Պատգամավոր և ՀԿ ղեկավար․ ում հետ ինչ կարգավիճակով է հանդիպել «ԼՂ ադրբեջանական համայնք» ՀԿ-ի ղեկավարը
Պատգամավոր և ՀԿ ղեկավար․ ում հետ ինչ կարգավիճակով է հանդիպել «ԼՂ
ադրբեջանական համայնք» ՀԿ-ի ղեկավարը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերջին օրերին Ադրբեջանի արտգործնախարարության կողմից կոորդինացվող «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնք» անվամբ հասարակական կազմակերպությունը հայտնել է «համայնքի ղեկավար», Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Թուրալ Գյանջալիևի մի շարք «օտարերկրյա դեսպանների հետ հանդիպման» մասին։
Ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ առանձին հանդիպում անցկացվել է միայն Ադրբեջանում Իրանի դեսպանի հետ, ինչի հետ կապված մտահոգիչ հարցերը կքննարկենք ստորև։ Իսկ Իսպանիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի և Վրաստանի դեսպանի հետ «հանդիպումները» իրականում կայացել են Ադրբեջանի խորհրդարանում, որոնց նաև ներկա է եղել Թ․ Գյանջալիևը, սակայն ոչ որպես ՀԿ-ի ղեկավար, այլ որպես պատգամավոր։
Այսպես, Իսպանիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի հետ «հանդիպման» մասին տվյալ ՀԿ-ն հայտնել էր հունիսի 8-ին՝ առանց մանրամասնելու հանդիպման բուն էությունը։ Նույն օրը, սակայն, ադրբեջանական «Թրենդ» լրատվական գործակալությունը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի խորհրդարանում կայացել է Ադրբեջան-Իսպանիա միջխորհրդարանական աշխատանքային խմբի հանդիպումը Իսպանիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի հետ։ Իգնասիո Սանչես Տաբոադայի հետ հանդիպմանը, ինչպես նշված է ադրբեջանական կայքում, որպես աշխատանքային խմբի անդամ ներկա է եղել նաև վերոնշյալ Թ․ Գյանջալիևը։ Այսինքն որևէ առանձին հանդիպման, առավել ևս՝ Թ․ Գյանջալիևի հետ որպես նշված ՀԿ-ի ղեկավարի հետ հանդիպման մասին խոսք չի կարող լինել։
Մյուս նմանատիպ խնդիրը վերաբերում է Վրաստանի դեսպանի հետ հանդիպմանը։ Այս դեպքում ևս տվյալ ՀԿ-ի էջը չէր նշել, թե ինչ հանդիպման մասին է խոսքը։ Սակայն Ադրբեջանում Վրաստանի դեսպանատան կայքի հայտնած տեղեկության համաձայն՝ Վրաստանի դեսպան Զուրաբ Պատարաձեն հանդիպել էր Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր, Վրաստանի խորհրդարանի հետ բարեկամության աշխատանքային խմբի ղեկավար Արզու Նագիևի հետ: Հանդիպմանը, այս դեպքում արդեն որպես բարեկամության խմբի անդամ, ի թիվս այլ պատգամավորների ներկա էր եղել նաև Թ․ Գյանջալիևը։ Վրաստանի դեսպանատան կայքում նույնպես որևէ խոսք չկա այսպես կոչված «ԼՂ ադրբեջանական համայնքի ղեկավարի» հետ հանդիպման մասին։
Այսինքն, այս դեպքերում տվյալ հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները դիմել են մեդիամանիպուլյացիայի՝ տեղեկատվության կիսատ ներկայացման միջոցով փորձելով ստեղծել տպավորություն, թե վերոնշյալ հանդիպումներին Թ․ Գայնջալիևը մասնակցել է որպես «համայնքի ղեկավար»։
Ինչպես արդեն նշվել է, առանձին հանդիպում կայացել է միայն Ադրբեջանում Իրանի դեսպանի հետ։ Նմանատիպ հանդիպում եղել էր նաև 2019 թ․-ի մայիսի 1-ին։ 2020 թ․ հունիսի 12-ի հանդիպման մասին հայտնել է նաև Ադրբեջանում Իրանի դեսպանատան կայքը։ Այս դեպքում բավականին խնդրահարույց է Իրանի դեսպանի կողմից Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ ադրբեջանամետ դիրքորոշման արտահայտումը, ինչը նաև հակասում է 2020 թ․ մարտին Արցախում կայացած ընտրությունների վերաբերյալ Իրանի արտգործնախարարության հնարավորինս հավասարակշռված հայտարարությանը։
Իրանի ԱԳՆ-ն չէր հիշատակել այսպես կոչված «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության» մասին, ինչը տեղ է գտել դեսպանի խոսքում։ Իրանի դեսպանի նմանատիպ քայլերը և միակողմանի հայտարարությունը, իհարկե, խնդրահարույց է։ Այս դեպքում հավանաբար կա անհրաժեշտություն նաև ՀՀ-ում Իրանի դեսպանից համապատասխան բացատրություններ ստանալու։
Այսպիսով կարող ենք նշել, որ դեսպանների հետ «հանդիպումներից» իրապես մտահոգիչ է Իրանի դեսպանի հետ քննարկումը և դեսպանի դիրքորոշումն առհասարակ։ Մյուս դեպքերում, ինչպես տեսանք, հանդիպումներն անցկացվել են Ադրբեջանի խորհրդարանում համապատասխան աշխատանքային, բարեկամության խմբերի հետ, որոնց որպես այդ խմբերի անդամ մասնակցել է նաև Թ․ Գյանջալիևը։

С кем и в каком статусе встречался руководитель общественной организации “Азербайджанская община НК”
Общественная организация “Азербайджанская община Нагорного Карабаха”, координируемая Министерством иностранных дел Азербайджана, в последние дни сообщает о встречах депутата парламента Азербайджана, главы общественной организации “Азербайджанская община НК” Турала Гянджалиева с рядом послов иностранных государств.
Исследование показывает, что встреча была проведена только с послом Ирана в Азербайджане, волнующие вопросы в связи с этим мы обсудим ниже. А “встречи” с временным поверенным Испании и с послом Грузии, на самом деле, состоялись в парламенте Азербайджана, на них присутствовал и Т. Гянджалиев. Но не как руководитель общественной организации, а как депутат.
Так, о “встрече” с временным поверенным Испании данная общественная организация заявила 8 июня, не уточнив саму суть встречи. Однако в тот же день азербайджанское информагентство “Тренд” сообщило, что в Парламенте Азербайджана состоялась встреча межпарламентской рабочей группы Азербайджан-Испания с временным поверенным Испании. На встрече с Игнасио Санчесом Табоадой, как отмечается на азербайджанском сайте, в качестве члена рабочей группы присутствовал также и Т. Гянджалиев. То есть, о какой-либо отдельной встрече, тем более, встрече с Т. Гянджалиевым в качестве руководителя отмеченной общественной организации не может быть и речи.
То же самое и со встречей с послом Грузии. И в этом случае страница данной общественной организации не указала, о какой встрече идет речь. Однако, согласно информации, размещенной на сайте посольства Грузии в Азербайджане, посол Грузии Зураб Патарадзе встречался с депутатом парламента Азербайджана, руководителем рабочей Группы дружбы с парламентом Грузии Арзу Нагиевым. На встрече, в данном случае, уже в качестве члена Группы дружбы, в числе других депутатов присутствовал также и Т. Гянджалиев. На сайте посольства Грузии также нет ни слова о встрече с так называемым “руководителем азербайджанской общины Нагорного Карабаха”.
То есть, в этих случаях представители данной общественной организации обратились к медиа манипуляции, пытаясь создать впечатление, что Т. Гайнджалиев участвовал в вышеупомянутых встречах в качестве “руководителя общины”.
Как уже отмечалось, отдельная встреча состоялась только с послом Ирана в Азербайджане. Аналогичная встреча состоялась и 1 мая 2019 года. О встрече 12 июня 2020 года сообщил также и сайт посольства Ирана в Азербайджане. В этом случае весьма проблематично выражение послом Ирана проазербайджанской позиции по урегулированию карабахского конфликта, что противоречит довольно сбалансированному заявлению МИД Ирана относительно выборов в Арцахе в марте 2020 года.
МИД Ирана не упоминал о так называемой “территориальной целостности Азербайджана”, что нашло место в речи посла. Подобные шаги и одностороннее заявление посла Ирана, конечно, проблематичны. В этом случае, вероятно, есть необходимость в получении соответствующих объяснений от посла Ирана в Армении.
Таким образом, можно отметить, что из “встреч” с послами действительно беспокоит обсуждение с послом Ирана и позиция посла в целом. В других случаях, как мы видели, встречи проводились в парламенте Азербайджана с соответствующими рабочими группами. В качестве членов этих групп во встречах принимал участие и Т. Гянджалиев.