«Դարի գործարքի» թիրախները․լիբանանյան եւ հայկական հայեցակետեր. Շահան Գանտահարյանի հոդվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դարի գործարքի քաղաքական թայմինգը վերլուծաբանական առումով որոշակի հունավորման է առաջնորդում։ Թե՛ ԱՄՆ-ի եւ թե՛ Իսրայելի ղեկավարները վերընտրության խնդիր են դիմագրավում։ Եթե առաջինը կարիք ունի հրեական լոբբիստական խմբերի ամբողջական զորակցության, ապա երկրորդը կարիք ունի անբաժանելի Երուսաղեմի ամրագրումը կատարող ամերիկյան որոշման՝ ներքին ընտրական շուկայի վրա իբրեւ կարեւոր պահանջարկ կայանալու։
Գործարքը երկկողմանիորեն իր ազդեցությունն է ունենալու անպայման եւ այս առումով Վաշինգտոնի եւ Թել Ավիվի հաշվարկները քաղաքական տրամաբանության  վրա են հենվում։ Ընտրական նպատակներով կատարված այս թիրախավորումը, սակայն, անպայման հետընտրական ժամանակահատվածում նույն ուժգնությամբ չի կարող հետապնդվել։ Երեք գերակա ուղղություն է ներառվել խնդրո առարկա գործարքում։ Առաջինը Երուսաղեմի անբաժանելիությունն է։ Երկրորդը՝ պաղեստինյան  հիմնական բնակավայրերի վրա իսրայելյան գերիշխանության հաստատումը եւ երրորդը՝ պաղեստինցի գաղթականների  տեղի երկրներում վերջնական բնակեցումը։
Հանգուցալուծման միտող ցանկացած գործարք, սակայն, սկզբունքով տեղի է ունենում հակամարտող կողմերի միջեւ։ Այստեղ խոսքը միակողմանի գործարքի մասին է։ Մինչ հատկապես նման տարողությամբ նոր համաձայնություն ենթադրում է երկկողմ ձեւաչափ, թեկուզ միջնորդավորված կամ ավելի ճիշտը՝ երաշխավորված։ Այստեղ համաձայնությունը մի կողմի եւ գլխավոր երաշխավորի միջեւ է։
Երկրորդ կարեւոր դիտարկումն այն է, որ Վաշինգտոնն ու Թել Ավիվը այս ձեւով ոչ միայն երրորդ կողմի հաշվին որոշում են կայացնում, այլ ոտնահարում են նախկին միջազգային համաձայնագրերը։ Օսլոյից Քեմփ Դեյվիդ եւ ապա միջազգային տարբեր ատյաններում կատարված վերաբանաձեւումներն  այս ձեւով առ ոչինչ են հայտարարվում՝ Միջին արեւելյան տարածաշրջանն առաջնորդելով դեպի նոր ցնցումներ։
Լիբանանյան դիտանկյունից երրորդ ուղղությունը հավելյալ  լուսարձակներ է հրավիրում իր վրա։ Դա վերաբերում է ուղղակիորեն Լիբանանում տեղակայված պաղեստինցի գաղթականների լիբանանյան հասարակության ամբողջական ներառմանը։ Այստեղ եւս թայմինգը որոշ հուշումներ է ընդգծում։ Ֆինանսատնտեսական խոր տագնապ ապրող Լիբանանը նման որոշման ընդառաջ գնալու դեպքում  կստանա համապատասխան լայնածավալ օժանդակություն։ Մինչ գործարքը բախվում է համալիբանանյան եւ համաարաբական մերժման  եւ դժգոհության. Հեզբոլլա-Վաշինգտոն քաղաքական պատերազմը առաջին կողմի դեպքում նոր ուժերով համալրվելու նախադրյալներ է ամփոփում։ Վաշինգտոնի այս որոշումը մերժում են լիբանանյան բոլոր կողմերը, նաեւ՝ արաբական աշխարհը։
Պաղեստինցիների՝ Լիբանանում վերջնական բնակեցումը եթե մի կողմից կանխարգելում է պաղեստինյան տարածքների վրա ժողովրդավարական պատկերի կարեւոր փոփոխությունը, մյուս կողմից ծառայում է սուննի համայնքի նշանակալի բազմապատկմանը՝ ի հակակշիռ շիա դավանանքին հետեւող եւ քաղաքական հզոր գործոնի հանգամանք ունեցող զանգվածին։ Տնտեսական օժանդակությունների տրամադրման պայմանականությունը թվում է, որ պիտի չսահմանափակվի միայն իրանամետ կազմակերպության չեզոքացման ակնկալիքով, այլ նաեւ պաղեստինցիների վերջնական բնակեցումով։ Մինչ այդ պիտի շարունակվեն տնտեսական սեղմումները։
Երկրորդ ուղղությունը հայկական դիտանկյունից հուշում է զգուշավոր մոտեցում՝ իրադարձություններին գնահատական տալու կամ ընդհանրապես մեկնաբանելու պահին։ Պաղեստինյան տարածքների վրա իսրայելյան գերիշխանությունն ընդունելու ամերիկյան որոշումը հերթական անգամ ոտնահարում է միջազգային իրավունքը, հատկապես ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը։ Միջազգային նախադեպեր չպետք է վերստեղծել դարեր շարունակ ժողովրդով  բնակված տարածքների բռնակցում կատարելու կամ հակամարտողի գերիշխանությունը ճանաչելու։ Ինքնորոշման իրավունքի հարգումը այլոց դեպքում անհրաժեշտ քայլ է սեփական իրավունքները պաշտպանելու համար։
Պարզ է, որ շահերի համընկումներն առաջնորդում են գործարքների։ Գործարքների իրականացումները եւս ենթարկվում են տարբեր ելեւէջների, երբեմն նույնիսկ առկախումների։ Խնդիրը՝ հայկական ոսպնյակով առարկայական դիտարկումներ կատարելն ու ըստ այնմ  կողմնորոշվելն է։

Мишени “сделки века”: ливанские и армянские точки зрения: статья Шаана Гантааряна
Политический тайминг сделки века в аналитическом плане ведет к определенному руслу. Лидеры как США, так и Израиля сталкиваются с проблемой переизбрания. Если первые нуждаются в полной поддержке еврейских лоббистских групп, то второй нуждается в американском решении об установлении неделимости Иерусалима в качестве важного аргумента на внутреннем избирательном рынке.
Сделка будет иметь свое влияние на двустороннем уровне, и в этом плане расчеты Вашингтона и Тель-Авива опираются на политическую логику. Однако в поствыборный период эти мишени не смогут преследоваться с той же силой. В данную сделку были включены три приоритетных направления. Первое - неделимость Иерусалима. Второе - установление израильского сверхгосподства над основными палестинскими поселениями, и третье - окончательное заселение палестинских беженцев в странах их пребывания.
Однако любая сделка, направленная на разрешение конфликта, по принципу должна состояться между конфликтующими сторонами. Здесь же речь идет об односторонней сделке. В то время как новое соглашение с таким содержанием предполагает двусторонний формат, хотя бы опосредованный или верный, гарантированный. Это соглашение между одной стороной и главным гарантом.
Вторым важным наблюдением является то, что Вашингтон и Тель-Авив таким образом принимают решение не только за счет третьей стороны, но и попирают прежние международные соглашения. Репликации, сделанные из Осло в Кэмп-Дэйвид, а затем и в различных международных инстанциях, таким образом объявляются ничтожными, направляя средне-восточный регион к новым потрясениям.
С ливанской точки зрения третье направление нуждается в дополнительном освещении. Это касается полного включения палестинских беженцев непосредственно в ливанское общество. Здесь также тайминг подчеркивает некоторые подсказки. Ливан, переживающий глубокий финансово-экономический кризис, в случае, если пойдет навстречу подобному решению, получит соответствующую широкомасштабную поддержку. В то время как сделка сталкивается с общеливанским и общеарабским неприятием и недовольством, политическая конфронтация “Хезболла – Вашингтон” в случае с первой стороной обобщает предпосылки для пополнения новыми силами. Это решение Вашингтона отвергают все ливанские силы, а также и арабский мир.
Окончательное заселение палестинцев в Ливане с одной стороны, предотвращает важное изменение демократической картины на палестинских территориях, но с другой стороны, служит значительному умножению суннитской общины в противовес последователям шиизма, представляющим мощный политический фактор. Условность предоставления экономического содействия, кажется, не должна ограничиваться только ожиданием нейтрализации проиранской организации, но и окончательным заселением палестинцев. До этого должны продолжаться и экономические нажимы.
В оценке и вообще комментирования второго направления с армянской точки зрения предполагает осторожный подход. Американское решение о принятии израильского сверхгосподства над палестинскими территориями в очередной раз попирает международное право, особенно принцип права наций на самоопределение. На территориях, веками заселенных проживающими там народами, не должны создаваться международные прецеденты насильственной аннексии или доминирования конфликтующей стороны. Уважение права на самоопределение в случае этих народов является необходимым шагом для защиты их прав.
Понятно, что совпадение интересов ведет к сделкам. Однако осуществление сделок подвергается и различным процессам, иногда даже и приостановкам. Задача состоит в том, чтобы сделать субъективные наблюдения и сориентироваться в соответствии с армянским приоритетом.