ՀՀ և Իսրայելի նախագահները ներկայացրել են նոր կորոնավիրուսի տարածումը հաղթահարելու քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մարտի 22-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Իսրայելի Պետության նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի հետ։
Նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել իրենց երկրներում նոր կորոնավիրուսի տարածման առկա վիճակի, վարակի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի վերաբերյալ։
Հաշվի առնելով, որ Իսրայելն աշխարհում ունի լավագույն, զարգացած ու առաջադեմ, գիտահետազոտական նորարարությունների վրա հիմնված ժամանակակից բժշկություն և առողջապահական համակարգ, նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Իսրայելի աջակցությունն ինչպես մասնագիտական խորհրդատվության, այնպես էլ սարքավորումների և պարագաների տեսքով զգալի օժանդակություն կլինի Հայաստանի համար կորոնավիրուսի հաղթահարման գործընթացում:
Արմեն Սարգսյանի և Ռեուվեն Ռիվլինի պայմանավորվածության համաձայն, հարցի ավելի առարկայական և մասնագիտական քննարկման նպատակով այսօր կամ վաղը հեռախոսազրույց տեղի կունենա երկու կողմերի գործադիր իշխանության առողջապհության մարմինների պատասխանատուների միջև։ Անհրաժեշտության դեպքում կարիքները գնահատելու նպատակով տեսակապի միջոցով կանցկացվի նաև մասնագետների ընդլայնված քննարկում։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում երկու նախագահներն անդրադարձել են Հոլոքոսթի հիշատակին նվիրված 5-րդ միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով նախագահ Սարգսյանի Իսրայել Պետություն կատարած այցին, ինչպես նաև ձեռք բերված պայմանավորվածություններին: Հիշյալ այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահը հանդիպումներ էր ունեցել Իսրայելի նախագահի և Կնեսետի նախագահի հետ, որոնց ընթացքում բարձրացրել էր Իսրայելի Կնեսետի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը: ՀՀ նախագահը նաև ելույթ է ունեցել Իսրայելի երկու լավագույն համալսարաններում:

22 марта президент Армении Армен Саркисян провел телефонный разговор с президентом Государства Израиль Реувеном Ривлиным.
Президенты обменялись информацией о текущем состоянии распространения нового коронавируса в своих странах, а также о мерах, принимаемых для предотвращения и преодоления инфекции.
Учитывая, что Израиль обладает самой лучшей в мире передовой и продвинутой системой здравоохранения, основанной на современной медицине и инновациях, президент Саркисян отметил, что поддержка Израиля, оказываемая как в виде профессиональных консультаций, так и оборудования и расходных материалов окажет существенную помощь Армении в преодолении коронавируса.
Согласно договоренности Армена Саруисяна и Реувена Ривлина, с целью более субъективного и профессионального обсуждения вопроса, сегодня или завтра ответственные лица, представителяющие органы здравоохранения исполнительской власти обеих сторон проведут телефонный разговор. При необходимости будет проведено расширенное видеообсуждение со специалистами с целью оценки потребностей.
Во время телефонного разговора президенты двух стран говорили о визите президента Саркисяна в Израиль и участием в 5-й Международной конференции по Холокосту, а также о достигнутых договоренностях. В ходе упомянутого визита президент Армении встретился с президентом Израиля и председателем Кнессета. В ходе этих встреч он поднял вопрос о признании Геноцида армян израильским Кнессетом. Президент Армении также выступил с речью в двух ведущих университетах Израиля.