ԼՂ հարցի կարգավորման պայմանների ստեղծում, բանակի իմիջի բարձրացում և արտաքին կապերի ամրապնդում. ՊՆ առաջնահերթությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտպանության ոլորտում նախարար Տոնոյանի համար թիվ մեկ առաջնահերթությունը Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բարենպաստ ռազմական պայմանների ստեղծումն է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ EADaily-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը: «…Ինձ համար առաջնահերթ խնդիր է բարենպաստ ռազմական պայմանների ստեղծումը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար: Այստեղ պետք է նկատել հակասությունը «խաղաղություն» և «ռազմական պայմաններ» հասկացությունների միջև: Սակայն, ինչպես սառը պատերազմի տարիներին էին ասում, «հրթիռները ստեղծվում են ոչ թե պատերազմի, այլ խաղաղության համար»: Հայաստանը Արցախի ֆիզիկական անվտանգության երաշխավորն է»,-ասել է նախարարը:
Նա նկատել է, որ Հայաստանի զինուժը նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականության հետ կոչված է ապահովելու բանակցային պայմաններ Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի կարգավորման գործընթացում: Այդ համատեքստում նախարարը կարևորել է ՀՀ ԶՈՒ մշտական սթափեցնող գործողություններն ու համագործակցությունն Արցախի բանակի հետ հակառակորդի ագրեսիան զսպելու համար՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի անդադար ռազմատենչ հռետորաբանության կիրառումն ու հայտարարությունները՝ հակամարտության լուծումը ուժի հնարավոր կիրառման միջոցով:
«Հաջորդ առաջնահերթությունը բանակի հեղինակության բարձրացումն է երկրի ներսում: Այս հարցում իմ ուշադրությունը կենտրոնացած է հատկապես քաղաքական գործընթացներում բանակի չեզոքության ապահովման, զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխավորման, զինվորական վարքականոնի ամրապնդման, բանակի համար գնումների մեխանիզմների կատարելագործման և զինծառայողների սոցիալական պայմանների բարելավման վրա»,-վստահեցրել է նախարար Տոնոյանը:
Անդրադառնալով երրորդ առաջնահերթությանը՝ նախարարն ասել է, որ իրենց համար կարևոր է նաև բանակի արտաքին կապերի ամրապնդումը: «Պաշտպանության նախարարությունը Հայաստանի արտաքին քաղաքական վեկտորի շրջանակներում կշարունակի ընդլայնել կապերը դաշնակցային ու գործընկերային կապերի աշխարհագրական ու բովանդակային տարածքը»,-ասել է Տոնոյանը՝ տեղեկացնելով, որ բանակի առաջնահերթություններին ավելի մանրամասն կարելի է ծանոթանալ Կառավարության ծրագրի պաշտպանության ոլորտի զարգացման իր տեսլականում: Այն վերջերս հրապարակվել է և առաջիկայում հասանելի կլինի նաև ռուսերեն տարբերակով:

Приоритеты МО Армении: создание условий для урегулирования карабахского конфликта, повышение имиджа армии и внешние связи
Приоритеты МО Армении: создание условий для урегулирования карабахского конфликта,
повышение имиджа армии и внешние связи
Приоритетами МО Армении являются создание условий для урегулирования карабахского конфликта, повышение имиджа армии и внешние связи. Как передает «Арменпресс», об этом в интервью EADaily сказал министр обороны Армении Давид Тоноян, оценивая сотрудничество Армения-НАТО.
- Господин Тоноян, как министр обороны Армении, какие первостепенные задачи, требующие скорейшего решения, вы видите в обеспечении безопасности страны?
Как для любого министра обороны, для меня первостепенной задачей является создание благоприятных военных условий для разрешения нагорно-карабахского конфликта. Здесь, можно заметить противоречие между понятиями «мир» и «военные условия». Однако, как говорили в годы холодной войны, «ракеты создаются не для войны, а для мира».
Армения является гарантом физической безопасности Арцаха (армянское историческое название Нагорного Карабаха ). Исходя из этого, наши вооруженные силы вкупе с инициативной внешней политикой, призваны обеспечивать переговорные условия в процессе разрешения нагорно-карабахского конфликта. С учетом откровенной воинственной риторики противника (Азербайджана — прим. ред.) и постоянных заявлений о возможности решения конфликта посредством применения силы, ВС Армении должны обеспечивать перманентное отрезвляющее воздействие на противника и содействовать Армии обороны Арцаха для обуздания агрессии противоположной стороны.
Вторым важным приоритетом является улучшение имиджа армии внутри страны. В этом вопросе мое внимание сконцентрировано особенно на обеспечении политического нейтралитета армии в избирательных процессах, гарантирование защиты прав человека в ВС, укрепление военного этикета, усовершенствование механизмов закупок для армии и улучшение социальных условий военнослужащих.
И, конечно же, третьим приоритетом для нас является улучшение внешних связей армии. Министерство обороны, в рамках векторов внешней политики Армении, будет продолжать расширять географический и содержательный ареал союзнических и партнерских связей.
Кстати, вы можете более подробно ознакомиться с приоритетами ВС и в целом сферами обороны Армении в моем видении развития системы обороны в рамках программы правительства. Оно было недавно опубликовано и в скором времени будет доступно и на русском языке.