Մատնահետքով նույնականացման, մատների թանաքավորման և ընտրողների նախագրանցման մեխանիզմները չեն գործելու առաջիկա ընտրություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մատնահետքերով նույնականացման, մատների թանաքավորման և ընտրողների նախագրանցման մեխանիզմները չեն գործելու առաջիկա ընտրություններին: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետին առընթեր Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների հանձնաժողովի քարտուղար Դանիել Իոաննիսյանը:
«Հանձնաժողովը եկել է այն եզրահանգման, որ մատնահետքերի միասնական առժամանակյա գործող համակարգի ներդրումն այս ընտրություններում իրատեսական չէ, քանի որ Կառավարության ծրագրով սահմանված ժամկետում հնարավոր չի լինի պատշաճ կազմակերպել այն:Հանձնաժողովը մերժեց նաև գունավոր և անգույն թանաքով մատների թանաքոտման մեխանիզմը, քանի որ այն ռիսկեր է պարունակում: Մերժվեց նաև ընտրողների նախագրանցման ինստիտուտի գաղափարը»,-ասաց Իոաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ դրանք կրկնաքվեարկության կանխման լրացուցիչ մեխանիզմներ էին: Սակայն 2017-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո հրապարակված դիտորդական առաքելությունների զեկույցներից ոչ մեկում բարձրացված լուրջ խնդիրների ցանկում չկա կրկնաքվեարկության խնդիր: Հանձնաժողովը քննարկում է կրկնաքվեարկությունների կանխման լրացուցիչ մեխանիզմների ներդրման հնարավորությունները: Սակայն Իոաննիսյանը հստակեցրեց, որ դրա նպատակը ոչ թե կրկնաքվեարկությունների թիվը նվազեցնելն է, քանի որ դրանք արդեն անցյալում են, այլ հանրությանը լրացուցիչ վստահության հիմքեր տալը:
«Հանրությունն էլ ավելի վստահ պետք է լինի, որ կրկնաքվեարկություններ չկան: Քաղաքացին վստահ պետք է լինի, որ իր քվեն տեղ է հասնում»,-ասաց Իոաննիսյանն ու հավելեց, որ նման մեխանիզմներ դեռևս կքննարկվեն, սակայն դրանք լինելու են արդեն եղած մեխանիզմների լրացուցիչ մեխանիզմներ:

Fingerprint identification, fingerprinting and pre-registration mechanisms of voters not to operate during upcoming elections
Fingerprint identification, fingerprinting and pre-registration mechanisms of voters not to
operate during upcoming elections
YEREVAN, JULY 5, ARMENPRESS. The fingerprint identification, fingerprinting and pre-registration mechanisms of voters will not operate during the upcoming elections, Daniel Ioannisyan – secretary of the commission of reforms of the Electoral Code, told reporters, reports Armenpress.
“The commission has come to the conclusion that the installation of a single fingerprinting current system is not realistic during these elections, since it would be impossible to properly organize it within the deadline set by the government’s program. The commission also rejected the colorful and colorless ink fingerprint mechanism as it contains risks. The idea of pre-registration institute of voters was also rejected”, he said.
He stated that they were additional prevention mechanisms for double voting. But after the 2017 parliamentary elections, there is no issue of double voting in the list of major issues voiced in the reports of observer missions. The commission is discussing the opportunities to introduce additional prevention mechanisms for double voting. But the official stated that the goal of this is not to decrease the number of double voting, as they are already in the past, but to provide additional trust grounds to the public.
“The public should be more confident that there is no double voting”, he said, adding that such mechanisms will be discussed, but they will be additional mechanisms of already existing mechanisms.