Ուժգին քամին վնասներ է հասցրել Շիրակի մարզի բնակավայրերում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մոտ կես ժամ տևած ուժգին քամին բավականին վնասներ է հասցրել Շիրակի մարզի մեկ տասնյակից ավել բնակավայրերում։ Ինչպես հաղորդում է  «Արմենպրես»-ը, այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը։
«Հիմնականում վնասվել են սեփական տների և բազմաբնակարան շենքերի տանիքները, կան շուռ եկած ծառեր. մարդկային զոհեր չունենք։ ԱԻՆ-ի ծառայողները և համայնքների ներկայացուցիչներն այս պահին իրականացնում են մաքրման, էլեկտրական միացումների վերականգման և վնասների գնահատման աշխատանքներ։ Վնասներ կրած համայնքների ղեկավարներին հանձնարարվել է տեղերում ձևավորել հանձնաժողովներ և գնահատված վնասների մասին տեղեկատվությունը ներկայացնել մարզպետարան»,- գրել է նա։
Սոցցանցերում հայտնված տեսանյութից երևում է, որ Գյումրի քաղաքում վնասվել են տանիքներ/ ծառեր ու տրանսպորտային միջոցներ։
ՀՀ ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնից հայտնեցին, որ ծառեր և տանիքներ են վնասվել ոչ միայն Շիրակի և Լոռու մարզերում, այլև Երևանում։ Տուժածներ չկան։

Сильный ветер нанес большой урон более десяти населенных пунктов Ширакской области
Сильный ветер, продолжавшийся около получаса, нанес большой урон более десяти населенных пунктов Ширакской области. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал губернатор Ширака Тигран Петросян.
«В основном повреждены крыши собственных и многоквартирных домов, есть опрокинутые деревья. Человеческих жертв нет. В данный момент сотрудники МЧС и представители общин проводят уборку, восстановление электрических соединений и оценку повреждений. Главам общин, пострадавших от ущерба, было поручено сформировать комиссии на месте и представить информацию о размерах урона в областную администрацию», - написал он.
В видео, появившемся в социальных сетях, видно, что в Гюмри повреждены крыши домов, деревья и транспортные средства.
Национальный центр кризисного управления МЧС Армении сообщил, что деревья и крыши были повреждены не только в Ширакской и Лорийской областях, но и в Ереване. Пострадавших нет.