Էջմիածնից մեկուսացված քաղաքացիների թիվը հասել է մոտավորապես 100-ի․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու նպատակով Էջմիածնից մեկուսացված քաղաքացիների թիվը հասել է մոտավորապես 100-ի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այժմ ամենաակտիվ և թեժ կետը շարունակում է մնալ Էջմիածինը։ Այս պահի դրությամբ՝ Էջմիածնից մեկուսացված քաղաքացիների թիվը, ըստ էության, հասել է մոտավորապես 100-ի, և մենք Էջմիածինը պետք է պահենք ուշադրության կենտրոնում»,- նշեց վարչապետը։
ՀՀ վարչապետը կարծիք հայտնեց, որ պետք է անցնեն ավելի խիստ միջոցառումների։ «Չնայած այսօր արդեն կոնտեքստային ասել ենք, բայց թատրոններ, կինոթատրոններ, համերգասրահներ այցելելուց պետք է խուսափենք, և կարծում եմ, որ վաղվանից առնվազն որոշ ժամանակով նման հիմնարկների գործունեությունը պետք է դադարի»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Էջմիածնի բնակիչը, որը վերադարձել է Իտալիայից և վարակվել կորոնավիրուսով, մասնակցել  է նշանադրության արարողության։ Նրա հետ շփված անձանցից մի քանիսի մոտ արդեն հաստատվել է կորոնավիրուսը։

100 people quarantined from Etchmiatsin as Armenia braces for coronavirus battle
YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS. The number of quarantined people from the town of Etchmiatsin (Vagharshapat) in Armenia has reached nearly 100, Prime Minister Nikol Pashinyan said.
“Now, the most active hotbed is Etchmiatsin. At this moment, the number of quarantined citizens from Etchmiatsin has reached approximately 100, and we must focus on Etchmiatsin,” Pashinyan said.
He said the government considers stronger countermeasures against the novel coronavirus spread.
“We should avoid visiting theaters, cinemas, concerts, and I think that from tomorrow the activities of such venues should be suspended for at least some period of time”.
One of the latest COVID19 cases in Armenia was confirmed in a woman from Etchmiatsin. Some of her direct contacts have already tested positive, others are quarantined.