Բուհ ընդունվողների համար «Հայոց լեզու» առարկայի միասնական քննությունը կդառնա պարտադիր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետությունը բարձրագույն կրթության ոլորտում նախաձեռնել է օրենսդրական բարեփոխումներ, որոնցով, ի թիվս այլ փոփոխությունների, նախատեսվում է, որ դիմորդը բուհ ընդունվելու համար պարտադիր պետք է հանձնի միասնական քննություն «Հայոց լեզու» առարկայից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության ոլորտի օրենսդրական բարեփոխումներն ու հիմնախնդիրները» թեմայով խորհրդարանական լսումներում այս մասին հայտնեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Նախարարը նախ մատնանշեց այն խնդիրները, որոնց լուծմանն է ուղղված օրենսդրական նախաձեռնությունը: Նա նշեց՝ օրենքի հիմնական նպատակը բուհի, գիտության և հետազոտության ինտեգրումն է: Նախարարը նախագիծը որակեց հեղափոխական և ներկայացրեց մի քանի կարևոր դրույթներ:
«Նախագծով պետական բյուջեից ֆինանսավորվող կրթաթոշակային տեղերը բաշխվում են ոչ թե ըստ բուհերի, այլ ըստ ակադեմիական ոլորտների: Պետական բյուջեի ֆինանսավորմամբ մի քանի կրթական ծրագրերի կամ տարբեր բուհերի նույն ակադեմիական ոլորտի կրթական  ծրագրում սովորելու իրավունք ստացած դիմորդները կարող են ընտրել մեկ բուհ, կրթական ծրագիր, որում ցանկանում են ստանալ բարձրագույն կրթություն: Կրթության որակը հավաստող մուտքային շեմն ապահովելու նպատակով անկախ բուհերի կազմակերպաիրավական ձևից և կարգավիճակից բակալավրի որակավորման աստիճանի ցանկացած կրթական ծրագրով ՀՀ քաղաքացիների բուհ ընդունվելու համար սահմանվում է «Հայոց լեզու» առարկայի պարտադիր քննությունը»,-ասաց Հարությունյանը:
Նախատեսվում է բուհերի կառավարման խորհրդի կազմը սահմանափակել 12 անդամով, որոնցի 6-ը կլինեն բուհի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ մեկը ուսանող, իսկ 6-ը՝ գործարար շրջանակներից, հասարակական հատվածից, կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներից: Պետական կամ քաղաքական պաշտոն զբաղեցնող անձանց անդամությունն արգելվում է: Սահմանվում են բուհի և գիտական կազմակերպության գործունեության թափանցիկության և հրապարակայնության համար անհրաժեշտ մեխանիզմները և պահանջները՝ ապահովելու հաստատության պատասխանատվությունը և հաշվետվողականությունը պետության և հասարակության առաջ:
Նախարարն անդրադարձավ նաև նախագծի շուրջ տարբեր քննարկումներին, հնչեցված մտահոգություններին: «Երբեմն դրանք հասնում են քննարկման համար անթույլատրելի մակարդակի։ Եվ դա այն պատճառով է, որ մենք տասնամյակներով ունեցել ենք կարծրացած և կարծրացող համակարգ: Եվ այս օրենքը, ըստ էության, դիպչում է յուրաքանչյուր խմբի շահերի»,- ասաց նա ու հավելեց՝ իշխանությունը և նախարարությունն ունեն բավարար կամք փոփոխություններ անելու օրենքում և իներցիոն համակարգում:
Հարությունյանը շեշտեց՝ հատկապես բուհական և  գիտության ոլորտում հրաժարվում են կոսմետիկ փոփոխություններից, և շրջադարձային փոփոխություններ են սպասվում:

Для абитуриентов вузов Армении единый экзамен по предмету “армянский язык” станет обязательным
Государство в сфере высшего образования инициировало законодательные реформы, согласно которым, в числе других изменений, предусматривается и обязательная сдача единого экзамена по предмету “армянский язык”.
Как передает «Арменпресс», об этом в ходе парламентских слушаний на тему “Законодательные реформы и проблемы сферы высшего образования и науки” сказал министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян.
Министр отметил те проблемы, на решение которых направлена законодательная инициатива. Он отметил, что основная цель закона - интегрирование вуза, науки и исследований. Министр назвал проект революционным и представил несколько важных положений.
“Финансируемые из госбюджета стипендиальные места распределяются не по вузам, а по академическим сферам. Абитуриенты, получившие право на обучение в ряде образовательных программ или в одной академической программе различных вузов, при финансировании государственного бюджета, могут выбрать один вуз, одну образовательную программу, в которой хотят получить высшее образование. С целью обеспечения порога, удостоверяющего качество образования, независимо от организационно-правовой формы и статуса вузов, для поступления граждан Армении в вузы по любой образовательной программе степени бакалавра устанавливается обязательный экзамен по предмету “армянский язык”, - сказал Арутюнян.
Планируется ограничить состав Совета управления вузами 12 членами, 6 из которых будут представителями вуза, в их числе будет один студент, 6 - из деловых кругов, общественного сектора, представителей сферы образования, науки и культуры. Запрещается членство лиц, занимающих государственные или политические должности. Устанавливаются механизмы и требования, необходимые для прозрачности и гласности деятельности вуза и научной организации, для обеспечения ответственности и подотчетности учреждения перед государством и обществом.
Министр коснулся и различных озвученных беспокойств относительно проекта. Иногда они достигают недопустимого для обсуждения уровня. И это потому, что на протяжении десятилетий у нас была закостенелая и костенеющая система. Этот закон, по сути, касается интересов каждой группы”, - сказал он и добавил, что власти и Министерство имеют достаточную волю для внесения изменений в закон и в инерционную систему.
Арутюнян подчеркнул, что в сфере науки и высшего образования они отказываются от косметических изменений, и ожидаются переломные изменения.