Թրամփը խոստացել է շատ շուտով ԱՄՆ դրոշը տեղադրել Մարսի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ տիեզերագնացները շուտով կրկին կլինեն Լուսնի վրա, ապա կթռչեն դեպի Մարս, որտեղ կտեղակայեն ամերիկյան դրոշը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
2018 թվականի դեկտեմբերին Թրամփը ստորագրել էր Բարաք Օբամայի կողմից չեղյալ համարված լուսնային ծրագիրը փաստացիորեն վերսկսելու մասին կարգադրություն: Նախագահի խոսքով՝ ԱՄՆ տիեզերագնացները ոչ միայն Լուսնի վրա կթողնեն իրենց դրոշն ու հետքը, այլև հիմքեր կդնեն Մարս թռչելու համար:
«Մենք շատ շուտով պատրաստվում ենք հետ թռչել դեպի Լուսին, իսկ դրանից հետո ամերիկյան դրոշը կթողնենք Մարսի վրա»,- հայտարարել է նախագահ Թրամփը ԱՄՆ Անկախության օրվան նվիրված միջոցառման ելույթի ժամանակ:

Трамп пообещал, что скоро американцы установят свой флаг на Марсе
Президент США Дональд Трамп заявил, что астронавты США скоро вновь посетят Луну, а затем доберутся до Марса, где установят американский флаг. Как сообщает Арменпресс, об этом передает  передает ТАСС.
Пятьдесят лет назад, в июле 1969 года американские астронавты первыми высадились на Луне и установили там флаг США. В декабре 2018 года Трамп подписал распоряжение о фактическом возобновлении свернутой при Бараке Обаме лунной программы. По словам президента, США не только оставят на Луне свой флаг и след, но и создадут основу для полета на Марс.
"Мы собирается обратно на Луну очень скоро, а вскоре за этим установим американский флаг на Марсе", - заявил Трамп, выступая на мероприятии "Салют Америке", приуроченном ко Дню независимости США.