Երաժշտությունն իմ կյանքն է. Աթենան պատրաստ է պատվով ներկայացնել Հայաստանը «Եվրատեսիլ»-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունահայ երգչուհի Աթենա Մանուկյանը, որը հաջողությամբ մասնակցել է մի շարք միջազգային մրցույթների, հեղինակել երգեր, որոնք արժանացել են քննադատների գովեստներին, երկրորդ անգամ ժամանել է Հայաստան: Աթենան «Chains On You» երգով մասնակցում է «Դեպի Եվրատեսիլ» նախագծին` Հայաստանը «Եվրատեսիլ-2020»-ին ներկայացնելու մեծ ցանկությամբ:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հեղինակ-կատարողը պատմեց իր երաժշտական գործունեության, երազանքների և նպատակների մասին:
-Գերմանացի փիլիսոփա Ֆրիդրիխ Նիցշեն ասել է՝ մարդկությունը մինչ օրս ավելի հզոր բան չի ստեղծել, քան երաժշտությունը: Ի՞նչ է այն ձեզ համար: Կպատմե՞ք, թե ինչպե՞ս հայտնվեցիք այս ասպարեզում:
-Երաժշտությունն ինձ համար մի ամբողջ աշխարհ է, իմ կյանքն է:  Սկսեցի երգել,  երբ 12 տարեկան էի: Հենց այդ ժամանակ մասնակցեցի Հունաստանի երաժշտական հեռուստատեսային շոուներից մեկին՝արժանանալով առաջին մրցանակի: Հետագայում մասնակցել եմ նաև «Մանկական Եվրատեսիլ»-ի նախընտրական փուլին: 17 տարեկանում աշխատում էի Հունաստանի լավագույն ակումբներից մեկում, որտեղ իմ սեփական շոու ծրագիրն ունեի և հնարավորություն ստացա ձայնագրել երեք ստեղծագործություն: «XO» երգը թողարկել եմ Շվեդիայում, իսկ հոլովակը նկարահանվել է Սիդնեյում: Ուրախ եմ, որ այն տարածում ստացավ  և հաջողություն ունեցավ:
-Ոչ միայն ինքնատիպ երգչուհի եք, այլև շնորհալի երգահան: Ավելի հեշտ եք ստեղծագործում ձե՞զ համար, թե՞ այլոց:
-Երգեր եմ գրում վերջին երեք տարվա ընթացքում: Ստեղծագործություններս բխում են իմ սրտից, հոգուց: Հեշտությամբ եմ համագործակցում այլ արտիստների հետ: Երգ եմ գրել Ելենա Պապարիզուի համար, որը 2005 թվականին հաղթել է «Եվրատեսիլ»-ում: «Chains On You» երգը հեղինակել ենք իմ պրոդյուսերի՝ դիջեյ Պակոյի հետ:
-Ունեք հայկական արմատներ, ապրում եք Հունաստանում, բայց ձեր ստեղծագործությունների մեծ մասն անգլերեն է: Ինչո՞ւԵրբևէ հունարեն կամ հայերեն երգե՞լ եք:
-Մեկ հունարեն երգ եմ ձայնագրել: Հիշում եմ՝ տարիներ առաջ լսեցի Սիրուշոյի «Քելե, քելե»-ն, այն ինձ շատ դուր եկավ: Անգամ տեսանյութ կա, որում երգում եմ այդ ստեղծագործությունը: Իրականում չէի հասկանում սկզբի մասը, որը հայերեն է, բայց շատ էի հավանում: Կարող եմ ասել, որ հայերեն երգել եմ:
-Ինչպես նշեցիք, մասնակցել եք մրցույթների: Դիտել եմ ձեր տպավորիչ ելույթը  բրիտանական X Factor  նախագծում: Պատահե՞լ է, որ ձեզ ասեն՝ ոչ: Եթե եղել է, ինչպե՞ս չեք կոտրվել, ինչպե՞ս եք ոտքի կանգնել և շարունակել առաջ գնալ:
«Ոչ» եմ ասել այն ամենին, ինչն ինձ դուր չի եկել, բնականաբար, իմ առաջ դռներ են փակվել: Մի քանի տարի առաջ ավելի հաճախ էի հիասթափվում, բայց երբեք չեմ մտածել, որ պետք է թողնեմ իմ երազանքը, քանի որ իմ կողքին մշտապես եղել են մարդիկ, որոնք ինձ շատ են աջակցել: Երևի, ծնված օրից երազել եմ երգել: Խորհուրդ եմ տալիս «ոչ» ասել այն ամենին, ինչը դուք չեք հավանում, ինչը ձերը չէ: Այդ դեպքում ձեր սեփական և իրական կարիերան կունենաք:
- Շառլ Ազնավուրին հիշեցի: Մեծն շանսոնյեն մի առիթով գրել է, որ կարողացել է բարձրացնել հանդիսատեսին և ինքն երբեք չի ընկել ցած՝ մինչև վերջ անկեղծ լինելով երկրպագուների հետ: Դուք մի՞շտ եք անկեղծ:
-Միշտ: Երբ գերաստղ չես, փոփ աստղ ես, կարծում են, որ իրական չես… Չպետք է դավաճանես քեզ: Եթե ստեղծագործելիս հավատարիմ չես ինքդ քեզ, մի օր մարդիկ հասկանում են դա: Անհրաժեշտ է իրական և ճշմարիտ լինել անգամ այն դեպքում, երբ շատերին դա դուր չի գալիս: Եթե սիրում եք ինձ, սիրում եք այն պատճառով, որ ես ես եմ:
-Խոսենք «Եվրատեսիլ»-ից: Որո՞նք են ձեր նախընտրած երգերը: Ըստ ձեզ՝ «Եվրատեսիլ»-ը երգի՞ մրցույթ է, թե՞ քաղաքականացված շքեղ շոու:
-Այն և՛քաղաքականացված մրցույթ է, և՛ երաժշտական: «Եվրատեսիլ»-ը համախմբում է բազմաթիվ երկրներ: Դրա ստեղծման հիմքում երաժշտությունն է:
Սիրում եմ «Քելե, քելե»-ն, Ելենա Պապարիզուի «My number one» երգը և 2008-ին Հունաստանի պատվիրակ Կալոմիրայի «Secret combination»-ը: Շատ եմ հավանում այդ երգչուհուն. նրա էներգիան հրաշալի է:
-Մասնակցում եք «Դեպի Եվրատեսիլ» նախագծին: Հավանո՞ւմ եք ձեր մրցակիցների երգերը: Ինչի՞ մասին է ձեր «Chains On You»-ն:
-Կարծում եմ՝ բոլոր երգերն էլ հետաքրքիր են, լավ մթնոլորտ են ստեղծում, և դրանցից յուրաքանչյուրը նոր բան է տալիս ունկնդրին:
Իմ երգը գրել ենք երկու օրում, երբ ձայնագրում էինք իմ նոր ալբոմը, որը շուտով կթողարկվի: Ուզում էի ստեղծել մի հիթ, որը կներկայացնի իմ ուժեղ անհատականությունը: Ես և իմ պրոդյուսերը շատ ենք չարչարվել: Բառերը գրել եմ ավտոբուսի մեջ, երբ մի կետից մյուս կետն էի տեղափոխվում:  Շատ եմ կարևորում երգիս իմաստը, որովհետև շատերն այն միանգամից չեն ընկալում: Երգում խոսվում է մարդկանց գանձերի՝ ադամանդների մասին՝ տաղանդի, շնորհի, որոնք միայն մեզ են պատկանում: Երբեմն փորձում են խլել այդ ադամանդները: Ուզում եմ ասել, որ դրանք կարող են փայլել միայն մեզ մոտ, քանի որ իրականում մերն են:
-Նախագծում հաղթելու դեպքում լիարժեք պատրա՞ստ եք Հայաստանը ներկայացնել «Եվրատեսիլ-2020»-ին:
-Այս պահին իմ միակ նպատակն այն է, որ Հայաստանը հպարտանա ինձնով: Ինձ արդեն իսկ հնարավորություն են տվել մասնակցել «Դեպի Եվրատեսիլ» նախագծին, ինչը նույնպես նշանակալի է: Ցանկանում եմ արդարացնել իմ երաժշտության սիրահարների, ինձ սատարող մարդկանց սպասելիքները, չեմ ուզի հիասթափեցնել նրանց: Ձգտում եմ ապացուցել, որ լավ մասնակից եմ, երգչուհի, որը կարող է լավագույնս ներկայացնել Հայաստանը միջազգային հարթակում:
Աթենա Մանուկյանից բացի, «Դեպի Եվրատեսիլ» նախագծին մասնակցում են TOKIONINE-ը, ERNA-ն, Միրիամ Բաղդասարյանը, Agop-ը, Կարինա EVN-ն, Վլադիմիր Արզումանյանը, Հայկ Music-ը, Արթուր Ալեքը, Գաբրիել Ջիգը, EVA Rida-ն, Սերգեյ և Նիկոլայ Հարությունովները:
Փետրվարի 15-ին պարզ կդառնա, թե նրանցից ով է ներկայացնելու Հայաստանը «Եվրատեսիլ-2020» երգի հեղինակավոր մրցույթում:

Athena Manoukian all geared-up to put her Chains on You at Eurovision 2020
YEREVAN, FEBRUARY 11, ARMENPRESS. “Music is an entire world for me, it is my life”, says Athena Manoukian as she is taking part in the “Depi Evratesil” national selection program hoping to represent Armenia at the Eurovision 2020 with her Chains On You song.
The Greek-Armenian singer, who has received critical acclaim for her songs, is visiting Armenia for the second time.
Athena Manoukian sat down with ARMENPRESS’s Angela Hambardzumyan to talk about her career and dreams.
“I started singing when I was 12. That’s when I won in a music TV show in Greece. Then I participated in the selection phase of Junior Eurovision. At the age of 17 I worked at one of the best clubs in Greece where I had my own show program and I had the chance to record three songs. I released the XO song in Sweden, while the music video was shot in Australia. I am happy that it turned out to be a success”, Manoukian said.
- Is it easier for you to write songs for yourself or other artists?
- I am writing songs in the last three years. I write from my heart, my soul. I find it easy to collaborate with other artists. I wrote a song for Elena Paparizou, who won the 2005 Eurovision. We wrote Chains On You together with my producer, DJ Paco.
- You are Armenian, and you live in Greece, but most of your songs are in English. Why is that? Have you ever written songs in Greek or Armenian?
- I have recorded one Greek song. I remember listening to Sirusho’s Kele Kele many years ago, I loved it very much. There is even a video where I am singing it. Actually I didn’t understand the beginning of the song which is in Armenian, but I loved it. Yes, I can say I have sung in Armenian.
Asked about ups and downs during her career and what keeps her going, Manoukian said: “I have said no to everything I don’t like, naturally there were times when doors were closing on me. A few years earlier I would get disappointed much more often, but it never even crossed my mind to drop my dream because I’ve always had people near me who supported me. I guess I’ve been dreaming to sing since the day I was born. I would advise to say no to everything you don’t like, everything that isn’t yours. In this case you will have your own and real career”.
- Let’s talk about Eurovision. Do you think it’s a song contest or a politicized show?
- Eurovision brings together many countries. Music is in the foundation of how it was created.
Speaking about past participants and songs she liked at the event, she pointed out Kele Kele by Sirusho, My Number One by Elena Paparizou and Secret Combination by Kalomira. “I like Kalomira very much, she has wonderful energy”.
- What can you say about your competitors at Depi Evratesil. What is Chains On You about?
- I think all songs are interesting, they create good atmosphere and each of them is giving something new to the audience. We wrote my song in two days when we were recording my new album which will come out soon. I wanted to create a hit that would represent my strong personality. Me and my producer worked a lot on it. I wrote the lyrics in a bus when I was traveling. The meaning of the song is very important, many don’t realize it initially. The song is about the treasures of people, about diamonds – talent, gift, that belong only to us. Sometimes they try to take these diamonds away from us. I want to say, that these diamonds can shine only with us, because they belong to us”.
“Right now my only goal is for Armenia to be proud of me. I’ve been given the chance to participate in the Depi Evratesil project, which in itself is significant. I want to meet the expectations of my fans and supporters, I wouldn’t want to let them down. I want to prove that I am a good singer who can best represent Armenia in the international arena”, she said, when asked about her readiness to head to the Eurovision 2020 in the event of winning the selection phase.