Ընտրողների ցուցակից հանվելու են անձը հաստատող որևէ վավեր փաստաթուղթ չունեցող մարդիկ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետին առընթեր Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների հանձնաժողովը հերթական նիստում ընտրողների ցուցակների մաքրման վերաբերյալ որոշում է ընդունել: Ցուցակից հանվելու են անձը հաստատող որևէ վավեր փաստաթուղթ չունեցող մարդիկ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանձնաժողովի քարտուղար ԴանիելԻոաննիսյանն այս մասին ասաց նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում:
«Որոշման համաձայն՝ ընտրական օրենսգրքում կսահմանվեն այնպիսի փոփոխություններ, համաձայն որոնց ընտրողների ցուցակից կհանվեն անձը հաստատող վավեր փաստաթուղթ՝ անձնագիր, նույնականացման քարտ չունեցող մարդիկ: Մինչ այդ շատերը, ովքեր անձը հաստատող վավեր փաստաթուղթ չունեին և նույնիսկ երկրից դուրս էին, շարունակում էին մնալ ընտրողների ցուցակում»,-ասաց Իոաննիսյանը:
Ընտրական ցուցակներից դուրս կմնա 198 000 մարդ: Իոաննիսյանի խոսքով՝ իրենք վստահ են, որ այդ 198 000-ի ավելի քան 90 տոկոսը վաղուց Հայաստանում չի գնվում: Այնուամենայնիվ, կիրականացվեն հանրային արշավներ, և ովքեր միգուցե Հայաստանում են, սակայն չունեն անձը հաստատող վավեր փաստաթուղթ, կդիմեն և ընդամենը 1000 դրամ վճարելով կստանան նոր անձնագիր: Իոաննիսյանի կարծիքով՝ կլուծվի նաև անձնագրի շատ հին նկարից մարդուն դժվարությամբ նույնականացնելու խնդիրը:

People without valid identification document to be removed from voters list
YEREVAN, JULY 5, ARMENPRESS. The commission of the reforms of the Electoral Code made a decision on clearance of voters list during the July 5 session, reports Armenpress.
People without any valid identification document will be removed from the list, Daniel Ioannisyan, secretary of the commission, told reporters after the session.
“According to the decision, changes will be defined in the Electoral Code, according to which people, who do not have a valid identification document – passport, ID, will be removed from the voters list. Before this, persons, who didn’t have a valid identification document or even were abroad, still were registered in the voters list”, he said.
198.000 people will be removed from the voters list. The official said they are confident that more than 90% of these people are not in Armenia. Nevertheless, public campaigns will be carried out, and probably those who are in Armenia, but do not have a valid identification document, will apply and receive a new passport by paying just 1000 AMD.