«Օսկար 2020». Խոակին Ֆենիքսը հաղթեց «Լավագույն դերասան» անվանակարգում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան կինոակադեմիան «Օսկար» հեղինակավոր մրցույթի «Լավագույն դերասան» անվանակարգում արձանիկը հանձնվեց Խոակին Ֆենիքսին «Ջոքեր» ֆիլմում դերակատարման համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ամերիկյան կինոակադեմիայի «Օսկար» մրցանակաբաշխությունը տեղի ունեցավ փետրվարի 9-ին Լոս Անջելեսի Դոլբի թատրոնում:
Ֆենիքսը նշեց, որ տարիներ շարունակ եղել է եսասեր ու երկրորդ հնարավորություն չի տվել շատերին: Իսկ հիմա շնորհակալ է բոլոր ներկաներին, որոնք օգնել են իրեն: «Միմյանց աջակցելը մարդասիրության լավագույն դրսևորումներից է: Եղբայրս մի առիթով ասաց, որ աշխարհը կարելի է փրկել սիրո միջոցով»,- արձանիկը ստանալիս շեշտեց դերասանը:
Ֆենիքսի հետ միասին այդ անվանակարգում մրցում էին Անտոնիո Բանդերասը «Ցավ և փառք» ֆիլմով, Լեոնարդո Դի Կապրիոն «Մեկ անգամ …Հոլիվուդում» ֆիլմով, Ադամ Դրայվերը «Ամուսնական պատմություն» կինոնկարով, Ջոնաթան Փրայսը «Երկու Պապ» ֆիլմով:
«Ջոքեր»-ի պրեմիերան տեղի է ունեցել 2019 թվականի օգոստոսի 31-ին Վենետիկի 76-րդ կինոփառատոնում, որտեղ Ֆիլմը ստացել է  գլխավոր մրցանակը՝ «Ոսկե առյուծ»-ը։ Ֆիլմը թողարկվել է 2019 թվականի հոկտեմբերի 4-ին: Ռուսաստանում ՝ հոկտեմբերի 3-ին: Այն 2019 թվականի ամենաշատ գումար վաստակած ֆիլմերի ցանկում է:

“Оскар 2020”:  Хоакин Феникс победил в номинации ”Лучший актер”
Статуэтку от Американской киноакадемии в номинации “Лучший актер” престижного киноконкурса “Оскар” за роль в фильме “Джокер” получил Хоакин Феникс.
Как передает «Арменпресс», церемония вручения премии “Оскар” Американской киноакадемии состоялась 9 февраля в Лос-Анджелесе в театре Долби.
Феникс в своей речи отметил, что на протяжении многих лет он был эгоистом и не давал многим второй возможности. А теперь он благодарен всем присутствующим, которые помогли ему. “Помогать друг другу - одно из лучших проявлений гуманизма. Мой брат по какому-то поводу сказал, что мир может спасти любовь”, - подчеркнул актер, получая статуэтку.
Вместе с Фениксом в этой номинации соревновались Антонио Бандерас с фильмом “Боль и слава”, Леонардо Ди Каприо с фильмом “ Один раз ...в Голливуде”, Адам Драйвер с фильмом “Брачная история”, Джонатан Прайс с фильмом “Двое дедушек”.
Премьера “Джокера” состоялась 31 августа 2019 года на 76-м Венецианском кинофестивале, где фильм получил главный приз – “Золотой лев”. Фильм вышел в прокат 4 октября 2019 года. На экранах России фильм с 3 октября. Он вышел в список самых кассовых фильмов 2019 года.