ՄԻԵԴ հերթական վճռով կառավարությունը կփոխհատուցի 2 հազար 410 եվրոյին համարժեք դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռներն անվերապահորեն կատարելու նպատակով Կառավարությունն Արդարադատության նախարարությանը հատկացրեց 2 հազար 410 եվրոյին համարժեք դրամ:
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին որոշումն ընդունվեց գործադիրի օգոստոսի 2-ի նիստում:
ՄԻԵԴ-ի «Կարեն Պողոսյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով 2018 թվականի մարտի 29-ի վճռի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետությունը դիմումատուին պարտավոր է վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո երեք ամսվա ընթացքում վճարել 2,410 եվրոյին համարժեք դրամ՝ վճռով սահմանված արդարացի հատուցման համար:
Նշված գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտել 2018 թվականի հունիսի 29-ին: Վճռով սահմանված հատուցման գումարի վճարման վերջնաժամկետը 2018 թվականի սեպտեմբերի 29-ն է:

Правительство Армении возместит 2 410 евро для исполнения решения ЕСПЧ
Для обеспечения безоговорочного исполнения решений Европейского суда по правам человека Правительство Армении из своего резервного фонда предоставило Министерству юстиции 2 410 евро.
Как передает «Арменпресс», решение об этом было принято 2 августа на заседании правительства Армеении. В соответствии с решением ЕСПЧ от 29 марта 2018 года по делу «Карен Погосян против Армении» Республика Армения обязана выплатить истцу сумму в эквиваленте 2,410 евро в течение трех месяцев после того, как судебное решение вступит в законную силу.
Решение ЕСПЧ по указанному делу вступило в законную силу 29-го июня 2018 года. Окончательсный срок для уплаты означенной суммы – 29-е сентября года.Читайте на: Հայերեն