Միջուկային գործարքին Թեհրանի համաձայնելը կարող Էր սխալ լինել. Զարիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջուկային գործարք կնքելու Թեհրանի որոշումը կարող Էր սխալ լինել, քանի որ ԱՄՆ-ն այլ պետությունների նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելու հիվանդագին կախվածություն ունի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը CNN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Խոսելով Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի շուրջ Վաշինգտոնի հետ համաձայնության գնալու Իրանի իշխանությունների պատրաստակամության մասին, Զարիֆն արձանագրել Է. «Մենք կարծում Էինք, թե ԱՄՆ-ն ըմբռնել Է, որ, համենայն դեպս, երբ բանը վերաբերում Է Իրանին, պատժամիջոցները տնտեսական դժվարություններ են ստեղծում, բայց ծրագրված արդյունքներին չեն բերում քաղաքականության ոլորտում,- հավելել Է նա:- Եվ ես կարծում Էի ամերիկացները յուրացրել են այդ դասը: Ցավոք, ես սխալվեցի»:
«Կարծում եմ՝ ԱՄՆ-ը հիվանդություն ունի՝՝ պատժամիջոցների դիմելու հակումը»,- ասել Է նա:
Իրանի ԱԳ նախարարին հարցրել են, թե Ռոուհանիի համար կարող Է արդյոք օգտակար լինել Թրամփի հետ անձնական հանդիպումը: «Ժամանակին մեր կողմից ձեռք բերված առաջընթացը ետ շպրտվեց»,- նշել Է նա: Զարիֆի խոսքով՝ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի շուրջ Վաշինգտոնի հետ պայմանավորվածությունները «լակմուսի թուղթ Էին՝ որոշելու՝ կարող ենք մենք արդյոք վստահել ԱՄՆ-ին, թե՝ ոչ»:
Նախարարի կարծիքով՝ ստեղծված պայմաններում Թրամփը պետք Է ապացուցիչ, որ «հուսաելի գործընկեր Է»: «Եթե մենք այժմ ժամանակ ծախսենք, եւ նա ստորագրի այլ համաձայնագիր…Որքան երկար այն կպահանվի: Մինչեւ այս վարչակազմի իշխանության գլուխ գտնվե՞լը»,- նշել Է Զարիֆը:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 8-ին հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնը դուրս Է գալիս միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Իրանի հետ համաձայնագրից եւ վերականգնում Է Իրանի դեմ բոլոր պատժամիջոցները, այդ թվում՝ պատժամիջոցներն այն երկրների նկատմամբ, որոնք բիզնես են վարում Իրանի հետ:
«Վեցյակի մնացած անդամները դեմ են արտահայտվել ԱՄՆ-ի այդ քայլին: Վաշիգնտոնի եվրոպական գործընկերները հայտարարել են, որ մտադիր են պահպանել Իրանի հետ կնքված գործարքի պայմանները:
2016 թվականի հունվարի 16-ին հայտարարվել Է ԳՀՀԾ-ի իրականացումն սկսելու մասին, որին հավանություն Է տրվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւով: Այդ ծրագիրը նախատեսում Է ավելի վաղ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանված տնտեսական ու ֆինանսական պատժամիջոցների վերացում: Փոխարենը Թեհրանը պարտավորվել Է սահմանափակել իր միջուկային գործունեությունը՝ այն դնելով միջազգային հսկողության ներքո, հաղորդել Է ՌԻԱ ՏԱՍՍ-ը:

Глава МИД Ирана: согласие Тегерана на сделку по атому могло быть ошибкой
Решение Тегерана заключить сделку по атому могло быть ошибочным, поскольку США отличаются болезненной зависимостью от введения санкций в отношении других государств. Об этом заявил министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф в интервью телеканалу CNN, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Говоря о готовности властей Ирана пойти на договоренности с Вашингтоном относительно Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД), Зариф констатировал: "Возможно, что это было одной из ошибок". "Мы полагали, будто США усвоили, что, по крайней мере, когда дело касается Ирана, санкции создают экономические трудности, но не приводят к задуманным результатам в сфере политики, - добавил он. - И я думал, что американцы усвоили этот урок. К сожалению, я ошибался".
"Я полагаю, что в США есть болезнь - и это пристрастие к санкциям. Даже в период пребывания у власти администрации [президента Барака] Обамы США в большей степени делали акцент на сохранении тех санкций, которые она не сняла, чем на выполнении своих обязательств относительно санкций, которые она сняла".
Возможная встреча Роухани и Трампа
Зариф также подчеркнул, что проведение встречи президента Ирана Хасана Роухани и лидера США Дональда Трампа не является целесообразным в условиях, когда Вашингтон не соблюдает условия сделки по атому.
Главе иранского МИД был задан вопрос о том, могла ли быть полезной для Роухани личная встреча с Трампом. "Не когда прежний достигнутый нами прогресс был отброшен", - ответил он. По словам Зарифа, договоренности с Вашингтоном относительно Совместного всеобъемлющего плана действий были "лакмусовой бумажкой для определения того, можем ли мы доверять США или нет".
По мнению министра, в сложившихся условиях Трамп должен доказать, что "является надежным партнером". "Если мы сейчас потратим время, и он подпишет другую договоренность... Как долго она продержится? До завершения пребывания у власти его администрации?" - указал Зариф.
В мае президент США Дональд Трамп объявил о выходе из соглашения по иранскому атому и обещал не только вернуть старые, но и ввести новые санкции. Первая часть американских санкций возобновила действие в ночь на 7 августа, эти ограничительные меры охватили, в частности, автомобилестроительный сектор Ирана, куплю-продажу золота и ряда металлов. Оставшиеся санкции вступят в силу 5 ноября.
Остальные участники сделки - Россия, Китай, Франция, Германия и Великобритания - не одобрили выход США из СВПД и остались приверженными прежним договоренностям. Евросоюз ввел в действие европейский блокирующий регламент, который объявляет недействительными на своей территории экстерриториальные санкции США в отношении Ирана, запрещает европейским компаниям их выполнять, а также запрещает исполнение любых решений иностранных судов, принятых на основании этих санкций.