«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. «Մասրիկ-1»-ն անպայման կառուցվելու է
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կառավարությունը նախորդ շաբաթվա նիստում հաստատեց Գեղարքունիքի Մեծ Մասրիկ համայնքում «Մասրիկ-1» արեւային ֆոտովոլտային էլեկտրակայանի կառուցման ներդրումային ծրագրի շրջանակներում մարզի վարչական սահմաններում գտնվող որոշ տարածքների նկատմամբ բացառիկ՝ հանրության գերակա շահ ճանաչելու մասին որոշումը:
Որոշման անհաժեշտությունը հասկանալի է, բայց հարցն այն է, թե ինչու այս արեւային կայանի շինարարությունն այսքան ձգձգվեց, չէ՞ որ դեռ 2017-ից այս գործընթացը կա ու հայտարարվել էր, որ «Մասրիկ-1»-ի շինարարությունը 2020 թ. կավարտվի:
Պարզաբանումների համար «ՀՀ»-ն դիմել է տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի էներգետիկայի գծով տեղակալ Հակոբ Վարդանյանին: Նա վստահեցրել է, որ այս ձգձգումները պայմանագրային հարցերի հետեւանք են պարզապես, տեխնիկական խնդիրներ են եւ ոչ ներդրումների…»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: “Масрик-1” обязательно будет построен
“Правительство Армении на прошлой неделе, на заседании утвердило решение о признании строительства солнечной фотовольтной электростанции “Масрик-1” в общине Мец Масрик Гегаркуникской области в рамках инвестиционной программы исключительной общественной выгодой.
Необходимость решения понятна, но вопрос в том, почему строительство этой солнечной станции так затянулось, вед этот процесс начался ь еще с 2017 года, и было объявлено, что строительство “Масрик-1” в 2020 году завершится.
Для получения разъяснений “Айастани Анрапетутюн” обратился к заместителю министра территориального управления и инфраструктур по энергетике Акопу Варданяну. Он заверил, что эти задержка является следствием договорных вопросов, это просто технические проблемы, а не проблемы инвестиции…”.