Թուրքիան և Իսրայելը հետ են ուղարկել իրենց երկրներում միմյանց դեսպաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական Անկարան որոշում է կայացրել հետ ուղարկել երկրում Իսրայելի դեսպանին և գլխավոր հյուպատոսին: Պատճառը Գազայի հատվածում Իսրայելի բանակի ու պաղեստինցիների միջև տեղի ունեցած բախումն է, որը խլել է ավելի քան 60 պաղեստինցու կյանք: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
Իսրայելի դեսպան Էյթան Նաէհը մայիսի 15-ին կանչվել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարություն, որտեղ նրան հայտնել են, թե ճիշտ կլինի միառժամանակ վերադառնա իր երկիր: Պաշտոնական Անկարայի կողմից նման քայլի գնալուց հետո Իսրայելի ԱԳՆ է կանչվել Երուսաղեմում Թուրքիայի դեսպան Հյուսնու Գյուրջանը: Նրանից պահանջել են «որոշ ժամանակով բանակցությունների համար» վերադառնալ Թուրքիա:
Այս քայլերից հետո մայիսի 16-ի առավոտյան պարզ է դարձել, որ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն Իսրայելի գլխավոր հյուպատոսից ևս պահանջել է վերադառնալ իր երկիր:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Թուրքիան խորհրդակցությունների համար հետ էր կանչել Իսրայելում և Միացյալ Նահանգներում իր դեսպաններին:
Մայիսի 14-ին տեղի է ունեցել Երուսաղեմում ԱՄՆ դեսպանատան բացման արարողությունը: Դեսպանատան բացման փաստը մեծ զայրույթ է առաջացրել պաղեստինցիների շրջանում, ովքեր բողոքի ցույցեր են իրականացրել Գազայի հատվածում: Մայիսի 14-ին իսրայելական կողմը պաղեստինցիների նկատմամբ արցունքաբեր գազ է կիրառել, ինչպես նաև կրակել է նրանց վրա: Դրա հետևանքով մահացել է 60 մարդ, վիրավորվել են ավելի քան 2700-ը:
Թուրքիայի բարձր ղեկավարությունը խիստ քննադատություններ է հնչեցրել Գազայի հատվածում տեղի ունեցած դեպքերի առնչությամբ: Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Իսրայելին մեղադրել է ցեղասպանություն իրականացնելու մեջ: Նա կատարվածում մեղավոր է հայտարարել նաև Միացյալ Նահանգներին՝ հայտարարելով, որ անիծում է թե՛ Իսրայելին, թե՛ Միացյալ Նահանգներին: Թուրքիայում կատարվածի առնչությամբ եռօրյա սուգ է հայտարարվել:

YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. Turkey has expelled the Israeli Ambassador and the Consul General over the fatal clashes between the Israeli military and Palestinians in Gaza when more than 60 Palestinians were killed.
According to the Turkish Hurriyet newspaper, the Israeli Ambassador was summoned to the Turkish foreign ministry and was told to leave the country. The move prompted Israel to summon the Turkish envoy in their country and demand to “temporarily leave the country for negotiations”.
Earlier Turkey had recalled its Ambassador from the US for talks.
Over 60 Palestinian protesters, including children, have been killed by Israeli gunfire during demonstrations on the day of the US embassy's inauguration in Jerusalem on May 14.
More than 2,700 protesters have been injured in Gaza on what has been the most violent day of the six week long Great March of Return. Those wounded on Monday include 203 children and 78 women, according to the Palestinian healthcare ministry.
The Palestinian government denounced Monday’s violence as a “terrible massacre” perpetrated “by the forces of the Israeli occupation”, and called for an immediate international intervention to prevent further deaths. A day of national mourning has been declared by the government in Ramallah, to be held Tuesday.
Around 35,000 protesters gathered at the border fence and thousands more within half a mile of the vicinity, according to Israeli Defence Forces.
Turkish President Tayyip Erdogan described Monday’s bloodshed, the deadliest for Palestinians since the 2014 Gaza conflict, as genocide and called Israel a terrorist state. The government declared three days of mourning.