Մայր Աթոռում հուլիսի 10-ին գումարվելու է Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հուլիսի 10-ին կգումարվի Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողով, որի օրակարգային հարցերից կլինի վերջին օրերին ստեղծված իրավիճակի քննարկումը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը: Հարցին ի պատասխան՝ արդյոք նիստն արտահերթ է, Տեր Վահրամն ասաց, որ Համահայկական երիտասարդական հավաքի շրջանակներում Հայաստանում են գտնվում արտասահմանի Հայոց թեմերի ներկայացուցիչներ, նրանց մի մասը նաև Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ են: «Այդ իսկ պատճառով որոշվեց գումարել Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողով»,-ասաց Մայր Աթոռի ներկայացուցիչը:
Տեր Վահրամը հաստատեց, որ բողոքի ակցիա նախաձեռնած քաղաքացիները դեռևս գտնվում են Մայր Աթոռի տարածում: «Եկեղեցին որևէ գործողություններ չի ձեռնարկում» հարցին անդրադառնալով՝ նա ասաց. «Այս պահի դրությամբ եկեղեցին ոչ մի գործողություն չի ձեռնարկում»:
Հուլիսի 6-ի առավոտյան Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր կատարել՝ տեղեկացնելով, որ կաթողիկոսի հրաժարականը պահանջող նախաձեռնության անդամները ներխուժել են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Դիվանատան շենք՝ անվայելուչ պահվածքով, վերջնագրայինպահանջներով ու սադրիչ գործողություններով։
«Նրանք որևէ կերպ տրամադիր չեն ունկնդիր լինելու եկեղեցականների հորդորներին՝ դադարեցնելու նման անընդունելի և դատապարտելի վարվելակերպը»,-գրել էր նա՝ հավելելով, որ նախաձեռնության անդամները փորձել են բռնություն գործադրել։ Մի խումբ անձինք շարունակում են մնալ այնտեղ, վրաններ են տեղադրել Մայր տաճարի շրջակայքում, իսկ կիրակի օրը համացանցում տարածված տեսանյութից երևում է, որ Դիվանատան նախասրահը մի խումբ քաղաքացիներ վերածել են ճաշարանի:

Supreme Spiritual Council to convene congress in Mother See of Holy Etchmiadzin on July 10
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. The congress of the Supreme Spiritual Council will be convened at the Mother See of Holy Etchmiadzin on July 10 to discuss the recent developments, Priest Vahram Melikyan, director of the press service of the Mother See, told Armenpress.
Asked whether it’s an extraordinary session, he said representatives of Armenian dioceses abroad are in Armenia on the sidelines of the pan-Armenian youth meeting, some of them are also members of the Supreme Spiritual Council. “Therefore a decision was made to convene a congress of the Supreme Spiritual Council”, he said.
Priest Vahram Melikyan confirmed that the protesting citizens are still in the territory of the Mother See of Holy Etchmiadzin. Asked whether the Church takes any steps, he said at the moment the Church doesn’t take any action.
Earlier on July 6 protesters entered the headquarters of the Mother See of Holy Etchmiadzin demanding the resignation of Catholicos of All Armenians Garegin II. They were acting in an unacceptable manner.
“They are unable to listen to the calls of clergymen to stop such unacceptable and condemnable behavior”, Priest Vahram Melikyan said on Facebook. The protesters are still in the area and even have installed tents across the Church.