Հակոբ Արշակյանը երկրում թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերի արտադրության ներուժ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը որոշակի աշխատանքներ է տանում՝ թոքերի արհեստական օդափոխման սարքերի տեղական արտադրություն սկսելու ուղղությամբ. պետությունը հիմա դեռ աշխատում է նախագծի վրա՝ հասկանալու, թե ինչպես կարող են առաջ շարժվել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  այս մասին ասուլիսում հայտնեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
«Մենք հիմա աշխատում ենք նախագծի վրա, որպեսզի հստակ մոդելավորենք, թե  ինչպես ենք գնում առաջ՝ սկզբում նախագծում, հետո արտադրություն, և ովքեր դա կանեն: Մենք փորձելու ենք մրցակցային մեխանիզմներ կիրառելով դա անել, բայց նաև պետք է հաշվի առնենք, որ ժամանակային շատ շռայլություն չպետք է ունենանք: Եվ եթե անհրաժեշտ լինի արագ լուծումներ գտնել, կգտնենք: Առաջիկա օրերին ամբողջական պատկերն ունենալուց հետո կունենանք լուծումները: Դրանց արտադրության համար, կարծում եմ, ներուժ կա»,-ասաց նախարարը:
Նա նկատեց՝ այլ է կլինիկական փորձարկումների և սերտիֆիկացիայի հարցը, որը նախագծող ընկերությունների խնդիրն է:  Բժշկական սարքավորումները սերտիֆիկացիայի և կլինիկական փորձարկումների համար սովորաբար բավականին երկար ժամանակ և միջոցներ են պահանջվում: «Բայց պետք է հաշվի առնենք, որ աշխարհում հիմա վակուում կա, այդպիսի սարքերի պահանջարկը տասնյակ անգամ գերազանցում է առկա արտադրական հզորությանը: Եվ սա, կարծում եմ, լավ հնարավորություն է»,-ասաց Արշակյանը:
Ավելի վաղ նախարարը հայտնել էր, որ ցանկանում են տեղեկություններ ստանալ Հայաստանում ինժեներական այն կազմակերպություններից, որոք կարող են իրենց փորձով կիսվել, հայտնել, թե արդյոք թոքերի արհեստական օդափոխման սարքերի արտադրության փորձ ունեն, թե ոչ: Նա հորդորել էր էլեկտրոնային փոստով տրամադրել այդ տեղեկությունը:
Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն այս պահին ունի թոքերի  արհեստական օդափոխման 10 վերականգնված սարքեր, որոնք պատրաստ է տրամադրել Առողջապահության նախարարությանը:

Акоп Аршакян в стране видит потенциал производства аппаратов искусственной вентиляции легких
Армения ведет определенные работы по созданию производства аппаратов искусственной вентиляции легких. Государство работает над этим проектом, над тем как  продвигать его.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказал министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян.
“Мы сейчас работаем над проектом, который четко смодулирует, как нам двигаться вперед, вначале в проекте, потом и на производстве, и кто это сделает. Мы попытаемся сделать это, применяя конкурентные механизмы, но также должны учитывать, что у нас нет слишком много времени. И если нужно будет быстро находить решения, мы найдем их. В ближайшие дни у нас уже будут решения. Думаю, есть потенциал для производства аппаратов искусственной вентиляции легких”, - сказал министр.
Он отметил, что вопрос клинических испытаний и сертификации является задачей проектирующих компаний. Для сертификации и клинических испытаний медицинского оборудования обычно требуется достаточно много времени и средств. “Но мы должны учитывать, что в мире сейчас - вакуум, спрос на такие устройства в десятки раз превышает имеющиеся производственные мощности.
Ранее министр сообщил, что они хотят получить информацию от тех инженерных организаций в Армении, которые могут поделиться своим опытом, сообщить, имеют ли они опыт производства аппаратов искусственной вентиляции легких. Он призвал предоставить эту информацию по электронной почте.
Министерство высокотехнологичной промышленности Армении на данный момент имеет 10 восстановленных аппаратов искусственной вентиляции легких, которые оно готово предоставить Министерству здравоохранения.