ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:. ԿԲ խորհուրդը մայիսի 15-ի նիստում որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ 6.0%:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, 2018 թ. ապրիլին արձանագրվել է 0.3% գնանկում՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա 1.0% գնաճի դիմաց, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճն ամսվա ընթացքում զգալիորեն նվազել է՝ կազմելով 2.4%: Ձևավորված ցածր գնաճը պայմանավորվել է ինչպես բնականոն գնաճի աճի դանդաղմամբ, այնպես էլ սեզոնային ապրանքների գների նվազմամբ: ԿԲ խորհուրդը գնահատում է, որ գնաճն առաջիկա ամիսներին դեռևս կպահպանվի տատանումների թույլատրելի միջակայքի ստորին հատվածի մոտ:
Արտաքին հատվածում ապրիլ ամսվա փաստացի զարգացումների համաձայն շարունակվել են համաշխարհային տնտեսության աճի բարելավման և հիմնական հումքային ապրանքների միջազգային շուկայում դիտվող թույլ գնաճային միտումները: Նման պարագայում արտաքին հատվածից ԿԲ խորհուրդը շարունակում է ակնկալել արտաքին պահանջարկի ընդլայնմանը համաչափ գնաճային ազդեցություններ:
Խորհուրդն արձանագրում է, որ 2018 թ. առաջին եռամսյակում պահպանվել է համեմատաբար բարձր տնտեսական ակտիվություն՝ պայմանավորված արդյունաբերության, շինարարության և ծառայությունների ոլորտներում դիտված արտադրողականության բարձր աճով: Դա ուղեկցվել է նաև ներքին պահանջարկի վերականգնման բարձր տեմպերով և ակնկալվում է, որ երկրորդ եռամսյակից վերջինիս աճը որոշակիորեն կդանդաղի՝ աստիճանաբար մոտենալով իր կայուն մակարդակին։ Խորհուրդը գտնում է, որ տարվա անցած ժամանակահատվածում գնաճային սպասումները կայունացել են և առաջիկա ամիսներին լրացուցիչ գնաճային ճնշումներ չեն սպասվում: Միևնույն ժամանակ, Խորհուրդը գնահատում է, որ ապրիլ-մայիս ամիսներին տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձությունների ազդեցությունը ֆինանսական շուկայի վրա արդյունավետորեն չեզոքացվել է ԿԲ անկախության մանդատի ներքո կիրառված համարժեք գործիքակազմի շնորհիվ։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ ԿԲ Խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում դեռևս պահպանել գործող դրամավարկային պայմանները՝ միաժամանակ գտնելով որ կանխատեսված զարգացումների ներքո հետագայում անհրաժեշտ կլինի դրամավարկային խթանող պայմանների աստիճանական չեզոքացում՝ գնաճի նպատակի իրագործման համար: Արդյունքում ակնկալվում է, որ կանխատեսվող հորիզոնում 12-ամսյա գնաճը կտատանվի թույլատրելի միջակայքում՝ կայունանալով նպատակային 4% ցուցանիշի շուրջ:
Տնտեսական զարգացման հեռանկարներից և գնաճի վերականգնման հետագծից շեղման ռիսկերը ներկայումս գնահատվում են ավելի հավասարակշռված, որոնց դրսևորման պարագայում ԿԲ-ն համապատասխանորեն կճշգրտի դրամավարկային քաղաքականության ուղղությունները՝ ապահովելով գների կայունությունը:
Տոկոսադրույքի մակարդակի որոշման հիմքում ընկած մանրամասն տեղեկատվությանը կարող եք ծանոթանալ մինչև 2018 թ. մայիսի 30-ը հրապարակվելիք Գնաճի հաշվետվությունում (Դրամավարկային քաղաքականության 2018 թ. երկրորդ եռամսյակի ծրագրում):

YEREVAN, MAY 15, ARMENPRESS. The Board of the Central Bank of Armenia made a decision to keep the refinancing rate unchanged, setting it 6.0% during the May 15 session, the CBA told Armenpress.
0.3% deflation was registered in April 2018, against the 1.0% inflation of April 2017, and in these circumstances the 12-month inflation decreased significantly comprising 2.4%. The CBA Board estimates that the inflation will be maintained in the upcoming months in the lower part of the permissible fluctuations range.
In accordance with the factual developments of April in the external sector, the improvement trends of global economic growth and weak inflationary environmentin some international commodity markets continued. In this context the CBA Board continues expecting inflationary impacts from the external sector in parallel with expanding the foreign demand.
The Board records that a relatively high economic activity has been maintained in the first quarter of 2018, in connection with the high productivity rates recorded in the fields of industry, construction and services. This has also been accompanied by high rates of recovery of the domestic demand and it is expected its growth will certainly slow down starting from the second quarter by gradually approaching to its stable level. The Board believes that the inflationary expectations have stabilized over the past period of the year and additional inflationary pressures are not expected in coming months. At the same time, the CBA Board estimates that the impact of the April-May political events on the financial market has been effectively neutralized thanks to the adequate set of tools used under the CBA independence mandate.
Taking into account the aforementioned, the CBA Board considers it appropriate to keep the current monetary-loan terms. At the same time the Board states that under the predicted developments there will be a need for neutralization of monetary-loan terms aimed at implementing the inflation goal.As a result it is expected that the 12-month inflation will fluctuate in a permissible range, stabilizing over a targeted 4% figure.
In case of deviation risks from economic development prospects and inflation recovery trajectory, the CBA will clarify the monetary-loan policy directions by ensuring the price stability.