Հումանիտար կազմակերպությունները Լիբիայի ափերին 59 ներգաղթյալի են փրկել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Բժիշկներ առանց սահմանների» (MSF) հումանիտար կազմակերպությունը և SOS Mediterranee-ը հայտնել են Լիբիայի ափին 59 ներգաղթյալի փրկության մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Լուսաբացից առաջ SOS Mediterranee-ի և MSF-ի թիմերը փրկել են 59 մարդու` կանանց և տղամարդկանց: Նրանք եղել են փայտե փոքր նավակի մեջ, որը աղետի էր ենթարկվել: Փրկարարական գործողությունները մեկնարկել են 04.00-ից հետո Լիբիայի ափից մոտավորապես 26 ծովային մղոն հեռավորության վրա»,-ասվում է MSF-ի և SOS Mediterranee-ի թվիթերյան հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Ocean Viking նավում, որը փրկում է Միջերկրական ծովում հայտնված ներգաղթյալներին, այժմ 151 փրկված մարդ կա:
2019թ. հուլիսի վերջին «Բժիշկներ առանց սահմանների» հումանիտար կազմակերպությունը SOS Mediterranee-ի հետ համատեղ վերականգնել է որոնողափրկարարական աշխատանքը` փորձելով օգնել ներգաղթյալներին, որոնք հայտնվել են Միջերկրական ծովում: Հումանիտար կազմակերպությունների նավը` Ocean Viking-ը, նավարկում է Նորվեգիայի դրոշի ներքո:

У берегов Ливии спасли почти 60 мигрантов
Гуманитарные организации "Врачи без границ" (MSF) и SOS Mediterranee сообщили о спасении 59 мигрантов у побережья Ливии. "Перед рассветом команды SOS Mediterranee и MSF спасли 59 человек, мужчин и женщин, которые находились в небольшой деревянной лодке, терпящей бедствие. Операция (по спасению – ред.) началась сразу же после 04.00, приблизительно в 26 морских милях от ливийского побережья", - как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости говорится в сообщениях MSF и SOS Mediterranee, размещенных в Twitter.
Отмечается, что на борту судна Ocean Viking, которое спасает мигрантов в Средиземном море, находится 151 "выживший". В конце июля "Врачи без границ" совместно с SOS Mediterranee возобновили поисково-спасательные операции для помощи мигрантам в Средиземном море. Корабль гуманитарных организаций Ocean Viking ходит под флагом Норвегии.