Երկու աշխարհի սահմանագծին. փետրվարի 9-ը Վահան Տերյանի ծննդյան օրն է
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բանաստեղծ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Վահան Տերյանը հարուստ գրական ժառանգություն է փոխանցել սերունդներին և ձևավորել այն լեզուն, որով բանաստեղծները ստեղծագործում են մինչ օրս. փետրվարի 9-ին նշվում է նրա 135-ամյակը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում բանաստեղծ Հուսիկ Արան շեշտեց, որ Տերյանը նախ և առաջ քաղաքային կուլտուրա է ստեղծել: «Տերյանն իր գրականությամբ ամբողջությամբ փոխեց և քաղաքային մշակույթի աստիճանի բարձրացրեց մեր հայացքը, մտածողությունը և՛ պոեզիայում, և՛ առհասարակ լեզվական խոհականության առումով: Ինչպես Պուշկինը կարողացավ ռուսաց լեզուն փրկել իր բանաստեղծությամբ, այնպես էլ Տերյանը կարողացավ նոր մշակույթ ստեղծել իր քնարերգությամբ»,-ասաց Հուսիկ Արան:
Բանաստեղծը խոստովանեց, որ Տերյանի գրեթե բոլոր գործերն է սիրում: «Նա տրամադրություն, մթնոլորտ  ստեղծող գրող է: Շատ եմ սիրում «Երկիր Նաիրի» շարքը: Այդ շրջանում մեր գրողները միայն ստեղծագործողներ չէին, այլև հասարակական գործիչներ, որոնք ամփոփում էին մեր հայրենիքը: Այդպիսին էր Վահան Տերյանը: Նրա բանաստեղծությունները Խորհրդային Միության տարիներին այլ կերպ էին մեկնաբանում, մեր օրերում այլ լույսի տակ են ներկայացնում: Կարծում եմ՝ այդ առումով մեծ գործ է անում նրա թոռը՝ Գևորգ Էմին-Տերյանը»,-ասաց Հուսիկ Արան և հավելեց, որ Տերյանին վերարժևորել և գնահատել է պետք:
Գրականագետ Արքմենիկ Նիկողոսյանն էլ ընդգծեց, որ Վահան Տերյանն այն բացառիկ բանաստեղծներից է, որի ստեղծագործություններն առաջին իսկ հրապարակումից մինչ օրս գնահատված են և՛ ընթերցողական, և՛ գիտական դաշտում: «Այլ հարց է Տերյանի՝ որպես հանրային և քաղաքական գործչի ընկալումը:  Դա դեռ լուրջ ուսումնասիրության կարիք ունի: Գևորգ Էմին-Տերյանի գրքերը որոշակի լույս են սփռում  դրա վրա և օգնում նոր ընդհանրացումներ կատարել, բայց, ցավոք, ճակատագրի բերմամբ Տերյանն այդ առումով  ոչ միանշանակ է գնահատվել: Չարենցը մի ձևակերպում է օգտագործել. «Երկու աշխարհի սահմանագծին»: Տերյանը երկու աշխարհի սահմանագծին  հայտնված անհատականություն էր, գործիչ, որին վիճակված էր  բարդ ճակատագիր: Սովետական Միությունում ամեն կերպ կոծկելու էին նրա գործունեությունը, իսկ հետանկախության շրջանում ամեն կերպ փորձելու էին Տերյանին հեռու պահել բոլշևիկներից»,- նշեց Նիկողոսյանը:
Գրականագետի խոսքով՝ երկու աշխարհի սահմանագծին գտնվելն ազդել է Տերյանի ժառանգության որոշ գործերի մեկնաբանության վրա: Օրինակ՝ Տերյանի նամականին ինչպես հարկն է չի ներկայացվել ընթերցողին: Այն շարքը, որը հասանելի է, կրճատումներով է, զեղչումներով:
«Ունի բանաստեղծություններ, որոնք խորհրդային շրջանում ընկալվում էին որպես դաշնակցականներին ձոնված ատելության կամ քննադատության գործեր:  Անկախության շրջանում գրականագետներն այդ բանաստեղծությունները մեկնաբանեցին  քննադատություն՝ ուղղված բոլշևիկներին: Դերի ոչ միանշանակ ընկալում կա, որը պետք է կարողանանք հստակեցնել»,- շեշտեց Նիկողոսյանը:
Անդրադառնալով Տերյանի կերպարին՝ նա հիշեց, որ գրականագետներն ու արվեստագետները կինոյում, նկարչության, քանդակագործության մեջ Տերյանին պատկերել են խեղճ, ծուռ վզով, աշնան թախիծի և մելամաղձության տրամադրություններով գրողի: Նրա բանաստեղծությունների ժողովածուների տարբեր նկարազարդումները այդ մոտիվով են: «Ըստ իս՝ Տերյանը հզոր անհատականություն ունեցող բանաստեղծներից է, որի ստեղծագործությունն էլ դա հասկանալու և գնահատելու  հնարավորություն տալիս է:  Նա  առաջինն էր, որ բերեց մաքուր քաղաքային քնարերգություն, քաղաքային գրականություն, որը նորություն էր, և Տերյանը պայմանավորեց մեր նոր գրական հայերենի՝ արևելահայերենի ճակատագիրը:
Կարծում եմ՝ մենք Տերյանին պարտք ենք նրա արածի, դերի վերագնահատում, նրա երկերի լիակատար ժողովածու, նոր ֆիլմեր, քանդակներ, որոնք կօգնեն վերականգնել Վահան Տերյանի հզոր կերպարը»,- եզրափակեց Արքմենիկ Նիկողոսյանը:
Վահան Տերյանն իր գործունեության ընթացքում թողել է չորս  հարյուրից ավելի տարբեր ժանրի քնարական բանաստեղծություններ, շուրջ երեք տասնյակ  գրաքննադատական և հրապարակախոսական հոդվածներ, մի քանի հարյուրի հասնող նամակներ: Նրա գործերը, որոնք  այսօր էլ չեն կորցրել թարմությունն ու այժմեականությունը,  խոսում են բանաստեղծի հզոր տաղանդի մասին:
Վահան Տերյանի բանաստեղծական շարքերն են՝ «Մթնշաղի անուրջներ», «Գիշեր և հուշեր», «Ոսկի հեքիաթ», «Երկիր Նաիրի», «Կատվի դրախտ» և այլն:
Ավետիք Իսահակյանը նկատել է. «Նրա բանաստեղծություններից անվիճելի մի քանակ կմնա  որպես հավերժական բոլոր ժամանակների համար, որպես մարդկային բյուրեղացած զգացումներ և անխառն գեղեցկություններ»:

На  рубеже двух миров — 9 февраля день рождения Ваана Терьяна
9 февраля поэту, общественно-политическому деятелю Ваану Терьяну, который передал богатое литературное наследие поколениям и сформировал язык, который создают поэты на сегодняшний день, исполнилось бы 135 лет.
В беседе с корреспондентом Арменпресс  поэт Усик Ара подчеркнул, что Терьян впервые создал городскую культуру.
«Терьян полностью изменил свою литературу и, наш взгляд, поднял наши взгляды, нашу поэтическую мысль и вообще лингвистическое мышление до уровня городской культуры. Как Пушкин смог спасти русский язык с помощью своей поэзии, так и Терьян смог создать новую культуру с помощью своей лирики», - сказал Усик Ара.
Поэт признался, что любит почти все произведения Терьяна.
«Терьян  писатель, создающий настроение, атмосферу. Я люблю  его  поэтический  цикл  "Еркир Наири". В то время наши писатели были не только творцами, но и общественными деятелями, представляющими нашу страну. Таким  был и Ваан Терьян. Его стихи в советское время   по-разному интерпретировались, а   в наши дни предстали  в ином свете. Я думаю, что в этом направлении огромную работу проделал его внук, Геворг Эмин-Терьян», - сказал Усик Ара, добавив, что творчество Терьяна  необходимо пересмотреть и заново оценить.
Литературный критик Аркменик Никогосян подчеркнул, что Ваан Терьян - один из  тех исключительных поэтов, чьи работы по сей день  ценятся как  читательских, так и научных кругах. «Другой вопрос - восприятие Терьяна как общественного и политического деятеля. Это все еще требует серьезного изучения. Книги Геворга Эмина-Терьяна проливают некоторый свет на это и помогают сделать новые осмысления, но, к сожалению, судьба Терьяна была неоднозначно оценена. Чаренц использовал одну формулировку: «На рубеже двух миров». Терьян   появился на рубеже двух миров, он был художником со сложной судьбой. В Советском Союзе его деятельность тщательно   затушевывалась, и после независимости всячески  старались  удержать Терьяна подальше от большевиков», - сказал Никогосян.
По словам литературного критика, нахождение поэта  в  межрубежье повлияло на интерпретацию некоторых его произведений. Например, письма Терьяна не были должным образом представлены читателю. А  то, что дошло – с купюрами, правками.
«Есть стихи, которые в советское время воспринимались как содержащие критику и  ненависть, воспевающие дашнаков труды. В годы независимости литературные критики интерпретировали эти стихи как критику большевиков. Существует смутное, неоднозначное  понимание его роли, которую мы должны прояснить», - подчеркнул Никогосян.
Размышляя об образе Теряна, он отметил, что литературные критики и художники привычно изображали Теряна в кино, живописи, скульптуре со склоненной головой, как поэта  осенней печали и тоски.
«На мой взгляд, Терьян – мощная индивидуальность,  из тех  поэтов, чьи труды позволяет нам понять и оценить это. Он был первым, кто принес с собой чистый городской лиризм, новую городскую литературу, и Терьян определил судьбу нашего нового литературного языка – восточноармянского.
Я думаю, что мы перед Терьяном в долгу, мы  должны собрать полное собрание его работ, создать новые фильмы, скульптуры, которые помогут восстановить мощный образ Ваана Терьяна», - заключил Аркменик Никогосян.
За свою карьеру Ваан Терян оставил более четырехсот различных лирических стихов, около трех десятков литературных и критических статей и несколько сотен писем. Его произведения, которые и сегодня не утратили своей свежести и актуальности, говорят о могучем таланте поэта.
Поэтические циклы Ваана Теряна -  «Сумеречные грезы», «Ночь и воспоминания», «Золотая сказка», «Еркир Наири», «Кошачий рай» и другие.
Аветик Исаакян отметил: «Его стихи остаются как бесспорное наследие  на  все времена,  как   выкристаллизованные  чувства и нетронутая красота».