Alibaba-ի հիմնադիրը դարձել Է Ասիայի ամենահարուստ մարդը. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Alibaba չինական կորպորացիայի հիմնադիր Ջեկ Ման (Մա Յուն) դարձել Է Ասիայի ամենահարուստ մարդը՝ առաջ անցնելով Reliance Industries հնդկական հոլդինգի սեփականատեր Մուքեշ Ամբանիից: Այդ մասին վկայում են Bloomberg գործակալության հրապարակած տվյալները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գործակալությունը չինացու կարողությունը գնահատում Է 44,5 մլրդ դոլար, ինչը նրան 18-րդն Է դարձնում մոլորակի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում: Ամբանիի կարողությունը, որը, ըստ Bloomberg-ի տվյալների, շուրջ 5,8 մլրդ դոլար Է կորցրել անցած 24 ժամվա ընթացքում, կազմում Է 41,8 մլրդ դոլար (վարկանիշի 19-րդ տեղը): Գործակալության փորձագետները նշում են, որ Մային հաջողվել Է կորուստները նվազագույնի հասցնել (գործակալության տվյալներով՝ գործարարի վնասն օրվա ընթացքում կազմել Է շուրջ 1 մլրդ դոլար) շարժական հավելվածների եւ ընկերության ամպային պահոցների օգնությամբ տվյալների մշակման ծառայությունների աճող պահանջարկի շնորհիվ:
Alibaba ընկերությունը հիմնվել Է 1999 թվականին եւ համարվում Է աշխարհում խոշորագույն կազմակերպություններից մեկը, որն զբաղվում Է Էլեկտրոնային առեւտրով եւ թվային վճարումներով: Ջեկ Ման իր պաշտոնը թողել Է կորպորացիայի հիմնադրման 20-րդ տարեդարձին՝ 2019 թվականի սեպտեմբերի 10-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Bloomberg: основатель Alibaba стал богатейшим человеком Азии
Основатель китайской корпорации Alibaba Джек Ма (Ма Юнь) стал богатейшим человеком Азии, обогнав владельца индийского холдинга Reliance Industries Мукеша Амбани. Об этом свидетельствуют данные, опубликованные во вторник агентством Bloomberg.
Оно оценивает состояние китайца в $44,5 млрд, что делает его 18-м в списке богатейших людей планеты. Состояние Амбани, потерявшего, по данным Bloomberg, около $5,8 млрд за прошедшие сутки, составляет $41,8 млрд (19-е место рейтинга). Эксперты агентства отмечают, что Ма удалось минимизировать потери (по информации агентства, убыток бизнесмена составил около $1 млрд за сутки) благодаря возросшему спросу на мобильные приложения и услуги обработки данных при помощи облачных хранилищ компании,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Компания Alibaba была основана в 1999 году и считается одной из крупнейших в мире организаций, занимающихся электронной коммерцией и цифровыми платежами. Джек Ма покинул свою должность в 20-ю годовщину основания корпорации, 10 сентября 2019 года.