«Լիդիան Արմենիա»-ի աշխատակիցները կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա են կազմակերպել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լիդիան Արմենիա» ընկերության աշխատակիցները և Ամուլսարի շրջակա համայնքների բնակիչները բողոքի ակցիա են կազմակերպել ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց ու հանդիպում են  պահանջում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Նրանք նաև պահանջում են իրավիճակի հստակեցում:
«Լիդիան Արմենիա»-ի աշխատակից , կենսաբազմազանության մասնագետ Մխիթար Արշակյանը նշում է, որ հանքի շահագործումը որևէ վտանգ չի պարունակում:
«Ես 10 տարի առաջ պայքարել եմ հանքի շահագործման դեմ, բայց սկսեցի աշխատել «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունում և հասկացա, որ այն շրջակա միջավայրի համար որևէ վտանգ չի ներկայացնում»,- ասաց նա:
Բնակիչները մինչ այդ երկու նամակ են փոխանցել վարչապետին և այժմ սպասում են պատասխանի: Իրենց խոսքով` չեն հեռանալու Կառավարության շենքի դիմացից, մինչև իրենց պահանջը չբավարարվի:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի օգնական Միքայել Նահապետյանը հայտնեց, որ ընկերության աշխատակիցների պահանջը փոխանցել է ՀՀ վարչապետի օգնական Նաիրի Սարգսյանին:
Հուլիսի 13-ին հայտարարություն են տարածել նաև Ամուլսարի շրջակա համայնքների՝ Գորայքի, Սարավանի, Գնդեվազի, Ջերմուկի բնակիչները՝ դիմելով կառավարությանն ու կոչ անելով վերջ տալ Ամուլսարի ճանապարհների շրջափակմանը և ապահովել արժանապատիվ աշխատելու մեր սահմանադրական իրավունքի վերականգնումը։
Հուլիսի 1-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Ամուլսարի ոսկու հանքի հետ կապված հետագա որոշումները պետք է հիմնված լինեն անհերքելի փաստերի վրա:
Ամուլսարի ոսկու հանք տանող ճանապարհը փակ են պահում բողոքի ակցիայի մասնակիցները: Նրանք պահանջում են դադարեցնել հանքի շահագործումը, քանի որ գտնում են, որ դրա շահագործումը վտանգավոր է մարդկանց կյանքի և առողջության համար: «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը, սակայն, նշում է, որ բոլոր ռիսկերը նվազագույնի են հասցվել: Ըստ ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանի՝ բողոքի ակցիաների պատճառով ընկերությունն օրական 500 հազար դոլարի վնաս է կրում: Շրջակա համայնքների 500 աշխատողները զրկվում են ապրուստի հիմնական միջոցից, և կրքերը բորբոքվում են: Ընկերությունը դիմել է կառավարություն և բոլոր պատկան մարմիններին և սպասում է կոնկրետ գործողությունների:

Сотрудники «Лидиан Армения» проводят акцию протеста против здания правительства Армении
Сотрудники «Лидиан Армения» проводят акцию протеста против здания правительства Армении и требуют встречи с премьер-министром Николом Пашиняном. Как передает «Арменпресс», они требуют пояснить ситуацию.
Сотрудник «Лидиан Армения», эколог Мхитар Аршакян сказал, что эксплуатация рудника  «Лидиан Армения» не представляет собой опасности для окружающей среды.  «Еще 10 лет назад я начал бороться против эксплуатации рудника, однако когда я начал работать в  «Лидиан Армения», понял, что эксплуатация рудника  «Лидиан Армения» не представляет собой опасности для окружающей среды»,- сказал он. До этого они передали премьер-министру 2 шисьма, и сейчас ждут ответа. По их словам, без ответа они не уйдут отсюда.
Помощник руководителя аппарата премьер-министра Армении Микаэл Нагапетян сообщил, что передал требования протестующих помощнику премьер-министра Армении Наири Саргсяну.
13-го июля с заявлением выступили жители окружающих Амулсар общин, призывая правительство прекратить блокаду дорог Амулсара и восстановление их конституционного права на работу.
Дороги к Амулсару блокируют сторонники экологического движения, которые требуют прекратить работу рудника  «Лидиан Армения», утверждая, что эксплуатация рудника  «Лидиан Армения» представляет собой опасность для окружающей среды. Компания «Лидиан Армения» утверждает, что риски на их предприятии сведены к минимуму. По словам директора «Лидиан Армения» Айка Алояна, акции протеста наносят им ежедневный ущерб в размере 500 тысяч долларов, около 500 сотрудников из окрестных деревень лишаются работы. «Лидиан Армения» обратилась к правительству Армении и ожидает конкретных решений.