Երկու ոստիկանի մահվան պատճառ դարձած ավտովթարի մեղավորը համաներմամբ ազատ է արձակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երկու ոստիկանի մահվան պատճառ ավտովթարի մեղավոր «Ճվճվ Արո» մականունով հայտնի Արա Վարդանյանի որդին՝ Սարգիս Վարդանյանը համաներմամբ ազատ է արձակվել։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության հանրային կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանը:
«Սարգիս Վարդանյանն ազատ է արձակվել ապրիլի 3-ին, համաներման ակտով կրճատվել է նրա պատժաչափը՝ դառնալով 2 տարի 2 ամիս։ Նա գտնվել է «Նուբարաշեն» ՔԿ-ում, դատապարտված է եղել 6 տարի և 6 ամիս ժամկետով»,- նշեց Նավիկյանը։
2018 թվականին ընդունված ՀՀ Ազգային ժողովի՝ համաներում հայտարարելու մասին ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի 7-րդ մասի 1-ն կետի համաձայն(oրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով նշանակված պատժաչափը կրճատել` երկու երրորդով` անզգուշությամբ հանցագործություն կատարած անձանց նկատմամբ), Սարգիս Վարդանյանի 6 տարի 6 ամիս պատժաչափը կրճատվել է 2/3-ով և վերջնական պատիժ է թողնվել 2 տարի 2 ամիսը։
Սարգիս Վարդանյանը մեղավոր է ճանաչվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242 հոդվածի 3-րդ մասով (ճանապարհային երթևեկության և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ):
Համաձայն մեղադրական եզրակացության՝ 2018թ. հունվարի 8-ին ժամը 04:40-ի սահմաններում Սարգիս Վարդանյանը իրեն վստահված «ԲՄՎ» մակնիշի ավտոմեքենայով, չունենալով վարորդական վկայական, 2 ուղևորով երթևեկել է Աբովյան փողոցով` Մոսկովյան փողոցի կողմից դեպի Սայաթ-Նովա պողոտայի ուղղությամբ լապտերները միացված վիճակում: 60 կմ/ժ երազանցելով 113 կմ/ժ արագությամբ ստեղծել է վթարային իրադրություն, որի արդյունքում բախվել է ՃՈ «Տոյոտա» մակնիշի ավտոմեքենային, այնուհետև գովազդային վահանակին, որից հետո լքել է դեպքի վայրը և հեռացել: Վթարի հետևանքով «Տոյոտա» մակնիշի վարորդ` Արեգ Դավթյանին եւ ուղևոր` Խաչիկ Գասպարյանին անզգուշությամբ պատճառվել է մահ: Վարդանյանի նկատմամբ, որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը:

Виновник ДТП, ставшего причиной смерти двоих полицейских, освобожден по амнистии
Сын Ара Варданяна, известного по прозвищу “Чвчв Аро”, виновного в ДТП, ставшего причиной смерти двоих полицейских, Саргис Варданян освобожден по амнистии.
Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала начальник отдела по связям с общественностью уголовно-исполнительной службы МЮ Армении Нона Навикян.
“Саркис Варданян был освобожден 3 апреля, по акту амнистии его срок был сокращен до 2 лет и 2 месяца. Он находился в УИУ «Нубарашен», был осужден на 6 лет и 6 месяцев”, - отметила Навикян.
Согласно пункту 1 части 7 статьи 2 Закона Республики Армения “Об объявлении амнистии”, принятому в 2018 году (сократить срок наказания, назначенного вступившим в законную силу судебным актом, на две трети - в отношении лиц, совершивших преступление по неосторожности), 6 лет 6 месяцев наказания Саргиса Варданяна были сокращены на 2/3, и окончательное наказание составило - 2 года 2 месяца.
Саргис Варданян был признан виновным по части 3 статьи 242 Уголовного кодекса Республики Армения (нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть двух или более человек).
Согласно обвинительному заключению, 8-го января 2018 г., около 04:40, Саргис Варданян на доверенном ему автомобиле марки “BMW”, не имея водительских прав, с 2 пассажирами со стороны улицы Московян проехал по улице Абовяна, с включенными фонарями в направлении проспекта Саят-Нова. Превысив разрешенную скорость 60 км/ч до 113, он создал аварийную ситуацию, в результате чего столкнулся с автомобилем дорожной полиции марки “Тойота”, а затем с рекламным щитом, после чего покинул место происшествия и скрылся. В результате ДТП полицейские: водитель “Тойоты” Арег Давтян и пассажир Хачик Гаспарян погибли. В отношении Варданяна была избрана мера пресечения в виде ареста.