Դիմակ կրելն ամենաարդյունավետ միջոցներից է կանխելու վարակի փոխանցումը.  Forbes-հետազոտություն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտական տեղեկագիր ամսագրում հրապարակված ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դիմակներ կրելը՝ սոցիալական հեռավորության և այլ գործընթացների հետ համատեղ, COVID-19-ի համաճարակը կանգնեցնելու համար ամենահավանական հնարավորությունն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է հեղինակավոր «Ֆորբս»-ը:
«Մեր վերլուծությունը բացահայտում է, որ դիմակով և առանց դիմակի տարբերությունը վռորոշ է համավարակի զարգացման միտումները ձևավորելու հարցում»,-հայտնել է ուսումնասիրողների թիմը՝ Տեխասի A&M համալսարանից, Օսթինի Տեխասի համալսարանից, Կալիֆոռնիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտից և Կալիֆոռնիայի Սան Դիեգոյի համալսարանից:
Նրանք վերլուծել են բռնկման երեք հիմնական կենտրոններում՝ Ուհանում, Իտալիայում և Նյու Յորքում վիրուսի տարածումը մեղմելու տարբեր միջոցառումները ՝ 2020 թվականի հունվարի 23-ից մայիսի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում: Թիմը դիտարկել է նաև կորերի լանջերը, որոնք ներկայացնում է նոր դեպքերի քանակը, և թե ինչպես են դրանք փոխվում յուրաքանչյուր միջոցառումն իրականացնելուց հետո: Օրինակ, Նյու Յորքում տանը մնալու և սոցիալական հեռավորություն պահելու կանոնները շատ բան չեն արել, կորը իսկապես սկսել է փոխվել դիմակների կրումը պարտադիր դարձնելուց հետո: Ուսումնասիրողները խորհուրդ են տվել դա համեմատել ընդհանուր Միացյալ Նահանգների կորի ցուցանիշի հետ, որտեղ դիմակների պարտադիր կրման քաղաքականություն չի կիրառել:
Ուհանում պատասխանը ոչ միայն արագ էր, այլ բազմաթիվ միջոցառումները, մասնավորապես ՝ սոցիալական հեռավորություն պահելը, լոքդաունը և դեմքը ծածկելը արվել են միաժամանակ: ԱՄՆ-ում այն ավելի դանդաղ էր, հաջորդականությունը այն դարձրել է ավելի քիչ արդյունավետ:
«Համաճարակին արձագանքը, ընդհանուր առմամբ, դանդաղ էր արևմտյան աշխարհում, և միջամտության միջոցառումներն իրականացվում էին միայն հաջորդաբար», - գրել են հեղինակներն ու նկատել՝ ակնհայտ է, որ մեղմացնող միջոցառառումների խումբը կառավարել է համաճարակի էվոլյուցիան, ծավալը և մեծությունը՝ գլոբալ առումով:
Պաշտպանիչ դիմակները հավանաբար վիրուսի տարածման կամ դանդաղեցման հիմնական որոշիչն են: «Մեր ուսումնասիրությունը շատ պարզ հաստատեց, որ դիմակների կիրառումը ոչ միայն օգտակար է նրա համար, որ վարակված մարդու հազի կաթիլները չհասնեն չվարակված մարդուն, այլ այն նաև կարևոր է չվարակված անձանց համար՝ խուսափելու շնչել աերոզոլները, որոնք վարակված մարդիկ արտանետում են խոսելիս, որոնք կարող են մնալ մթնոլորտում տասնյակ րոպեներ և տարածվել»,-ասել է ուսումնասիրության հեղինակ Մարիո Մոլինը հայտարարության մեջ:
Թիմը նաև հաշվարկել է, թե որքան մարդ է հավանաբար խուսափել վարակվելուց՝ դիմակ կրելով: Նրանց հաշվարկներով՝ Նյու Յորքում մեկ ամսվա ընթացքում դիմակ կրելու արդյունքում 66 000 վարակ է կանխվել, Իտալիայում այդ թվիը 78000 է:
«Մենք եզրակացնում ենք, որ հասարակության մեջ դիմակ կրելը համապաստասխանում է ամենաարդյունավետ միջոցներին` կանխելու վարակի փոխանցումը: Այս ոչ թանկ սովորությունը, սոցիալական հեռավորության և այլ գործընթացների հետ համատեղ, COVID-19-ի համաճարակը կանգնեցնելու ամենահավանական հնարավորությունն է»,-ասել է ուսումնասիրության հեղինակ Ռեյնի Ժանգը:
Հեղինակները նաև շեշտել են, որ գիտությունը պետք է արդյունավետորեն հաղորդակցվի քաղաքականություն մշակողների հետ և որոշումների կայացման համար պետք է հիմք լինի:

Study says wearing face mask is one of the most effective means to prevent COVID-19 spread - Forbes
YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. A new study out in the journal Proceedings of the National Academy of Sciences of U.S. finds that among all the strategies for reducing the spread of the novel coronavirus (COVID-19, wearing face masks may be the central variable that determines the spread of the virus, Forbes reports.
“Our analysis reveals that the difference with and without mandated face covering represents the determinant in shaping the trends of the pandemic,” the team, from Texas A&M University, the University of Texas at Austin, California Institute of Technology, and the University of California San Diego, write in their new paper.
They analyzed the various mitigation measures put in place in the three major centers of the outbreak—Wuhan, Italy, and New York City—from January 23 to May 9, 2020. The team also looked at the slopes of the curves representing the number of new cases, and how they changed after each measure was mandated. For instance, in NYC, the stay-at-home and social distancing orders didn’t do a lot: the curve really started to change after masks were mandatory. Compare that to the U.S. overall, which never put in place a face-covering policy.
In Wuhan, the response was not only quick, but multiple measures—namely, social distancing, lockdown, and face coverings—were put in place simultaneously. In the U.S., it was slower, and importantly, sequential, making it much less effective.
"Our study establishes very clearly that using a face mask is not only useful to prevent infected coughing droplets from reaching uninfected persons, but is also crucial for these uninfected persons to avoid breathing the minute atmospheric particles (aerosols) that infected people emit when talking and that can remain in the atmosphere tens of minutes and can travel tens of feet," said study author Mario Molina in a statement.
Interestingly, the team also calculated how many people were likely spared from infection by wearing face coverings. According to their calculations, over 66,000 infections were prevented in New York while wearing a face mask, and 78,000 in Italy.
“We conclude that wearing a face mask in public corresponds to the most effective means to prevent inter-human transmission. This inexpensive practice, in conjunction with social distancing and other procedures, is the most likely opportunity to stop the COVID-19 pandemic”, said Zhang.
Finally, the researchers make the important point that science must be the foundation upon which pandemic policy is based.