10 անձ մեկուսացվել է հատուկ պահման վայրում. Արսեն Թորոսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն անդրադարձել է Հայաստանում մարտի 11-ին հաստատված կորոնավիրուսի երեք դեպքին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ առողջապահության նախարարը կառավարության նիստի ընթացքում նշեց, որ Հայաստանում ընդհանուր առմամբ հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակման չորս դեպք:
«Երեկ արձանագրվել է ևս երեք դեպք, և փաստացի այսօր ունենք նոր կորոնավիրուսով վարակի հաստատված չորս դեպք։ Պացիենտներից երեքն այս պահին սիմպտոմներ չունեն, չնայած դիմելու պահին ունեցել են ջերմություն, և միայն մեկն այս պահին ունի գանգատներ, թոքաբորբ, ջերմում է, ստանում բուժում։ Մնացած պացիենտները բուժում չեն ստանում։ Վերջին երեք պացիենտները Հայաստան են ժամանել Իտալիայից, ժամանման պահին որևէ գանգատ չեն ունեցել, սակայն գտնվել են մեր մասնագետների հսկողության տակ»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը։
Նրա խոսքով՝ կանխարգելիչ աշխատանքներ են տարվում այդ անձանց հետ շփվողների շրջանակը պարզելու և նրանց մեկուսացնելու ուղղությամբ։ Արդեն տասը անձ մեկուսացվել է հատուկ պահման վայրում, որտեղ ևս 31 անձ կար։ «Ինչպես նաև իրականացվել են մեկուսացման աշխատանքներ իրենց բնակավայրերում՝ բավական մեծ թվով անձանց, հնարավոր է նրանց թվում նորից տեղի ունենա մեկուսացում հատուկ պահման վայրում օրվա ընթացքում»,- նշեց նախարարը՝ ավելացնելով, որ օդանավակայանում կանխարգելիչ աշխատանքները շարունակվում են։
Տիգրան Ավինյանն ասաց, որ կիրակի օրը մեկ չարթերային թռիչք կլինի Հռոմից դեպի Հայաստան, իսկ կառավարության նիստի փակ հատվածում կքննարկեն հետագա քայլերը՝ կապված այդ թռիչքի հետ։

10 человек изолированы в специально отведенном месте: Арсен Торосян
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян обратился к трем случаям заражения коронавируса, установленным в Армении 11 марта. Как передает «Арменпресс», в ходе заседания правительства министр здравоохранения Армении отметил, что в целом в Армении было подтверждено 4 случая заражения коронавирусом.
“Вчера было зафиксировано еще три случая, и фактически сегодня у нас есть 4 подтвержденных случая заражения новым коронавирусом. У трех пациентов на данный момент нет симптомов, хотя в момент обращения у них была температура, и только у одного на данный момент есть жалобы, пневмония, температура, он получает лечение. Остальные пациенты не получают лечения. Все три пациента прибыли в Армению из Италии, в момент прибытия никаких жалоб не было, однако они находились под контролем наших специалистов”, - сказал Арсен Торосян.
По его словам, ведутся превентивные работы по выяснению круга людей, контактировавших с этими лицами, и их изоляции. Уже 10 человек изолированы в месте особого содержания, куда были помещены прежде изолированные 31 человек. Также были проведены работы по самоизоляции в населенных пунктах достаточно большого числа лиц, возможно, в течение дня они также будут перевезены в место особого содержания”, - отметил министр, добавив, что профилактические работы в аэропорту продолжаются.
Тигран Авинян сказал, что в воскресенье состоится еще один чартерный рейс из Рима в Армению, на закрытом заседании правительства обсудят дальнейшие шаги, связанные с этим рейсом.