Ժողովրդավարությունը Հայաստանում այլևս անշրջելի է. Նիկոլ Փաշինյանի ելույթն ԱԺ- ում. ՄԱՍ 1
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության գործող Սահմանադրությամբ նախատեսված է Սահմանադրական դատարանի մի մոդել, որը միջազգային փորձագետների կողմից լայնորեն գնահատվել է որպես հավասարակշռված: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին փետրվարի 6-ին Ազգային ժողովի իր ելույթում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա նշեց, որ այդ մոդելի էությունը հետեւյալն է. Սահմանադրական դատարանի երեքական դատավորների թեկնածուներ առաջադրում են Հանրապետության նախագահը, Կառավարությունը, Դատավորների ընդհանուր ժողովը, ընտրությունը կատարում է Ազգային ժողովը եւ Սահմանադրական դատարանը դառնում է իշխանության երեք թեւերի միջեւ բալանսավորման վերին ատյան:
«Ընդ որում, նոր Սահմանադրության նոր կարգավորումներն ունեն երկու կարեւորագույն նրբություն: Ի տարբերություն նախկինի, գործող Սահմանադրությամբ Հանրապետության նախագահը չի կարող լինել որեւէ կուսակցության անդամ մպաշտոնավարության ընթացքում, կուսակցության անդամ չեն կարող լինել նաեւ դատավորները եւ եթե հաշվի առնենք, որ Ազգային ժողովի նախագահն էլ զրկվել է Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու առաջադրելու լիազորությունից կամ չունի այդպիսի լիազորություն, կարող ենք արձանագրել, որ Սահմանադրական դատարանի կուսակցականացման կամ քաղաքականացման ռիսկերը գործող սահմանադրությամբ հնարավորինս մեղմված են»,- նկատեց վարչապետը:
Փաշինյանի խոսքով՝ մեղմված են նաեւ Սահմանադրական դատարանի նախագահի կողմից դատարանում մենիշխանություն հաստատելու ռիսկերը, որովհետեւ գործող Սահմանադրությամբ, ի տարբերություն նախկինի, Սահմանադրական դատարանի նախագահը ընտրվում է ոչ թե ցմահ, այլ վեց տարի ժամկետով: Ընդ որում, ՍԴ դատավորը դատարանի նախագահ կարող է ընտրվել միայն մեկ անգամ: Բացի դա, ի տարբերություն նախկինի, Սահմանադրական դատարանի նախագահն ընտրվում է Սահմանադրական դատարանի դատավորների եւ ոչ թե Ազգային ժողովի կողմից:
«Բացի այդ, վերացված է նաեւ այն աննորմալ պրակտիկան, երբ նույն մարդն ասենք 35 տարի, կարող է լինել Սահմանադրական դատարանի անդամ: Սա իսկապես աննորմալ պրակտիկա է, որովհետեւ, երբ որեւէ նախագահ կամ վարչապետ 30-35  տարի մնում է այդ պաշտոնում, մենք դա համարում ենք մենիշխանություն, բռնատիրություն, բայց բնական ենք համարում, երբ նույն մարդը 35 տարի լինի Սահմանադրական դատարանի անդամ կամ Սահմանադրական դատարանի նախագահ: Նոր սահմանադրությամբ ահա, Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորությունների ժամկետ է սահմանված 12 տարի: Ընդ որում, նույն մարդը ՍԴ դատավոր կարող է ընտրվել միայն մեկ անգամ»,- ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը նկատեց՝ ահա այսպիսի Սահմանադրական դատարան է նկարագրված մեր հենց այս պահին գործող Սահմանադրության մեջ: Եւ այս մոդելը՝ նաեւ միջազգային փորձագետների քաջալերմամբ եւ աջակցությամբ, ներդրվել է Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ արձանագրված սահմանադրական պրոբլեմների հաշվառման եւ վերլուծության արդյունքում, որովհետեւ դե ֆակտո եւ դե յուրե Սահմանադրական դատարանը Երրորդ Հանրապետությունում դարձել է տանիք՝ ընտրությունների կեղծման, ապօրինի իշխանության գոյության, իշխանության բռնազավթման համար:
«1996, 1998, 2003, 2008, 2013 թվականների նախագահական ընտրություններում Սահմանադրական դատարանը դարձել է այն գործիքը, որով ժողովրդին թույլ չի տրվել իրացնել երկրում իշխանություն ձեւավորելու իր իրավունքը: Որովհետեւ Սահմանադրական դատարանը ամեն անգամ պլշած աչքերով իրեն նայող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն բացատրել է, որ ինքը, այսինքն քաղաքացին, չի կարող երկրում իշխանություն ձեւավորել, որովհետեւ դա հակասում է իրավակիրառ պրակտիկայի նախադեպային տրամաբանության հատուկ մասի սանկցիոն կանխավարկածի կոնվենցիոնալ զսպման անհրաժեշտությանը: Հետո Սահմանադրական դատարանի անդամներն ու նախագահը գրքեր են գրել իրավակիրառ պրակտիկայի նախադեպային տրամաբանության հատուկ մասի սանկցիոն կանխավարկածի կոնվենցիոնալ զսպման անհրաժեշտության մասին, կարդացել դասախոսություններ, պաշտպանել են դոկտորական թեզեր:
Բայց այդպես էլ չեն կարողացել պատասխանել մի պարզ հարցի. բա քվեաթերթիկների լցոնումները, բա ընտրությունների եկող մեռած հոգիները, բա ընտրակաշառքները, բա վստահված անձանց ու դիտորդների ծեծը, բա աշխատանքից ազատելու սպառնալիքները, բա հեռուստաեթերի տոտալ վերահսկումը:
Ահա ուրեմն, այս դաժան եւ անպատասխան հարցերի ծանր բեռը անցյալում թողնելու, մեր երկրի Սահմանադրական իրավունքի եւ Սահմանադրական դատարանի պատմության նոր էջ բացելու համար նոր Սահմանադրությամբ ընտրվել էր այն հավասարակշռված եւ տրամաբանական մոդելը, որի մասին խոսեցի սկզբում եւ որի մասին քաջալերանքի եւ գոհունակության բազմաթիվ խոսքեր են ասել եվրոպական կառույցները եւ փորձագետները: Եկեք այդ մոդելը պայմանականորեն անվանենք Երազանքի սահմանադրական դատարան:
Բայց հիմա պիտի հարց տամ, որը աբսուրդ պիտի թվար մինչ այժմ այս ամբիոնից իմ ասածի ֆոնին, որովհետև այս ամենը նախատեսված է հենց այս պահին գործող Սահմանադրությամբ: Իսկ արդյո՞ք այսօր մենք ունենք այդ երազանքի, հավասարակշռված Սահմանադրական դատարանը:
Պատասխանը հետեւյալն է - Ոչ, սիրելի հայրենակիցներ չունենք»,- շեշտեց Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց՝ մենք այս ընթացքում գտնվել ենք կիսանախագահական համակարգից խորհրդարանական համակարգի անցնելու տարանցիկ փուլում, ու հարցադրում արեց՝ գուցե պարզապես չե՞նք հասցրել ունենալ երազանքի սահմանադրական դատարան:
«Ե՞րբ կունենանք երազանքի սահմանադրական դատարան, որը չի լինի քաղաքական մի խմբավորման կրնկի տակ: Կունենա՞նք թե չենք ունենա սահմանադրական այդպիսի դատարան: Այո, կունենանք, բայց եթե որևէ բան չփոխենք, կունենանք, ուշադրություն, 2035 թվականին: Կրկնում եմ, եթե ոչինչ չփոխվի, եթե ոչինչ չփոխենք, այդպիսի սահմանադրական դատարան կունենանք ամենաշուտը 2035 թվականին: Ինչու՞, որովհետեւ գործող սահմանադրության անցումային դրույթները գրելիս նախկին ՀՀԿ-ական իշխանության ներկայացուցիչները այնպիսի ձեւակերպումներ են տվել, որ հին, այն հին ու մեզ հայտնի սահմանադրական դատարանը շարունակի գործել հնարավորինս երկար:
Ըստ էության, նախկին հանրապետական իշխանության ներկայացուցիչներն ասել են հետեւյալը. ճիշտ է, մենք գտել ենք երազանքի սահմանադրական դատարանի մոդելը, որտեղ Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնավարման ժամկետը 12 տարի է, բայց հին սահմանադրական դատարանի անդամների լիազորությունները չենք կրճատում, նրանք թող ՍԴ անդամ լինեն այնքան, ինչքան նախատեսված է 1995 կամ 2005 թվականի սահմանադրություններով:
Արդյունքում մենք ունենք Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կողմից նշանակված ՍԴ երկու գործող անդամ, որոնց պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է  2026 եւ 2029 թվականին, Սերժ Սարգսյանի կողմից նշանակված ՍԴ 2 անդամ, որոնց պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է 2021 և 2037 թվականներին, Հովիկ Աբրահամյանի կողմից առաջադրված եւ Ազգային ժողովի կողմից ընտրված ՍԴ 1 անդամ, ում պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է 2027 թվականին, Գալուստ Սահակյանի կողմից առաջադրված եւ ԱԺ կողմից ընտրված ՍԴ մեկ անդամ, ում պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է 2031 թվականին, Արա Բաբլոյանի կողմից առաջադրված եւ Ազգային ժողովի կողմից ընտրված ՍԴ 1 անդամ, ում պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է 2035 թվականին:
Ու չնայած գործող սահմանադրությամբ ՍԴ դատավորի պաշտոնավարման ժամկետը 12 տարի է, հին սահմանադրական դատարանի անդամների ճնշող մեծամասնությունը պաշտոնավարելու է շատ ավելի երկար, ունենալով պաշտոնավարման երբեմն երեք անգամ ավելի երկար պատմություն, քան նախատեսված է գործող Սահմանադրությամբ»,- ասաց վարչապետը:
Փաշինյանի խոսքով՝ առանձին դեպք է Սահմանադրական դատարանի նախագահի պարագան: Չնայած գործող Սահմանադրությամբ նախատեսված է, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահը պաշտոնավարում է 6 տարի, Սահմանադրական դատարանի գործող նախագահը պաշտոնավարելու է 17 տարի, մինչեւ 2035 թվականը:
«ՍԴ գործող նախագահ Հրայր Թովմասյանի դեպքը իսկապես առանձին պատմություն է, որը առանձին քննության կարիք ունի: Ընդհանրապես, նա լինելով գործող սահմանադրության տեքստի հեղինակներից մեկը, կամ ավելի ճիշտ Սերժ Սարգսյանի վստահելի մարդը սահմանադրության տեքստը գրողների խմբում եւ պրոցեսի դե ֆակտո ղեկավարը, ամեն ինչ արել է Սահմանադրության տեքստը իր սեփական պլաններին հարմարեցնելու համար: Ըստ էության գործարք է տեղի ունեցել Սերժ Սարգսյանի եւ Հրայր Թովմասյանի միջեւ՝ հետեւյալ տրամաբանությամբ:
Եթե Թովմասյանը ստեղծում է սահմանադրության տեքստ, որը Սերժ Սարգսյանին ցմահ պաշտոնավարելու հնարավորություն է տալիս, ուրեմն պետք է այդ տեքստը նաեւ իրեն ցմահ պաշտոնավարելու հնարավորություն տա՝ որպես սահմանադրական դատարանի նախագահ, ի հեճուկս հենց գործող Սահմանադրության:
Եւ ի դեպ, հին սահմանադրական դատարանի անդամների պաշտոնավարման ժամկետը Հրայր Թովմասյանը չի կրճատել, այսինքն նրանց նոր սահմանադրությամբ նախատեսված ժամկետից ավել պաշտոնավարելու հնարավորություն է տվել ոչ թե ՍԴ այդ անդամների, այլ իր սեփական շահերի համար, որովհետեւ նրան պետք է եղել հին կարգով ընտրված ՍԴ անդամների պաշտոնավարումը մինչեւ 65 կամ ոմանց դեպքում 70 տարեկանը լրանալը պահպանել, որովհետեւ ինքը ի սկզբանե նախատեսած է եղել, որ ՍԴ անդամ պիտի ընտրվի իրեն նույնպես այդ հնարավորությունը տվող հին կարգով:
Նա հին կարգով ՍԴ անդամ է ընտրվել 2018 թվականի մարտի 2-ին, չնայած՝ գիտեր, որ ընդամենը 37 օր հետո ՍԴ անդամ ընտրվելու կարգը, ամբողջությամբ փոխվելու է: Նրան ՍԴ անդամի թեկնածու է առաջադրել ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, չնայած գիտեր, որ ընդամենը 37 օր հետո Աժ նախագահը զրկվելու է Սահմանադրական դատարանի անդամի թեկնածու առաջադրելու լիազորությունից, նա սահմանադրական դատարանի անդամ է ընտրվել 17 տարով, չնայած գիտեր, որ իր ընտրվելուց ընդամենը 37 օր հետո ՍԴ դատավորների պաշտոնավարման ժամկետ է սահմանվելու 12 տարին:
Ահա այս նպատակին հասնելու համար է Հրայր Թովմասյանը հոգ տարել, որ ի հեճուկս սահմանադրական դատարանի մասին բոլորովին նոր նկարագրության առկայությանը, գործող Սահմանադրության մեջ, ՍԴ հին անդամները շարունակեն պաշտոնավարել, որովհետեւ եթե նրանց պաշտոնավարման ժամկետը կրճատվեր, Հրայր Թովմասյանը չէր կարող 17 տարով ընտրվել ՍԴ անդամ»,- նկատեց Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի՝ նույնը վերաբերվում է նաեւ ՍԴ նախագահի պարագային: Հրայր Թովմասյանը ՍԴ նախագահ է ընտրվել 2018 թվականի մարտի 21-ին, Ազգային ժողովի կողմից, չնայած  գիտեր, որ ընդամենը 19 օր հետո Ազգային ժողովը զրկվելու է ՍԴ նախագահ ընտրելու լիազորությունից, Հրայր Թովմասյանին ՍԴ նախագահի թեկնածու է առաջադրել Ազգային ժողովի նախագահը, չնայած գիտեր, որ ընդամենը 19 օր հետո ԱԺ նախագահը զրկվելու է ՍԴ նախագահի թեկնածու առաջադրելու լիազորությունից, Հրայր Թովմասյանը ՍԴ նախագահ է ընտրվել 17 տարով, չնայած գիտեր, որ ընդամենը 19 օր հետո ուժի մեջ է մտնելու նոր Սահմանադրությունը, որտեղ նկարագրված է երազանքի սահմանադրական դատարանը եւ որտեղ գրված է, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահը ընտրվում է Սահմանադրական դատարանի կողմից 6 տարի ժամկետով, նույն անձը չի կարող մեկից ավելի անգամ ընտրվել ՍԴ նախագահ:
«Բայց հիմա, այդպիսի սահմանադրական դատարան ունենալու համար, ինչպես նկարագրված է Սահմանադրության մեջ, հայ ժողովուրդը պետք է սպասի մինչեւ 2035 թվականը, որովհետեւ Հրայր Թովմասյանը իր կուսակցության, ՀՀԿ-ի օգնությամբ մինչեւ 2035 թվականը իրենով է արել Սահմանադրական դատարանի նախագահի կարգավիճակը, չնայած գործող Սահմանադրությամբ բոլորովին այլ բան է նախատեսված:
Չեմ ուզում որեւէ մեկի անմեղության կանխավարկածը խախտել, բայց այս ճանապարհին Հանրապետականները կարծես անցել են ոչ միայն տրամաբանության ու բարոյականության, այլեւ քրեական օրենսգրքի սահմանը:
Խնդիրն այն է, որ Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանի պաշտոնավարման ժամկետը լրանալու էր 2018 թվականի մարտի 25-ին: Եթե նա շարունակեր մինչեւ վերջ պաշտոնավարել, Հրայր Թովմասյանը չէր կարող ՍԴ նախագահ ընտրվել Ազգային ժողովի կողմից, չէր կարող ընտրվել 17 տարի ժամկետով:
Ու որպեսզի սա հնարավոր դառնա, նրանք Գագիկ Հարությունյանին, որին արդեն շնորհել էին Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի կարգավիճակը, համոզում են հրաժարական տալ մարտի սկզբին, իր պաշտոնավարման ժամկետի ավարտից 20 օր առաջ, որպեսզի Հրայր Թովմասյանը կարողանա ցմահ ՍԴ նախագահ ընտրվել ԱԺ  2018 թվականի մարտի 20-ին մեկնարկող հերթական նիստում, որը նոր Սահմանադրությունն ուժի մեջ մտնելուց առաջ ԱԺ վերջին հերթական նիստն էր»,- ընդգծեց վարչապետը:
Փաշինյանը հիշեցրեց՝ Գագիկ Հարությունյանը հրաժարականի դիմում է գրում 2018 թվականի մարտի հինգին, բայց Ազգային ժողովի այն ժամանակվա աշխատակազմում հասկանում են, որ եթե Գագիկ Հարությունյանը հրաժարականը արձանագրվի մարտի 5-ին, առաջանում են ընթացակարգային այնպիսի խոչընդոտներ, որոնք անհնար են դարձնում Հրայր Թովմասյանի 17 տարով ՍԴ նախագահ ընտրվելը 2018 թվականի մարտի 20-ին նախատեսված ԱԺ հերթական նստաշրջանում, ուստի, ըստ հրապարակված տվյալների, կեղծիք են թույլ տալիս, եւ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի դիմումը գրանցում են մարտի 2-ով, թույլ տալով պաշտոնեական կեղծիք: Վարչապետը հիշեցրեց նաև, որ այս դրվագով Հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ է հարուցված։
«Իմ քաղաքական գնահատականը միանշակ է. այս կեղծիքով եւ ընդհանրապես այս ողջ պատմությամբ թույլ է տրվել իշխանության յուրացում»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ մի շարք սահմանադրական մանիպուլյացիաների բերումով՝ սահմանադրական գործող դատարանի և նրա նախագահի կողմից յուրացվել է Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին պատկանող իշխանությունը:
«Դրա առաջին դրվագի մասին ես արդեն խոսեցի. խոսքը գործող սահմանադրության 213 հոդվածի մասին է, որով հին սահմանադրական դատարանին հնարավորություն է տրվել շարունակել գոյություն ունենալ նոր Սահմանադրության պայմաններում եւ ի հեճուկս նոր Սահմանադրությամբ նկարագրված Սահմանադրական դատարանի:
Բայց կա մեկ այլ, ոչ պակաս կարեւոր դրվագ: Հրայր Թովմասյանը Սահմանադրության գործող տեքստում առնվազն Սահմանադրական փոփոխությունների հարցում Սահմանադրական դատարանին ավելի մեծ լիազորություն է վերապահվել, քան Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին, որը մեր երկրի իշխանության բարձրագույն կրողն է: Խնդիրն այն է, որ ըստ գործող կարգավորման, Սահմանադրության մեջ հնարավոր չէ փոփոխություն անել առանց Սահմանադրական դատարանի թույլտվության:
Այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը կարող է ցանկանալ որեւէ բան փոխել Սահմանադրության մեջ, բայց Սահմանադրական դատարանը թույլ չտա, այդ ձգտումը համարելով հակասահմանադրական: Ընդ որում, ոչ ոք, ոչ մի տեղ չի կարող վիճարկել ՍԴ-ի այդ դիրքորոշումը:
Այսինքն, այս վիճակում՝ Հայաստանի ժողովուրդը կարող է Հրայր Թովմասյանին ՍԴ նախագահի՝ ապօրինի ձեռքբերված կարգավիճակից զրկելու ցանկություն ունենալ, բայց Սահմանադրական դատարանը դա թույլ չտա, համարելով հակասահմանադրական: Այսինքն՝ Հրայր Թովմասյանի եւ ՀՀԿ-ի թեթեւ ձեռամբ մեր երկրում հայտնվել է մի սուբյեկտ, որը վեր է ժողովրդից եւ այդ սուբյեկտը Սահմանադրական դատարանն է: Սա ժողովրդին պատկանող իշխանության յուրացման աղաղակող օրինակ է:
Աբսուրդը հասել է այնտեղ, որ Սահմանադրական դատարանն անբեկանելի որոշումներ կարող է կայացնել նույնիսկ ինքը իր, իր կարգավիճակի վերաբերյալ: Սա իսկապես աղաղակող աբսուրդ է, ինչպե՞ս կարող է Սահմանադրական դատարանը նման որոշում կայացնել ինքը իր, իր կարգավիճակի վերաբերյալ: Կան իրավաբաններ, որոնք հակադարձում են՝ այդ դեպքում ինչպե՞ս է, որ Ազգային ժողովը որոշում է կայացնում ինքը իր վերաբերյալ, կառավարությունը որոշում է կայացնում ինքը իր վերաբերյալ, նախագահը որոշում է կայացնում ինքը իր վերաբերյալ:
Թվում է՝ զորեղ փաստարկ է, բայց՝ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված որոշումներն ու օրենքները կարող են բողոքարկվել Սահմանադրական դատարան մի քանի սուբյեկտների կողմից, Կառավարության որոշումները կարող են բողոքարկվել Սահմանադրական դատարան, Վարչական դատարան, նախագահի հրամանագրերն ու կարգադրությունները կարող են վիճարկվել Սահմանադրական դատարան, Վարչական դատարան եւ միակ մարմինը որի որոշումները, այդ թվում իր կարգավիճակի վերաբերյալ, չեն կարող բողոքարկվել՝ Սահմանադրական դատարանն է»,- նկատեց երկրի վարչապետը:

Democracy in Armenia is irreversible – 1st part of Pashinyan’s speech at parliament
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS.  Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan made a speech at the extraordinary session of the National Assembly, which discussed the proposed draft amendments to the Constitution of the Republic of Armenia.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister, Nikol Pashinyan he stated in his remarks:
“Honorable National Assembly President,
Distinguished Vice-Presidents,
Dear National Assembly Members,
Dear People, Proud Citizens of the Republic of Armenia,
The applicable Constitution of the Republic of Armenia provides for a model of the Constitutional Court that is widely regarded by international experts as balanced. The essence of this model is as follows: Candidates for three Constitutional Court judges are nominated by the President of the Republic, the Government, the General Assembly of Judges, the election is made by the National Assembly, and the Constitutional Court becomes the upper instance for balancing between the three branches of power. At the same time, the new constitution has two important nuances.
Unlike the former Constitution, the RA President in office cannot be a member of any party, judges cannot be partisans either, and given the fact that the Speaker of the National Assembly has been deprived of the right or is not entitled to nominate a judge for the Constitutional Court, we can state that the risks of politicization of the Constitutional Court are mitigated as much as possible in the applicable Constitution.
The risks for the Constitutional Court Chairman to exercise pressure on the Constitutional Court are also mitigated, because unlike the previous one, the Constitutional Court Chairman is elected for a six-year term, not for life. In addition, a CC judge may be elected president of the court only once. In addition, unlike the previous Constitution, the President of the Constitutional Court is elected by the judges of the Constitutional Court and not by the National Assembly. In addition, the abnormal practice where the same person could be a member of the Constitutional Court for 40 years has also been eliminated. This is an abnormal practice, because when any president or prime minister remains in office for 30 or 35 years, we consider it a monopoly, dictatorship, but we deem it quite natural when the same person is a member or the chairman of the Constitutional Court for 35 years.
Under the new Constitution, the term of office of a judge of the Constitutional Court is 12 years. At the same time, the same person may be elected as a judge of the Constitutional Court only once. This is how the Constitutional Court is described in our Constitution at the moment. And this model, also with the encouragement and support of international experts, was chosen and introduced as a result of the recording and analysis of constitutional problems recorded in the history of the Third Republic, because de facto and de jure the Constitutional Court has become an advocate of electoral fraud and illegal power in the Third Republic of Armenia.
In the 1996, 1998, 2003, 2008, 2013 presidential elections, the Constitutional Court acted as an instrument that prevented the people from exercising their right to form a government in the country. The Constitutional Court made it clear that the citizens could not form a government in the country because it contradicted the conventional restraint of the sanction presupposition of a particular part of the case law. Then the members and the Chairman of the Constitutional Court wrote books on the need to conventionally impose sanctions on a particular part of the precedent logic of case law; they kept reading lectures, defending doctoral theses, and gave medals to European and not only European top lawyers. But they could not answer a simple question of the people. ballot stuffing, dead souls coming to the polls, bribery, beatings, threats to get fired, total control of the TV.
Therefore, in order to leave the burden of these cruel and unanswered questions in the past, to turn a new chapter in the constitutional law and history of our Constitutional Court, the new Constitution chos the balanced and logical model that I spoke about at the beginning and about which many words of encouragement and gratitude structures and experts. Let us call this model the Constitutional Court of Our Dream.
But now I have to ask a question that may seem weary in the light of what I have said from this podium because what I said is envisaged in the currently applicable Constitution. So, do we have that constitutional court of our dream today, I mean a balanced constitutional court? The answer is “No.”
Okay, we have been in a transition stage from the semi-presidential system to the parliamentary system during this period, maybe we just have not managed to have the Constitutional Court of Our Dream. When will we have one that will not be under the banner of a political grouping? Will we have such a constitutional court after all?
Yes, we will, but, attention, in 2035 at the earliest, if things keep going like this, if nothing changes in our country, just because as they wrote the transitional provisions of the currently applicable Constitution, the RPA officials formulated it the way to let the notorious constitutional court continue in office for as long as possible.
In fact, the former Republican government officials said the following: True, we have found the model of the Constitutional Court of Our Dream, where the Constitutional Court judge shall remain in office for 12 years, but we do not diminish the powers of the members of the old Constitutional Court, let them be members of the Constitutional Court as required by the Constitutions of 1995 or 2005.
As a result, we have two Constitutional Court members appointed by Levon Ter-Petrosyan, whose term of office expires in 2026 and 2029 respectively, two CC members appointed by Serzh Sargsyan, whose term of office expires in 2021 and 2037, one member nominated by Hovik Abrahamyan and elected by the National Assembly, whose term expires in 2027, another CC member nominated by Galust Sahakyan and elected by the National Assembly whose term of office expires in 2031 and one CC member nominated by Ara Babloyan and elected by the National Assembly whose term expires in 2035. And although the incumbent Constitution stipulates a 12-year term of office for CC members, the overwhelming majority of members of the old constitutional court will serve much longer, sometimes three times longer than stipulated in the applicable Constitution.
A separate case is that of the Chairman of the Constitutional Court. Although the current Constitution stipulates that the Chairman of the Constitutional Court should be in office for 6 years, the incumbent CC Chairman will serve for 17 years until 2035. The case of incumbent CC Chairman Hrayr Tovmasyan is a separate story that needs a separate investigation.
Being one of the authors of the text of the current constitution, or rather Serzh Sargsyan’s trusted man in the editorial group and the de facto leader of the process; he did his best to adapt the text of the Constitution to his own plans. In essence, a deal was made between Serzh Sargsyan and Hrayr Tovmasyan with the following logic. Should Hrayr Tovmasyan conceive a text of the constitution that would give Serzh Sargsyan the opportunity to serve for life, then that very text should give Hrayr Tovmasyan the opportunity to serve as CC Chairman for life in spite of the Constitution itself.
By the way, Hrayr Tovmasyan did not reduce the term of office of the members of the old Constitutional Court, that is, he gave them the opportunity to serve more than the term prescribed by the new constitution for his own interests, because he had to serve in the old Constitutional Court until the age of 65, or for some members until the age of 70, because he originally intended that a CC member should be elected in the same way as he was given the opportunity.
He was elected to the Constitutional Court on March 2, 2018 though he knew that after some 37 days the procedure for being elected to the CC would be completely changed. NA Speaker Ara Babloyan nominated him for CC candidate, although he knew that only 37 days later the NA Speaker would be deprived of the right to nominate a member of the Constitutional Court, he was elected to the Constitutional Court for 17 years, though he knew that 37 days after his election the term of office of judges was to be 12 years.
To this end, Hrayr Tovmasyan ensured that, despite the existence of a completely new description of the Constitutional Court, in the current Constitution, the old members of the Constitutional Court would continue to serve because if their term of office were reduced, Hrayr Tovmasyan could not be elected to the CC for 17 years.
The same is true for the CC Chairman. Hrayr Tovmasyan was elected Chairman of the Constitutional Court on March 21, 2018 in the National Assembly, although he knew that only 19 days later the National Assembly would be deprived of its power to elect the Chairman of the Constitutional Court. Hrayr Tovmasyan was nominated for CC chairmanship though he knew that only 19 days after NA Speaker would be deprived of his power to nominate a CC Chairman, where it is written that the CC Chairman is elected by the Constitutional Court for a term of six years, the same person may not be elected President of the Constitutional Court more than once.
And now, to have such a constitutional court as is stipulated in the Constitution , the Armenian people have to wait until 2035, because Hrayr Tovmasyan, with the help of his party, the Republican Party, has secured the seat of CC Chairman until 2035, contrary to the text of the Constitution. I do not want to break anyone’s presumption of innocence, but the Republicans seem to have breached not only logic and morality on this path, but also the Criminal Code.
The problem is that the term of office of former President of the Constitutional Court Gagik Harutyunyan would expire on March 25, 2018. If he had continued in office until the end of his term, then Hrayr Tovmasyan would not have been elected to CC chairmanship for 17 years by the National Assembly.
And to make this possible, they persuaded Gagik Harutyunyan, who had already been granted the status of Supreme Judicial Council Chairman, to tender his resignation in early March, 20 days before his term expired, so that Hrayr Tovmasyan could be elected to the Constitutional Court for life at March 20 National Assembly session, which was the last regular session of the National Assembly before the new Constitution came into force.
Gagik Harutyunyan submits his resignation on March 5, 2018, but the staff of the National Assembly understands that if Gagik Harutyunyan resigns on March 5, there would be procedural obstacles that could make it impossible for Hrayr Tovmasyan to be elected CC Chairman for 17 years on March 20, 2018 at the regular session of the National Assembly. Therefore, according to published data, they resort to fraud and register Gagik Harutyunyan’s resignation on March 2, allowing official falsification.
A criminal case has been instituted in this Special Investigation Service and my political assessment is unanimous. With this fraud and this whole story, the embezzlement of power has been allowed.
Ladies and Gentlemen, I would like to state that due to a number of constitutional manipulations, the incumbent Constitutional Court and its Chairman have appropriated the power of the people of the Republic of Armenia. I already talked about its first episode. We are talking about Article 213 of the incumbent Constitution, which allowed the old Constitutional Court to continue in office under the new Constitution and in spite of the Constitutional Court described in the new Constitution.
But there is another, no less important episode. Hrayr Tovmasyan has been given more authority over the Constitutional Court than the people of the Republic of Armenia, who is the highest holder of power in our country, at least in the constitutional text. The problem is that under the current regulation, the constitution cannot be amended without the permission of the Constitutional Court. That is, the people of the Republic of Armenia may wish to change anything in the constitution, but the Constitutional Court will not allow it, considering it to be unconstitutional. At the same time, no one can dispute this position of the Constitutional Court.
That is, the people of Armenia may wish to deprive Hrayr Tovmasyan of his unlawful status of CC Chairman, but the Constitutional Court will not allow it, considering it unconstitutional. That is to say, due to the efforts of Hrayr Tovmasyan and the RPA, an entity has emerged in our country, which is above the people and that subject is the Constitutional Court. This is a cruel example of the usurpation of power. Absurd is the conclusion that the Constitutional Court can make irrevocable decisions even on its own status. This is a really scandalous absurdity, how can the Constitutional Court make such decisions about itself?
There are lawyers who argue how the National Assembly can make a decision on itself, the government can make a decision on itself, and the President, too, can do so. It seems like a powerful argument, but the decisions and laws adopted by the National Assembly can be appealed to the Constitutional Court by several entities, government decisions can be appealed to the Constitutional Court, the Administrative Court, the President’s decrees and orders can be appealed to the Constitutional Court, the Administrative Court and the only body whose decisions, including its status, cannot be appealed is the Constitutional Court”.