Հայաստանում այս պահին կա 100 հազարից ավելի վարակակիր. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս պահին կա 100 հազարից ավելի վարակակիր։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ վկայակոչելով տվյալագիտական վերլուծությունը։
«Որոշ տվյալագիտական վերլուծություններ ցույց են տալիս, որ Հայաստանում այս պահին 100 հազարից ավելի վարակակիր կա։ Այդ եզրակացությանը հանգում ենք որոշակի մեթոդաբանությամբ մահացության ու հաստատված դեպքերի պրոյեկցիայով»,- ընդգծել է ՀՀ վարչապետն իր գրառման մեջ։
Հայաստանում հունիսի 7-ին, ժամը 11:00-ի դրությամբ, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 13 130 դեպք, որոնցից 4014-ն` առողջացած:
ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի տվյալներով՝ կորոնավիրուսային հիվանդությունից բուժվում է 8844 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 69 171 թեստավորում:
Այսպիսով` կա կորոնավիրուսային հիվանդությամբ հաստատված 766 նոր դեպք և 294 առողջացած։
Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսային հիվանդությունից արձանագրվել է մահվան 200 (ավելացել է ևս 10-ով) դեպք: ՀՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ մահացած պացիենտները եղել են 68, 68, 52, 49, 81, 82 տարեկան տղամարդիկ և 75, 66, 63, 63 տարեկան կանայք։ Բոլորն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ։
Արձանագրվել է մահվան ևս 3 դեպք, երբ պացիենտների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Այդպիսի դեպքերի ընդհանուր թիվը 72 է։

На  данный  момент в  Армении более 100 тысяч зараженных — Пашинян
Как  передает Арменпресс,  об этом на  своей  странице в Facebook сообщил премьер-министр РА Никол  Пашинян.
«Некоторые анализы науки о данных показывают, что на  данный  момент в  Армении более 100 тысяч зараженных. К этому выводу приходим проекцией по определенной методологии смертности и установленных случаев», - подчеркнул он.
По состоянию на 11:00 утра 7 июня в Армении было подтверждено в общей сложности 13 130 случаев коронавирусной болезни, из которых 4 014 были вылечены.
Об этом сообщает  сайт  Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения РА.
В настоящее время 8844 пациента фактически получают лечение от коронавирусной болезни. Всего был  выполнен  69 171 тест.
Таким образом, зарегистрировано 766 новых случаев коронавирусной болезни и  294 вылечившихся.
Всего было зарегистрировано 200 (+ 10) смертей от коронавирусной болезни. По данным Министерства здравоохранения РА, погибшими пациентами были 68, 68, 52, 49, 81, 82-летние мужчины и 75, 66, 63, 63-летние женщины. У всех были сопутствующие хронические заболевания.
Было три других случая смерти, когда у пациентов была диагностирована коронавирусная инфекция, но они умерли от другого заболевания. Общее количество таких случаев составляет 72.