Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակը հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց ՀՀ ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակ արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինու Բետանկուրն (նստավայրը՝ Թբիլիսի) հուլիսի 10-ին իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին:
Շնորհավորելով նորանշանակ նվիրակին՝ ԱԳՆ ղեկավարը հաջողություններ մաղթեց արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինու Բետանկուրին իր կարևոր առաքելության մեջ։ ԱԳ նախարարն ընդգծեց, որ առկա է հայ-վատիկանյան հարուստ օրակարգ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային ձևաչափում, դինամիկ և հետևողական երկխոսություն, և Հայաստանը հաստատակամ է շարունակելու այդ համագործակցության խորացմանն ուղղված համատեղ քայլերը։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակը պատրաստակամություն հայտնեց իր պաշտոնավարման ընթացքում քայլեր ձեռնարկել փոխադարձ հարգանքի և բարեկամության վրա հիմնված երկկողմ կապերն էլ ավելի զարգացնելու ուղղությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Զոհրաբ Մնացականյանը և Ժոզե Ավելինու Բետանկուրն անդրադարձան երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի։ Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ միջմշակութային համագործակցությունը երկկողմ հարաբերությունների կարևոր բաղադրիչ է, և մտքեր փոխանակեցին այս ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունների շուրջ:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը և Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակը կարևորեցին բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը՝ նշելով, որ դրանք լավ հնարավորություն են ընձեռում երկկողմ կապերին նոր շունչ հաղորդելու ուղղությամբ:

Pope Francis’s ambassador presents copies of credentials to Armenian FM
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. The Vatican’s Apostolic Nuncio (ambassador) to Armenia (stationed in Tbilisi) Archbishop Jose Avelino Bettencourt presented the copy of his credentials on July 10 to minister of foreign affairs Zohrab Mnatsakanyan in Yerevan.
The Armenian FM wished the Archbishop good luck in his important mission. Mnatsakanyan noted that a rich Armenian-Vatican agenda exists in both bilateral and international formats, as well as a dynamic and coherent dialogue, and that Armenia is determined to continue joint steps for deepening this cooperation.
The Apostolic Nuncio of the Holy See thanked for the reception and expressed readiness to take steps during his tenure for the developments of bilateral ties which are based on mutual respect and friendship.
Speaking about a number of issues of the bilateral agenda, the sides concurred that intercultural cooperation is an important component of bilateral relations and exchanged ideas over possibilities for implementing joint projects.
Mnatsakanyan and the Vatican ambassador attached importance to organizing high-level mutual visits, stressing that they enable boosting bilateral ties.