Մեծ Բրիտանիայի դրամահատարանը հուշադրամ Է թողարկել ի պատիվ Queen խմբի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի Թագավորական դրամահատարանը (ԹԴՀ) հուշադրամ Է թողարկել Queen խմբի պատվին: Այդ մասին հունվարի 20-ին Twitter-ում հայտնել Է դրամահատարանի մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Twitter-ում զետեղված տեսահոլովակում դրամը ցուցադրում Է խմբի կիթառահար Բրայան Մեյը, որն այս շնորհանդեսը համարել Է շատ անսպասելի պահ: «Մենք այստեղ ունենք թագավորական դրամ՝ հինգ ֆունտ ստեռլինգ անվանական արժեքով, որը ԹԴՀ-ն թողարկել Է սահմանված կանոններով: Մի կողմում պատկերված Է (Եղիսաբեթ երկրորդ) թագուհու պատկերը, իսկ մյուսում՝ Queen-ը: Նման բան առաջներում չի եղել»,-ասել Է Մեյը:
Դրամն առաջինն Է դարձել «Երաժշտության լեգենդները» շարքում եւ հասանելի Է տարբեր կատարումներով, որոնց գները տատանվում են 13 ֆունտ ստեռլինգ (17 դոլար) մինչեւ 2020 ֆունտ (2623 դոլար):
Queen-ը հիմնվել Է 1971 թվականին եւ առավել մեծ ժողովրդականություն վայելող ռոք-խմբերից մեկն Է դարձել երաժշտության այս ուղղության ողջ պատմության ընթացքում: Նրա առավել տարածված երգերի թվում են՝ Bohemian Rhapsody-ն, We Will Rock You-ն, We Are the Champions-ը, The Show Must Go On-ը, I Want to Break Free-ն, A Kind of Magic-ը: 2001 թվականին կոլեկտիվը ներառվել Է ռոք-ն-ռոլի Փառքի սրահում, իսկ 2002 թվականին Հոլիվուդի Փառքի ծառուղում խմբի պատվին աստղ Է տեղադրվել երաժշտության բնագավառում նվաճումների համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Британский монетный двор выпустил памятную монету в честь группы Queen
Британский Королевский монетный двор (КМД) выпустил памятную монету в честь группы Queen. Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщила пресс-служба монетного двора в Twitter.
В видеоролике в Twitter монету показывает гитарист группы Брайан Мэй, который назвал эту презентацию очень неожиданным моментом. "У нас тут королевская монета номиналом в пять фунтов стерлингов, выпущенная КМД по установленным правилам. На одной стороне у нас изображение королевы [Елизаветы II], а на другой - Queen. Такого раньше не было", - сказал Мэй.
Монета стала первой в серии "Легенды музыки" и доступна в различных исполнениях, цена на которые варьируется от £13 ($17) до £2020 ($2623).
Queen была основана в 1971 году и стала одной из наиболее популярных рок-групп за всю историю этого направления музыки. Среди ее наиболее популярных песен - Bohemian Rhapsody, We Will Rock You, We Are the Champions, The Show Must Go On, I Want to Break Free, A Kind of Magic. В 2001 году коллектив был введен в Зал славы рок-н-ролла, а в 2002 году на Аллее славы в Голливуде была установлена звезда в честь группы за достижения в области музыки.