ԶԼՄ-ներին կարգելվի կորոնավիրուսի տարածման վերաբերյալ պաշտոնականից դուրս տեղեկատվություն հրապարակել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Հանրապետությունում արտակարգ դրության ընթացքում զանգվածային լրատվության միջոցներին կարգելվի կորոնավիրուսի տարածման և անձանց առողջական վիճակի վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկատվությունից դուրս այլ հրապարակումներ կատարել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է կառավարության կողմից արտակարգ դրություն հայտարարելու որոշման տեքստում:
«Հայաստանի Հանրապետությունում, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքներից դուրս վարակման առկա և նոր դեպքերի, անձանց առողջական վիճակի, վարակի աղբյուրների, առկա կամ հնարավոր վարակակիր անձանց հետ շփված այլ անձանց շրջանակի, զննում (վարակի թեստավորում) անցնող անձանց և մեկուսացվածների քանակի, ինչպես նաև խուճապի հանգեցնող կամ խուճապային իրադրություն ստեղծելու վտանգ պարունակող տեղեկությունների վերաբերյալ հրապարակումների, տեղեկատվական նյութերի, հարցազրույցների, հաղորդումների (այսուհետ` հաղորդում) հրապարակային տարածումը, փոխանցումը, ներառյալ` ինտերնետային կայքերում և սոցիալական ցանցերում դրանց հրապարակումների ձևով, ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, այդ թվում` զանգվածային լրատվության միջոցների կողմից կատարվում է միայն պարետատան կողմից տրամադրված տեղեկատվությանը (այսուհետ` պաշտոնական տեղեկատվություն) հղում կատարելով»,- նշված է որոշման տեքստում:
Վերոնշյալ հաղորդումները չպետք է հակասեն պաշտոնական տեղեկատվությանը և պետք է հնարավորինս վերարտադրեն այն: Սահմանված սահմանափակումները չեն կիրառվում պետական պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված հաղորդումների կամ նրանց հաղորդումներին կատարված հղումների նկատմամբ:
Սահմանված դրույթների խախտմամբ կատարված հաղորդումները ենթակա են անհապաղ վերացման այն կատարած անձանց կողմից:
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանում արտակարգ դրություն հայտարարելու որոշում ընդունեց: Որոշումը կայացվեց գործադիրի մարտի 16-ի նիստում՝ հաշվի առնելով աշխարհում և Հայաստանում նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածման և այն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից պանդեմիա որակվելու հանգամանքը:
«Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից, ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն հայտարարել արտակարգ դրություն»,-նշված է ՀՀ կառավարության որոշման նախագծում:

Mass media to be allowed to publish ONLY OFFICIAL information on coronavirus in Armenia
YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. Under the state of emergency bill in Armenia, the press will not be allowed to publish any news on cornavirus spread or health situation of patients apart from the official information, the bill on the state of emergency reads.
The bill clarifies that any information on coronavirus, including in the social networks spread by individuals or legal entities must be done only by citing official data.
Reports made in violation of the stipulated provisions will be subject to immediate removal by the authors.
Nationwide state of emergency over the novel coronavirus has been declared in Armeniafrom March 16th, 18:30 until April 14th, 17:00.
A special headquarters tasked with the leadership of the measures and activities will be set up, with Deputy Prime Minister Tigran Avinyan serving as the commandant. The commandant’s office is composed of the Prime Minister’s Office Chief of Staff, the Minister of Emergency Situations, Minister of Healthcare, Minister of Finance, Minister of Economy, Minister of Territorial Administration and Infrastructure, Police Chief, Director of the National Security Service and other officials.
The measure will prohibit rallies, strikes, public events such as religious ceremonies, concerts, exhibitions, sports events, educational events, entertainment events, commemoration events. By law, a public gathering is described as a gathering of 20 or more people. Schools, universities and other educational facilities will remain closed during the state of emergency.Under the state of emergency, news media or individuals disseminating information about the novel coronavirus outbreak, including about new cases, direct contacts etc. or any information that might cause panic, will have to do so only by citing official information issued by the government.
According to the constitution, in the event of a state of emergency being declared a special session of parliament is convened by virtue of law.
By law, legislators have the power to eliminate the state of emergency or cancel the measures envisaged by the legal regime of the status by majority of votes. The legal regime of the state of emergency is again defined by law which is passed by lawmakers.