Երուսաղեմում մեր ստեղծածը նաև համաշխարհային մշակույթինն է. նախագահը՝ Սուրբ Հակոբեանց Մայր տաճարում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանն այցելել են Երուսաղեմի հայ հոգևոր ժառանգության կենտրոն՝ Սիոն լեռան բարձունքի վրա խոյացող փառահեղ Սուրբ Հակոբեանց Մայր տաճար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը ծաղկեպսակ է դրել տաճարի հարևանությամբ կանգնեցված ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին:
Սուրբ Հակոբեանց Մայր տաճարում Հանրապետության նախագահին են ներկայացվել տաճարի պատմությունը, պատմամշակութային արժեքները: Նշվել է, որ հատկապես առանձնահատուկ նշանակություն ունի Երուսաղեմի Սրբոց Հակոբեանց վանքի ձեռագրատունը, որտեղ շուրջ երեք հազար ձեռագիր մատյան է պահվում։ Դա Երևանի Մաշտոցի անվան Մատենադարանից հետո երկրորդ ամենամեծ հավաքածուն է։
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանում նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանի հետ:
Հանրապետության Նախագահը և Ամենապատիվ պատրիարքը զրուցել են ազգային-եկեղեցական հարցերի, Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության գործունեության մասին:
Նախագահ Սարգսյանը մեծապես կարևորել է սուրբ հողում բազմադարյա պատմություն և հարուստ ավանդույթ ունեցող Երուսաղեմի նվիրապետական Աթոռի գործունեությունը հայոց հոգևոր և մշակութային ժառանգությունը պահպանելու և այն գալիք սերունդներին փոխանցելու գործում:
Այնուհետև տեղի է ունեցել ընդունելություն ի պատիվ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի, որին մասնակցել են հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Երուսաղեմի կրոնական տարբեր համայնքների ղեկավարներ:
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանն իր խոսքում, մասնավորապես, ասել է. «Ողջունում եմ Ձեր ներկայությունն այս փառավոր և նվիրական աթոռում: Մեր ոգևորությունը մեծ է Ձեր պատվաբեր այցելությամբ: Մաղթում ենք, որ մեր պետության կապերն ավելի զորանան մեր Սուրբ աթոռի հետ, որովհետև բազմահազար օտար այցելուներ առաջին անգամ այս պատրիարքարանում են լսում հայի անունը, ծանոթանում հայության և մեր հոգևոր-մշակութային արժեքների հետ»:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ ուրախ է կրկին այցելել Սուրբ Հակոբեանց եկեղեցի և աղոթել։ «Աղոթել մեր երկու հայրենիքների՝ Հայաստանի և Արցախի, նրանց ամրության և մեր աշխարհասփյուռ հայրենակիցների, իմ ընտանիքի համար,-ասել է նախագահը։ -Մենք փոքր պետություն ենք, բայց՝ մեծ ազգ: Մեծ ենք ոչ միայն մեր թվով, այլ նաև մեր պատմությամբ, համաշխարհային մշակույթի մեջ ունեցած մեր ներդրումով։ Աշխարհի տարբեր կենտրոններ այցելելիս միշտ գտնում ես մեր հայ մեծության ապացույցները՝ լինի դա Իտալիայում, Վենետիկում, թե Փարիզում, Լոնդոնում, Միացյալ Նահանգներում, Միջին Արևելքում։ Սակայն Երուսաղեմն առանձանահատուկ է նախ և առաջ իր յուրօրինակ և տարբերվող պատմությամբ։
Աշխարհի տարբեր վայրերից մարդիկ այցելելով Երուսաղեմ՝ ծանոթանում են նաև մեր ժողովրդի պատմության, կրոնի և մեր մշակույթի հետ։ Երուսաղեմը կարծես թե տարածքային և ժամանակային դարպաս է դեպի Հայաստան, որովհետև ծանոթանալով մեր մշակույթին, մեր եկեղեցուն Երուսաղեմում, բնականաբար, հաջորդ քայլն է՝ այցելել Հայաստան, ճանաչել մեր ժողովրդին կամ այն երկրներում, որտեղից իրենք եկել են, գտնել հայերի։ Եթե Պորտուգալիայից են՝ անպայման գտնեն այն հսկայական ներդրումը, որ Գալուստ Գյուլբենկյանը բերել է այդ երկրին և այդ երկրի մշակույթին՝ հիմնելով իր հիմնադրամը և թանգարանը, որը յուրօրինակ է և միակը Պորտուգալիայում, մի ընտանիքի, որն իր հետքն է թողել նաև այստեղ՝ Երուսաղեմում։
Հայությունը, լինելով աշխարհասփյուռ, նաև աշխարհակենտրոն մշակույթ ունի, և այդ համատեքստում, Երուսաղեմն առանձին նշանակություն ունի։ Կարծում եմ, մենք պետք է համատեղ աշխատենք, որ կարողանանք ներկայացնել մեր ազգը, պատմությունը և հատկապես մեր մշակույթը: Դուք այնքան բան ունեք ցույց տալու աշխարհին:
Վստահեցնում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, Հայաստանի նախագահն իր ուշադրության կենտրոնում են պահելու այն փոքր, բայց կարևոր համայնքը, որ կա այստեղ։ Հնարավորության սահմաններում կաջակցենք, որ մեր ներկայությունը Երուսաղեմում լինի ավելի ամուր: Այն արժեքները, որ մենք կերտել ենք Երուսաղեմում բացարձակ են և ոչ միայն մերն են, այլ համաշխարհային մշակույթինը»։

Наше наследие в Иерусалиме принадлежит и мировой  культуре  — президент РА  посетил собор Св.Иакова
Президент Республики Армения Армен Саркисян  и г-жа Нуне Саркисян  посетили Центр духовного наследия Армении в Иерусалиме, величественный собор  Святого Иакова (Сурб Акоп), который стоит на вершине горы Сион.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ   аппарата президента РА, президент Армен Саркисян возложил венок к находящемуся рядом с храмом мемориалу жертв Геноцида армян.
В соборе Св. Акопа президент Армении познакомился с историей храма, его историческими и культурными ценностями. Было отмечено, что хранилище рукописей монастыря Святого Иакова в Иерусалиме имеет особое значение, поскольку в нем хранится около трех тысяч рукописей. Это вторая по величине коллекция после Матенадарана им. Маштоца в Ереване.
Президент Саркисян  в Армянском Патриархате Иерусалима встретился с Армянским Патриархом Иерусалима преподобным   архиепископом Нурханом Манукяном.
Президент Республики и Святейший Патриарх обсудили национально-церковные вопросы и деятельность Армянского Патриархата Иерусалима.
Президент Саркисян придал большое значение деятельности Иерусалимского   собора, который имеет на Святой земле многовековую историю и богатые традиции  в деле сохранения духовного и культурного наследия Армении и передачи его будущим поколениям.
Затем состоялся прием в честь президента Республики Армения, в котором приняли участие представители армянской общины, а также лидеры различных религиозных общин в Иерусалиме.
В своем выступлении Армянский Патриарх Иерусалима архиепископ Нурхан Манукян сказал:
«Я приветствую ваше присутствие в этом славном и богоприятном престоле. Мы с  волнением отметили  ваш  почетный визит. Мы желаем, чтобы отношения нашего государства с нашим Святым Престолом укреплялись, так как тысячи иностранных гостей впервые в этом Патриархате слышат об армянах, знакомятся с армянами и нашими духовными и культурными ценностями».
Президент Саркисян отметил, что рад снова посетить церковь св. Акопяна и помолиться.
«Молитесь за наши две родины - Армению и Арцах, их мужество, за наших соотечественников по всему миру, за мою семью.  Мы небольшое государство, но большая нация. Мы велики не только   числом, но и   нашей историей, нашим вкладом в мировую культуру. Посещая разные центры мира,   всегда найдешь доказательства нашего величия - будь то Италия, Венеция или Париж, Лондон, США, Ближний Восток. Тем не менее, Иерусалим отличается своей самобытной, неповторимой историей.
Люди со всего мира посещают Иерусалим,    знакомятся также с историей, религией и культурой нашего народа. Иерусалим словно  является территориальными и временными воротами в Армению, потому что знакомство с нашей культурой, наша церковь в Иерусалиме – все это, конечно, предполагает следующий шаг - посетить Армению, познакомиться с нашими людьми или армянами, которые живут в странах, откуда они приехали, найти там армян. Если они из Португалии, они обязательно найдут огромный вклад, который Галуст Гюльбенкян внес в эту страну и ее культуру, создав собственный фонд и музей, уникальный и уникальный в Португалии - вклад семьи, которая оставила свой след здесь, в Иерусалиме.
Армяне всего мира также имеют мировую культуру, и в этом контексте Иерусалим имеет особое значение. Я думаю, что мы должны работать вместе, чтобы представить нашу нацию, историю и особенно нашу культуру. У вас есть так много чего, чтобы показать миру.
Уверяю вас, что Республика Армения и президент Армении сохранят в  центре  внимания эту небольшую, но важную общину, находящуюся здесь. В рамках  возможностей  мы поможем укрепить наше присутствие в Иерусалиме. Ценности, которые мы создали в Иерусалиме, наше наследие принадлежат  не только нам, но и мировой культуре», - сказал Армен Саркисян.