потенциала здравоохранения определенный процент людей, число которых, к счастью, все еще невелико в Армении, умирает. «Т.е. мы знаем, что если сегодня будет зарегистрировано 320 случаев заболевания, к сожалению, даже при самом высоком качестве и надлежащем медицинском обслуживании умрет около 1,6% этих граждан, то есть, например, 5-6 человек из указанного числа умрет. Вот почему важно не только обеспечить надлежащее медицинское обслуживание, но и сократить это число, чтобы у нас было меньше смертей», - сказал министр.