Ավինյանը մայիսի սկզբից դեպքերի քանակի ինստենսիվ աճը կապում է նաև թեստավորումների կտրուկ աճի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի դեպքերի թիվը մայիսի սկզբից սկսել է ավելի ինտենսիվ աճել ինչպես սահմանափակումների թուլացմամբ, այնպես էլ թեստավորումների կտրուկ աճով պայմանավորված: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը՝ ԱԺ հատուկ նիստում, որում քննարկվում է արտակարգ դրությունը երկարաձգելու հարցը:
«Մարտի 1-ից մինչև օրս հաստատված դեպքերի պարզ դինամիկայից տեսանելի է, որ մարտ-ապրիլ ամիսներին, երբ տարբեր խստությամբ կիրառվում էին տեղաշարժի և տնտեսական գործունեության սահմանափակումները, հարաբերականորեն հարթ դինամիկա է արձանագրվել: Մայիսի սկզբից դեպքերը սկսել են ավելի ինտենսիվ աճել՝ պայմանավորված նախ սահմանափակումների թուլացմամբ, ինչպես նաև թեստավորման ծավալների կտրուկ աճով: Վարակի ինտենսիվության կամ վերարտադրման գործակիցը մայիսի 5-ի դրությամբ կազմել է 1.48, այս գործակիցը հարաբերականորեն մնացել է նույն սահմանաչափի վրա: Վարակի տարածման ինտենսիվությունը հնարավոր է լինում մարել այն դեպքում, երբ գործակիցը փոքր է լինում 1-ից»,-ասաց պարետը:
Արտակարգ դրության ռեժիմ հայտարարելուց հետո գործակցի նվազագույնը արժեքը՝ այսինքն 1-ից փոքր, գրանցվել է մարտի վերջին, երբ առաջին անգամ կիրառվեցին տեղաշարժի և տնտեսական գործունեության սահմանափակումները: Այնուհետև ապրիլի ընթացքում գործակցի արժեքն էականորեն չի փոխվել՝ չնայած այն հանգամանքին, որ սահմանափակումները պարբերաբար ավելի խստացվում էին, իսկ հետագայում՝ ավելի թուլացվում: Փոխվարչապետը նշեց՝ պատճառներից հիմնականը մարդկանց շարժով պայմանավորված տարածումն էր, որն ամսվա ընթացքում էական նվազում չէր ունեցել:
Հայաստանը նախատեսում է մայիսի 18-ից ամբողջությամբ գործարկել հանրային տրանսպորտը: Մայիսի 25-ին դիմակների կրումը պարտադիր կլինի ոչ միայն հանրային փակ, այլ նաև հանրային փակ տարածքներում:

Авинян инстенсивный рост числа заражений с начала мая связывает и с резким ростом тестирований
Число случаев заражений коронавирусом в Армении с начала мая начало интенсивно расти как в связи с ослаблением ограничений, так и в связи с резким ростом тестирований. Как передает «Арменпресс», об этом сказал вице-премьер, комендант Тигран Авинян на специальном заседании НС Армении, на котором обсуждается вопрос продления чрезвычайного положения.
“Из простой динамики событий 1 марта и по сей день видно, что в марте - апреле, когда с разной строгостью применялись ограничения на передвижение и экономическую деятельность, была относительно ровная динамика. С начала мая случаи начали интенсивно расти в связи с ослаблением ограничений, а также и с резким ростом объемов тестирования. Коэффициент интенсивности или роста инфекции по состоянию на 5 мая составил 1.48, этот коэффициент относительно остался почти на том же уровне. Интенсивность распространения инфекции будет потушена в том случае, когда коэффициент будет меньше 1”, - сказал комендант.
После объявления режима чрезвычайного положения минимальный уровень коэффициента, то есть меньше 1, была зафиксирован в конце марта, когда впервые были внесены ограничения на передвижение и экономическую деятельность. Затем в течение апреля уровень коэффициента существенно не изменялся, несмотря на то, что ограничения периодически усиливались, а в дальнейшем были ослаблены. Вице-премьер отметил, что одной из причин было распространение, обусловленное передвижением людей.
Армения планирует с 18 мая полностью задействовать общественный транспорт. С 25 мая ношение маски будут обязательными не только на открытых общественных территориях, но и на закрытых общественных территориях.